Energooszczędne przedszkole z prefabrykatów – prace wykończeniowe

2014-04-08 12:15
projekt budynku przedszkola
Autor: MultiComfort Energooszczędne przedszkole z prefabrykatów - pierwszy taki budynek w Polsce

Powracamy na budowę pierwszego energooszczędnego przedszkola wznoszonego w technologii prefabrykowanej w Siemianowicach Śląskich. Relację z budowy obiektu dzień po dniu, której stan surowy zamknięty ukończony był w ciągu tygodnia, przedstawialiśmy pod koniec zeszłego roku. Do tego czasu w budynku prowadzone były prace instalacyjne, a obecnie trwa wykańczanie wnętrz.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku w przedszkolu - budynku energooszczędnym o powierzchni 500 m², zbudowanym z prefabrykatów - wykonano warstwę izolacji termicznej w dolnym pasie wiązarów dachowych. Zastosowano wełnę skalną o łącznej grubości 300 mm. Pod pasem wiązarów zamontowano folię paroizolacyjną i płyty fermacell grubości 12,5 mm. Pod stropem wykorzystano podwójną warstwę płyt fermacell, aby uzyskać wymagany współczynnik odporności ogniowej REI 60. Dach został pokryty dachówką cementową Braas w kolorze czarnym (model dachówki Grecka).

Od początku roku pracowano nad instalacjami. Zamontowano system wodnego ogrzewania podłogowego wraz z rozdzielaczami, jak również kotłownię z kotłami gazowymi, kondensacyjnymi firmy Viessmann. Dodatkowo w przedszkolu została zamontowana instalacja hydrantowa, oddymiająca. Najwięcej czasu zajęło wykonanie instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, która składa się z dwóch rekuperatorów. Odrębnego systemu wentylacji, niezależnego od wentylacji pozostałej części budynku, wymagała kuchnia. Rekuperatory są podwieszone w dwóch pomieszczeniach pod stropem. Od dołu cała instalacja dystrybucji powietrza jest zasłonięta sufitem podwieszanym. Aby spełnić wymagania ogniowe, każde przejście przez ścianę obudowano płytami gipsowo-włóknowymi fermacell. Wykonanie tej instalacji trwało dwa tygodnie. Wymagania przeciwpożarowe, jakie stawia się tego typu budynkom, są wysokie i dlatego dodatkowo każdy kanał wentylacyjny wychodzący ponad połać dachową (wyrzutnie z rekuperatorów, piony odpowietrzające kanalizację, wyrzutnie zużytego powietrza) wymagały obudowy warstwą niepalną z wełny mineralnej i płytami fermacell.

Zakończono także prace nad instalacją elektryczną - zamontowano i uruchomiono rozdzielnice elektryczne, które zamówione były wg wcześniej przygotowanej specyfikacji. W budynku są dwie rozdzielnice i każda z nich obsługuje jeden poziom budynku. W trakcie tych prac został także zamontowany i uruchomiony dźwig towarowy - winda do transportu posiłków z kuchni znajdującej się na piętrze na parter przedszkola.

W tym czasie trwają dalsze prace wykończeniowe, a także zagospodarowywanie terenu wokół budynku. Oddanie przedszkola do użytku przewidziano na czerwiec 2014. Przypominamy, że dostawcą gotowych elementów prefabrykowanych i jednocześnie wykonawcą budowy jest MultiComfort.

Fotorelacja z prac instalacyjnych i wykończeniowych

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej