Kotwa HCC-B

2007-05-28 11:58

Firma Hilti wprowadziła do swojej oferty kotwę HCC-B przeznaczoną do renowacji mostów, wiaduktów i wzmacniania żelbetowych konstrukcji nośnych. Monolityczne połączenie nowej warstwy betonu ze starą umożliwia przenoszenie obciążeń statycznych i dynamicznych przez całą konstrukcję. Metoda projektowania nadbetonu z wykorzystaniem kotew bazuje na normach i wytycznych Europejskich  EC2.

Zastosowania:

 • Budownictwo drogowe
  Naprawa i wzmacnianie płyt mostów oraz wiaduktów, filarów, przyczółków mostowych, nawierzchni jezdni betonowych i parkingów.
 • Budownictwo lądowe
  Wzmacnianie żelbetowych konstrukcji nośnych: słupów, ścian, stropów, fundamentów i zbiorników betonowych.

 

 

 

 Korzyści:
 • Trwałość - monolityczne połączenie nowej warstwy betonu z istniejącą umożliwia przenoszenie obciążeń statycznych i dynamicznych przez całą konstrukcję.
 • Bezpieczeństwo - wzmocnione konstrukcje podnoszą bezpieczeństwo całego obiektu. Metoda projektowania nadbetonu z wykorzystaniem kotew bazuje na normach i wytycznych Europejskich EC2.
 • Niezawodność - poszczególne elementy jak i cały system zostały opracowane i wszechstronnie przetestowane przez firmę we współpracy z uniwersytetami w Europie. System jest stosowany na obiektach inżynieryjnych w różnych krajach.
 • Ekonomiczne rozwiązanie - trwałe i bezpieczne rozwiązanie na wiele lat nie wymagające dodatkowych kosztów napraw i renowacji. Oszczędność czasu i pieniędzy. Możliwość ograniczenia liczby zakotwień (mniej kotew i otworów w betonie), krótki czas montażu. Niezależność od warunków pogodowych - możliwość osadzenia kotwy w nasączonym wodą otworze nawet w ujemnych temperaturach.
 • Prosty i precyzyjny montaż - łatwe osadzenie kotwy z użyciem młota kombi, precyzyjne dozowanie żywicy przez otwór wewnątrz kotwy, podparcie siatki zbrojeniowej z możliwością jej poziomowania, możliwość obciążenie kotwy natychmiast po jej osadzeniu.

Dane techniczne

Kotwa HCC-B

Żeliwo ciągliwe EN-GJM B-550-4

HIT-RE 500

Żywica epoksydowa

Parametry kotwy

Charakterystyczny przekrój czynny

99 mm2

Znamionowa wytrzymałość na rozciąganie

550 N/mm2

Znamionowa granica plastyczności

400 N/mm2

Parametry osadzania

Długość kotwy HCC-B

190 mm

Średnica wierconego otworu

16 mm

Nominalna głębokość osadzenia w betonie

90≤ho≤125

Nominalna głębokość osadzenia w nadbetonie

90≤ho≤55

Normy, aprobaty, certyfikaty

kotwa otrzymała aprobatę techniczną IBDiM
AT/2006-03-2051

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej