Korozja stali. Farby antykorozyjne do konstrukcji stalowych

2013-10-31 9:45
Konstrukcje stalowe
Autor: MEGACHEMIE Research & Technologies

Stal koroduje pod wpływem procesów chemicznych i elektrochemicznych zachodzących w środowisku naturalnym. Z kolei pod wpływem korozji stalowe elementy ulegają stopniowej degradacji, kruszeją, tracąc parametry techniczne. Konstrukcje stalowe powinno się przed korozją zabezpieczać specjalnymi farbami antykorozyjnymi.  

Korozja konstrukcji salowych

Statystyki pokazują, że korozja wywołuje rocznie straty wartości blisko 6% PKB. Warto też zwrócić uwagę, że skorodowane stalowe elementy konstrukcyjne stanowią zagrożenie dla użytkowników.
Jedną z elementarnych metod zapobiegania korozji i procesowi degradacji jest dbanie o stan techniczny metalowych powierzchni i pokrywanie ich farbami przemysłowymi o właściowściach antykorozyjnych. Farba tworzy na powierzchni stali warstę chroniącą przed wolgocią, chemikaliami i zmianami temperatury. Trzeba pamiętać, że przed nałożeniem farby powierzchnia powinna być odpowiednio przygotowana, a sama farba właściwie nanoszona – to warunek uzyskania odpornej na pękanie, łuszczenie i odpryski powłoki.

Farby antykorozyjne

Farby akrylowe
Dobre właściwości antykorozyjne mają m.in. farby akrylowe. Ich skład opiera się na żywicach akrylowych, dzieki czemu są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Farby akrylowe zazwyczaj dostępne są w formie wodorozcieńczalnej lub rozpuszczalnikowej emalii. Co ważne, farby akrylowe wykazują dużą odporność na promieniowanie UV. Chronią konstrukcje stalowe przed działaniem kwasów, zasad i wody, także morskiej. Wyróżniają je również właściwości dekoracyjne. Farby akrylowe stosuje się do zabezpieczania konstrukcji stalowych do budowy m.in. mostów i dróg.

Farby alkidowe
Do niedawana jeszcze farby alkidowe nie były trwałe, dość szybko kruszyły się i łuszczyły, dlatego polecane były głównie jako farby gruntujące. Opracowano jednak farby alkilowe w wersji zmodyfikowanej, z dodatkiem styrenu czy akrylanów, organicznych związków chemicznych wpływających na procesy polimeryzacji. Dzięki tym modyfikacjom uzyskały one lepsze parametry techniczne, zwłaszcza wytrzymałościowe. 

Farby poliuretanowe

Warstwa antykorozyjnej farby poliuretanowej stanowi skuteczne i długotrwałe zabezpieczenia przed korozją, nawet w szczególnie niekorzystnym środowisku. Farby poliuretanowe można stosować zarówno jako farby podkładowe, a także międzywarstwowe, ale przede wszystkim jako farby nawierzchniowe. Stanowią skuteczne zabezpieczenia konstrukcji satlowych, a także różnego typu urządzeń. Pokrywa się niemi elementy mostów, rurociągi, budowle wodne i instalacje energetyczne.

Farby epoksydowe

Podobnie jak poliuretany i epoksydy są preparatami dwuskładnikowymi. Uznawane są za podstawowy środek ochrony kontrukcji stalowych. Farby epoksydowe tworzą trwałe i wytrzymałe warstwy zabezpieczające przed korozją, odporne na czynniki chemiczne i mechaniczne. Farby te odporne są także na działanie większości rozpuszczalników i olejów, jak również bardzo niskie temperatury. Farby epoksydowe stosuje się do zabezpieczania konstrukcji w wielu gałęziach przemysłu. Pokrywa się niemi metalowe zbiorniki, rurociągi, hale przemysłowe. Ponadto wykorzystuje jako ochronę sprzętu transportowego, maszyn górniczych, wagonów kolejowych oraz kontenerów. Wykorzystuje się je również przy realizacji infrastruktury drogowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej