Beton UHPC - jakie ma właściwości, do czego jest stosowany?

2023-02-16 16:31
Beton UHPC
Autor: Getty Images Zużycie betonu UHPC jest mniejsze o 20-25% w stosunku do betonu zwykłego

Beton UHPC - pod tym tajemniczym skrótem kryje się beton wysokiej wytrzymałości, który znajduje zastosowanie w tworzeniu wielkich konstrukcji lecz także przy produkcji elementów małej architektury. Z betonu UHPC wykonuje się też okładziny elewacyjne. Dowiedz się, czym różni się on od zwykłego betonu towarowego.

Spis treści

  1. Tajemnica betonu UHPC
  2. Co wytwarza się z betonu UHPC?
  3. Stosowanie betonu HUPC

Tajemnica betonu UHPC

Ultra High Performance Concrete to produkt, nad którym prace badawcze rozpoczęto w latach 50 zeszłego wieku. Jest odmianą zwykłego betonu, powstającą wskutek jego modyfikacji.

W składzie, oprócz wysokiej jakości cementu i piasku ma też domieszki chemiczne – plastyfikatory i superplastyfikatory. Zawiera ponadto domieszki mineralne: mączkę wapienną, mielony granulowany żużel wielkopiecowy lub popiół lotny, a to z tego względu, że beton taki wymaga wice spoiwa niż zwykły – aż 650 kg/m³. Nie brakuje w nim też włókien zbrojących – stalowych, szklanych lub polipropylenowych. Dodatek krzemionki poprawia zaś wytrzymałość na ściskanie. Dzięki temu ma on wysoką wytrzymałość na ściskanie – do 120 MPa, podczas gdy zwykły beton osiąga 50 MPa.

Plastyfikatory gwarantują natomiast wysoką urabialność, a domieszki mineralne – szczelność. Nie straszne mu agresywne substancje chemiczne, mróz i woda. Jest też odporniejszy na ścieranie w porównaniu z betonem zwykłym.

Warto wiedzieć

W betonach zwykłych najsłabszym ogniwem kompozytu jest strefa kontaktowa zaczyn – kruszywo. W betonach wysokowartościowych grubość i porowatość strefy przejściowej zaczyn-kruszywo ulega zmniejszeniu, co pozwala lepiej przenosić obciążenia pomiędzy zaczynem cementowym a kruszywem i skutkuje podwyższeniem wytrzymałości. W związku z tym w betonach wysokowartościowych to kruszywo staje się zazwyczaj najsłabszym ogniwem.

Co wytwarza się z betonu UHPC?

Beton UHPC jest lżejszy od zwykłego, a przy tym mocniejszy niż on, zwłaszcza, że wymaga mniej zbrojenia. Przede wszystkim wytwarzana jest z niego tak zwana galanteria betonowa i elementy małej architektury.

To oczywiście nie koniec. Beton UHPC ma również zastosowanie w tworzeniu większych konstrukcji: 

  • mostów; 
  • wiaduktów;
  • wież;
  • wysokościowców;
  • tuneli.

Elementy z tego betonu wyróżnia większa smukłość oraz ponadstandardowa trwałość. Jego zalety docenili również producenci elementów prefabrykowanych.

Z betonu UHPC produkowane są też betonowe płyty do wykonywania okładzin w systemach fasad wentylowanych.

Stosowanie betonu HUPC

Oczywiście praca z taką mieszanką wymaga specjalnego reżymu. Niezbędna jest kontrola temperatury wszystkich jej składników. Gdy ta będzie zbyt duża beton HUPC zacznie zbyt szybko twardnieć, a to grozi pojawieniem się pęknięć. W porze letniej może więc być konieczne chłodzenie kruszywa i cementu lub dodawanie do masy wody lodowej lub płatków lodu.

Niestety beton UHPC jest podatny na tak zwany skurcz samoistny w trakcie wiązania co sprawia, że wymaga staranniejszej pielęgnacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej