Energooszczędne przedszkole z prefabrykatów – prace wykończeniowe

2014-04-08 12:15
projekt budynku przedszkola
Autor: MultiComfort Energooszczędne przedszkole z prefabrykatów - pierwszy taki budynek w Polsce

Powracamy na budowę pierwszego energooszczędnego przedszkola wznoszonego w technologii prefabrykowanej w Siemianowicach Śląskich. Relację z budowy obiektu dzień po dniu, której stan surowy zamknięty ukończony był w ciągu tygodnia, przedstawialiśmy pod koniec zeszłego roku. Do tego czasu w budynku prowadzone były prace instalacyjne, a obecnie trwa wykańczanie wnętrz.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku w przedszkolu - budynku energooszczędnym o powierzchni 500 m², zbudowanym z prefabrykatów - wykonano warstwę izolacji termicznej w dolnym pasie wiązarów dachowych. Zastosowano wełnę skalną o łącznej grubości 300 mm. Pod pasem wiązarów zamontowano folię paroizolacyjną i płyty fermacell grubości 12,5 mm. Pod stropem wykorzystano podwójną warstwę płyt fermacell, aby uzyskać wymagany współczynnik odporności ogniowej REI 60. Dach został pokryty dachówką cementową Braas w kolorze czarnym (model dachówki Grecka).

Od początku roku pracowano nad instalacjami. Zamontowano system wodnego ogrzewania podłogowego wraz z rozdzielaczami, jak również kotłownię z kotłami gazowymi, kondensacyjnymi firmy Viessmann. Dodatkowo w przedszkolu została zamontowana instalacja hydrantowa, oddymiająca. Najwięcej czasu zajęło wykonanie instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, która składa się z dwóch rekuperatorów. Odrębnego systemu wentylacji, niezależnego od wentylacji pozostałej części budynku, wymagała kuchnia. Rekuperatory są podwieszone w dwóch pomieszczeniach pod stropem. Od dołu cała instalacja dystrybucji powietrza jest zasłonięta sufitem podwieszanym. Aby spełnić wymagania ogniowe, każde przejście przez ścianę obudowano płytami gipsowo-włóknowymi fermacell. Wykonanie tej instalacji trwało dwa tygodnie. Wymagania przeciwpożarowe, jakie stawia się tego typu budynkom, są wysokie i dlatego dodatkowo każdy kanał wentylacyjny wychodzący ponad połać dachową (wyrzutnie z rekuperatorów, piony odpowietrzające kanalizację, wyrzutnie zużytego powietrza) wymagały obudowy warstwą niepalną z wełny mineralnej i płytami fermacell.

Zakończono także prace nad instalacją elektryczną - zamontowano i uruchomiono rozdzielnice elektryczne, które zamówione były wg wcześniej przygotowanej specyfikacji. W budynku są dwie rozdzielnice i każda z nich obsługuje jeden poziom budynku. W trakcie tych prac został także zamontowany i uruchomiony dźwig towarowy - winda do transportu posiłków z kuchni znajdującej się na piętrze na parter przedszkola.

W tym czasie trwają dalsze prace wykończeniowe, a także zagospodarowywanie terenu wokół budynku. Oddanie przedszkola do użytku przewidziano na czerwiec 2014. Przypominamy, że dostawcą gotowych elementów prefabrykowanych i jednocześnie wykonawcą budowy jest MultiComfort.

Fotorelacja z prac instalacyjnych i wykończeniowych

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej