Balextherm

2007-05-28 15:40

Balex Metal w zakładzie w Bolszewie koło Wejherowa (województwo pomorskie) produkuje płyty warstwowe z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej. Oficjalne otwarcie linii technologicznej do produkcji płyt BALEXTHERM miało miejsce 9 października 2004 roku.

Płyty warstwowe BALEXTHERM mogą być używane zarówno do wznoszenia dużych obiektów, takich jak: hipermarkety, zakłady produkcyjne czy centra logistyczne, jak i mniejszych - handlowo-usługowych, produkcyjnych i magazynowych, w tym także przechowalni produktów spożywczych, chłodni i mroźni. Z płyt można także budować obiekty sportowe, biurowe i użyteczności publicznej.
Płyty warstwowe powstają w nowej hali produkcyjnej wyposażonej w specjalnie zaprojektowaną, zautomatyzowaną linię technologiczną, którą zbudowano w oparciu o maszyny i urządzenia dostarczone przez niemieckiego producenta - firmę Hennecke.
Do spieniania składników wypełniającego płyty poliuretanu wykorzystuje się pentan - gaz, który w przeciwieństwie do stosowanego jeszcze do niedawna freonu jest przyjazny dla środowiska; nie niszczy warstwy ozonowej i tym samym nie przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego.
Linia technologiczna zapewnia ciągły proces produkcyjny - płyty są przycinane do długości odpowiedającej potrzebom klientów dopiero na końcowym etapie produkcji.
Każda płyta jest pokryta warstwą folii zabezpieczającej przed uszkodzeniami w czasie transportu, magazynowania i montażu. Wysokiej jakości materiały w połączeniu z pełną automatyzacją linii produkcyjnej pozwalają zagwarantować powtarzalność parametrów technicznych płyt warstwowych. Produkty podlegają systematycznemu procesowi kontroli jakości prowadzonej przez laboratorium zakładowe.
Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu styku płyt, opartemu na zasadzie podwójnego pióra i wpustu, w tym również w płytach z ukrytym mocowaniem, produkty opuszczające linię technologiczną pozwalają na dowolne kształtowanie elewacji poprzez montaż płyt w układzie pionowym, poziomym i ukośnym - bez względu na wielkość wznoszonego obiektu. Pióra i wpusty, którymi wykończone są krawędzie płyt BALEXTHERM, gwarantują także wysoką szczelność połączeń, ograniczając do minimum straty ciepła i przepływ powietrza. Specjalistyczne badania ogniowe w temperaturach powyżej 1000oC wykazały, że płyty ścienne zapewniają szczelność ogniową do 60 minut (E 60), a płyty dachowe do 120 minut (E 120). Badania potwierdziły również wysoką izolacyjność termiczną ścian wykonanych z płyt warstwowych BALEXTHERM.
Zastosowany w płytach sposób łączenia poszczególnych elementów ścian poprawia dodatkowo sztywność całej konstrukcji ściany i budynku. Dzięki swoim szczególnym właściwościom, a zwłaszcza niewielkiemu ciężarowi, płyty mogą być mocowane nie tylko do konstrukcji nośnych budynków wykonanych ze stali lub żelbetu, ale także do lekkich konstrukcji szkieletowych wykonanych np. z drewna. Pozwala to także na zwiększenie rozpiętości podpór, co dodatkowo ogranicza zużycie materiałów do konstrukcji nośnych budynków, a tym samym obniża koszty inwestycji. Z punktu widzenia kosztów inwestycji istotne jest skrócenie o połowę, w porównaniu z tradycyjnymi systemami (typu: blacha - izolacja cieplna - blacha), cyklu budowy obiektów wznoszonych z wykorzystaniem nowych płyt.
Stosowane w procesie produkcji i montażu zabezpieczenie, które zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza płyty, przy zachowaniu właściwej technologii montażu zapewnia wieloletnią eksploatację bez konieczności prowadzenia dodatkowych prac zabezpieczających i konserwacyjnych. Poliuretan jest odporny na działanie takich czynników jak: woda, kwaśne deszcze, mikroorganizmy i pleśń; stanowi też skuteczną barierę dla gryzoni.

 

Firma oferuje cztery podstawowe odmiany płyt:

  • BALEXTHERM ST - płyta standardowa mocowana do konstrukcji nośnej łącznikami przelotowymi
  • BALEXTHERM PLUS - płyta z ukrytym mocowaniem, o zwiększonej do 1050 mm szerokości krycia, podnosząca walory estetyczne budynków
  • BALEXTHERM D - płyta dachowa o trapezowym ukształtowaniu powierzchni zewnętrznej
  • BALEXTHERM CH - płyta przeznaczona do zastosowania w obiektach wymagających utrzymania wewnątrz stałej niskiej temperatury.

Dane techniczne

Rodzaje płyt

Materiał rdzenia

Łączenie

Wymiary
dł./szer./gr.
[mm]

Masa
1m2
[kg]

Wykończenie

Współczynnik przenikania ciepła
U
[W/(m2K)]

Balextherm STpoliuretanpodwójne pióro
i wpust

max. 18000, min. 2500/1100/40, 50, 60, 80, 100od 10,26 do 13,26

blacha stalowa powlekana powłokami organicznymi: poliester (25 um) - standard-mat, plastizol (200 um), metalicznymi np. cynkśrednio 0,22

Balextherm PLUS

max. 18000, min. 2500/1000-1050/60, 80, 100

Balextherm D

max. 18000, min. 2500/1000/40x85, 60x105, 80x125, 100x145*

Balextherm CH

max. 18000, min. 2500/1100/120, 160, 180, 200

* grubość całkowita mierzona od szczytu fałdy (trapezu) do ostatniej warstwy płyty

Balextherm
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej