Izolacja stropu (ocieplenie) nad garażem podziemym lub piwnicą

2009-09-09 23:16
Izolacja stropu nad garażem podziemym lub piwnicą
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Izolacja stropu garażu za pomocą YTONG MULTIPOR

W budynkach mieszkalnych, w których znajduje się garaż podziemny lub piwnica, nieizolowane stropy są przyczyną wychłodzenia pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Nie pozostaje to bez wpływu na koszty ogrzewania. Dlatego bardzo ważne jest właściwe ocieplenie stropu nad garażem lub piwnicą.

Zagadnienie ocieplania garaży dotyczy w równym stopniu budynków użyteczności publicznej, domów wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, w których pomieszczenia użytkowe znajdują się bezpośrednio nad pomieszczeniami podziemnymi.

Konstrukcję stropu w garażach podziemnych ocieplamy głównie ze względu na pomieszczenia znajdujące się powyżej. Warstwa izolacji termicznej od stropu zapobiega wymianie wyższej temperatury z wyższych kondygnacji budynku z niską temperaturą, jaka panuje w podziemiu" – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska. – "Ta druga wynika przede wszystkim z niskiej temperatury gruntu oraz braku dostępu promieni słonecznych z zewnątrz."

Firma Xella przeprowadziła na budowie obiektu mieszkalno-usługowego szkolenie z docieplania stropu garażu podziemnego bloczkami YTONG MULTIPOR. Dla inwestora tego obiektu, firmy WOLBUD z Kielc, decydujące znaczenie miały: klasa reakcji na ogień A1, bardzo dobre parametry cieplne oraz szybki montaż (płyty mocuje się do stropu na specjalną zaprawę, bez dodatkowego kołkowania).
Współdziałanie pracowników – przygotowującego zaprawę oraz nakładającego ją jednocześnie na trzy bloczki i przyklejającego bloczki do stropu – coraz bardziej przypominało taśmową pracę.

Charakterystyka zastosowania produktów YTONG MULTIPOR zalecane jako docieplenie na stropy garaży podziemnych:

  • krótki czasu trwania prac,
  • ­dokładne pokrycie całej powierzchni stropu, w tym elementów wypukłych (belka, podciąg etc.), miejsc o skomplikowanych kształtach czy miejsc przebiegu przewodów elektrycznych (możliwe dzięki dużej łatwości obróbki bloczków),
  • ­brak konieczności wykańczania powierzchni stropu tynkiem (płyty  zapewniają estetyczną, jasną i równą powierzchnię),
  • ­brak zagrożenia w razie pożaru (klasa A1, w razie pożaru do atmosfery nie wydzielają się trujące gazy i nie występuje ryzyko pojawienia się płonących kropel),
  • ­zachowanie dobrych właściwości akustycznych.

Bloczki są wykonane z bardzo lekkiej odmiany autoklawizowanego betonu komórkowego. Mają różnorodne zastosowanie, np.:  jednorodne materiałowo, dwuwarstwowe ściany zewnętrzne; renowacje; stropy w połączeniu z płytami stropowymi YTONG; balkony, tarasy, dachy zielone, stropy garażowe; dachy płaskie i strome w połączeniu z płytami dachowymi YTONG.

Renowacja starej kamienicy z zastosowaniem bloczków YTONG MULTIPOR układanych od wewnątrz.

 

Izolacja stropu nad garażem podziemym lub piwnicą
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Izolacja stropu garażu za pomocą YTONG MULTIPOR
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej