Cieplejsza ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej

2008-06-02 12:00

Ściany jednowarstwowe to jedna z najstarszych technik budowlanych - jedna warstwa materiału pełni funkcję nośną i termoizolacyjną. Dawniej ściany jednowarstwowe były dużo grubsze, ich budowa uchodziła za kosztowną i czasochłonną, a eksploatacja wymagała wielkich nakładów energii.

Aby zminimalizować wydatki i jednocześnie poprawić izolacyjność cieplną budynków, z czasem zaczęto stosować skomplikowane konstrukcje wielowarstwowe. Wciąż jednak starano się opracować technologię produkcji materiałów, które - będąc lżejszymi i wygodniejszymi w zastosowaniu niż ceramika tradycyjna - umożliwiałyby budowę ścian niewymagających ocieplenia. Pustaki z ceramiki poryzowanej okazały się właściwym rozwiązaniem, a najnowszy produkt Porotherm 44 Si, który osiąga współczynnik przenikania ciepła U = 0,28 W/(m2K) dla ściany o grubości 44 cm, jest tego dobrym przykładem.

 
44 Si

 
44 1/2 Si

 
44 KSi

 
44 RSi

Ściany jednowarstwowe zbudowane z pustaków ceramicznych kumulują ciepło i oddają je, w zależności od temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz domu. Oznacza to, że w obiektach budowanych z ceramiki zimą łatwiej utrzymać wysoką temperaturę, a latem - przyjemny chłód. Efekt taki uzyskuje się dzięki systemowi drążeń w pustakach i poryzacji gliny. Liczba drążeń i powietrznych pustek wpływa, znacząco na możliwości izolacyjne pustaków ceramicznych. Im większa ich liczba, tym lepsza izolacja termiczna budynku. Porotherm 44 Si, o innowacyjnym, zwiększonym o 10 rzędów w stosunku do pozostałych produktów z tej gamy, 35-rzędowym systemie drążeń, jest więc dobrym materiałem do budowy ciepłych, jednowarstwowych ścian nośnych.
Systemowe rozwiązania linii 44 Si (44 K Si, 44 # K Si oraz 44 R Si) pozwalają zminimalizować utratę ciepła w okolicy okien i drzwi oraz w narożnikach (przez możliwość zastosowania dodatkowego ocieplenia w "kieszeniach"). Dzięki takiemu rozwiązaniu ściana jest jednorodna termicznie, tzn. jednakowo ciepła na całej powierzchni.

Pory, które powstają w procesie wypalania pustaków, oprócz wpływu na kumulację ciepła, mają jeszcze jeden ważny walor- umożliwiają "oddychanie ścian", tzn. regulują stopień wilgotności we wnętrzach, utrzymując go na optymalnym poziomie. Zawilgocone ściany jednowarstwowe zbudowane z ceramiki poryzowanej szybko wysychają, nie dopuszczając do rozwoju pleśni i grzybów. Główną zaletą pustaków 44 Si są ich duże wymiary - na 1m2 ściany jednowarstwowej potrzeba jedynie 16 pustaków - oraz odpowiednie profilowania, umożliwiające ich łączenie na "pióro i wpust". Dzięki temu systemowi nie jest konieczne stosowanie zaprawy w pionie między piórami a kolejną cegłą, a jedynie do łączenia powierzchni poziomych. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty robocizny i materiałów. Decydując się na budowę domu w technologii jednowarstwowej, unika się również ryzyka wystąpienia błędów wykonawczych, częstych podczas realizacji konstrukcji ścian wielowarstwowych (np. niewłaściwego ocieplenia okolic okien i drzwi czy narożników). Gotowy mur należy jedynie zabezpieczyć tynkiem mineralnym, aby uzyskać jednolicie ciepłą ścianę o trwałej elewacji. Obustronne otynkowanie jednowarstwowej ściany z cegieł łączonych bez zaprawy w pionie, dodatkowo polepsza jej właściwości termoizolacyjne (obniża współczynnik przenikania ciepła).

Dane techniczne 

  44 Si 44 K Si 44 1/2 K Si 44 R Si
 Wymiary (dł./szer./wys.)

 440/248/238 mm

 440/248/238 mm

 440/124/238 mm

 440/190/238 mm

 Masa

 ok. 17 kg/szt.

 ok. 17 kg/szt.

 ok. 10 kg/szt.

 ok. 13 kg/szt.

 Zużycie

 16 szt.m2

 7,5 szt.m2

 7,5 szt.m2

 7,5 szt.m2

 Zużycie zaprawy

 30 l/m2

 -

 -

 -

 Klasa wytrzymałości

 7,5

 -

 -

 -

 Współczynnik przenikania ciepła 

 U= 0,28 W/(m2K)

 -

 -

 -

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej