Izolacyjność akustyczna, a bloki wapienno-piaskowe

2009-09-07 12:01
Izolacyjność akustyczna, a bloki wapienno-piaskowe
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Kompleks Nowe Powiśle w Warszawie - ściany wewnętrzne, międzymieszkaniowe wymurowane z bloków SILKA E24S.

Poszukując na inwestycję budowlaną produktów o wysokiej izolacyjności akustycznej warto wziąć pod uwagę bloki SILKA E24S. Charakteryzują się one nie tylko bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia, ale również wysokimi parametrami izolacyjności akustycznej (potwierdzonymi odpowiednimi badaniami terenowymi).

Bloki SILKA są stosowane przez deweloperów w budownictwie wielorodzinnym. Z elementy wapienno-piaskowe serii E-S (E18S i E24S) muruje się przede wszystkim ściany piwniczne i fundamentowe, a także ściany niskich kondygnacji w budynkach wysokich.

Ich główną zaletą jest wytrzymałość na poziomie 20/25 MPa osiągana dzięki gęstości materiału wynoszącej ok. 1800 kg/m3. Wysoka gęstość oraz brak drążeń sprawiają, że bloki te charakteryzują się również bardzo dobrymi parametrami izolacyjności akustycznej.

Xella Polska sprawdziła te właściwości w praktyce. We współpracy z laboratorium Akustix z Poznania przeprowadzono badania izolacyjności akustycznej ściany międzymieszkaniowej wykonanej z bloków wapienno-piaskowych SILKA E24S w budynku wielorodzinnym w Toruniu. Ściana została wymurowana przy użyciu systemowej zaprawy SILKA FIX na cienkie spoiny, bez wypełniania spoin pionowych. Przegroda jest wykończona obustronnie tynkiem gipsowym o grubości 10 mm. Pomiary terenowe izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej wykonano metodą zgodną z PN-EN ISO 140-4. Jednoliczbowe wskaźniki izolacyjności akustycznej wyznaczono w oparciu o PN-EN ISO 717-1. Wyniki pomiarów okazały się bardzo dobre. Dla badanej ściany międzymieszkaniowej o powierzchni ok. 11 m 2 w mieszkaniu wykończonym w stanie „deweloperskim” uzyskano jednoliczbowy wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej  R’A1 = 57 dB. Badana przegroda spełnia wymagania normy PN-B-02151-3:1999 w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych dla ścian międzylokalowych oraz – oczywiście – wewnątrzlokalowych – mówi dr Piotr Pękala, Prezes Zarządu Akustix Sp. z o.o. i autor opracowania z badań.

Izolacyjność akustyczna, a bloki wapienno-piaskowe
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Blok SILKA E24S

Przytoczona norma wymaga, aby izolacyjność akustyczna ścian międzylokalowych w budynkach wielorodzinnych wynosiła R’A1 ≥ 50 dB (a dla ścian wewnątrzlokalowych - R’A1 ≥ 30–35 dB). Dzięki temu nie było konieczności stosowania podwójnej ściany oraz dylatacji co każdy segment budynku. Wpłynęło to w sposób znaczący na obniżenie kosztów wykonania przegrody – dodaje mrg inż. Mariusz Matuszewski, doradca techniczny Xella Polska. Przeprowadzone badania potwierdzają bardzo dobre właściwości akustyczne ścian z bloków SILKA.

Architekci często przy projektowaniu ścian międzymieszkaniowych decydują się na bloki wapienno-piaskowe. Przykładami mogą być: inwestycja City Zen, osiedle mieszkaniowe na warszawskim Mokotowie znajdujące się przy ruchliwej Alei Generała Sikorskiego oraz luksusowe apartamenty dewelopera Menolly w warszawskim kompleksie Nowe Powiśle. Do wymurowania ścian międzymieszkaniowych w tych obiektach zastosowano bloki SILKA E24, o izolacyjności RA1 = 54 dB.

Wysoka izolacyjność akustyczna umożliwia stosowanie bloków SILKA nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w budynkach użyteczności publicznej, w których poziom hałasu jest często znacznie wyższy.

Izolacyjność akustyczna, a bloki wapienno-piaskowe
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Kompleks Nowe Powiśle w Warszawie - ściany wewnętrzne, międzimieszkaniowe wymurowane z bloków SILKA E24S.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej