Rola aluminium w nowoczesnej architekturze. Jak inspiruje projektantów?

2022-09-23 10:21 Materiał sponsorowany
systemy fasadowe z aluminium Reynaers
Autor: Reynaers Aluminium Aluminium jest lekkie, wytrzymałe, odporne na korozję, z potencjałem do formowania niemal dowolnego kształtu, a współczesne stopy aluminium są w stanie podtrzymywać ciężkie i bardzo duże przeszklenia, zwiększając ilość naturalnego światła we wnętrzach. Na zdjęciu biurowiec Wronia 31, Warszawa, projekt Jaspers-Eyers Architects, deweloper Ghelamco

To, że aluminium zmieniło architekturę nie jest frazesem tylko faktem. Plastyczność przy jednoczesnej trwałości tego surowca pozwala na uzyskanie niemal dowolnego kształtu. Dzięki temu daje możliwość zaprojektowania systemów do podtrzymania nawet największych przeszkleń, które nie są możliwe do uzyskania w innych technologiach. Jednocześnie jest to materiał odpowiadający wszelkim wymogom związanym z ochroną środowiska i energooszczędnością.

100 lat aluminium w budownictwie i architekturze

Aluminium, jako materiał konstrukcyjny jest stosowany w budownictwie od początku XX wieku. Jednak początkowo jego cena była barierą do powszechnego zastosowania w architekturze. Z czasem, dzięki wprowadzeniu innowacji do procesu produkcyjnego profili aluminiowych, udało się zredukować koszty o 80%. Zaczęto je często wykorzystywać w konstrukcjach, a także w wielu komponentach budowlanych, włączając w to drzwi, okna, elementy przesuwne, dachy, ściany osłonowe, osłony przeciwsłoneczne, blachy, balustrady, a także elementy dekoracyjne.

Aluminium po raz pierwszy...

Po raz pierwszy na dużą skalę aluminium zastosowano w konstrukcji wieżowca Empire State Building w Nowym Jorku. Budowę zakończono w 1931, a obiekt pozostawał najwyższą na świecie konstrukcją aż do 1970. Aluminium zastosowano również we wnętrzach i lobby. Jednym z najciekawszych wczesnych przykładów wykorzystania tego materiału jest Aluminaire House, pierwszy całkowicie metalowy dom w Stanach Zjednoczonych, zaprojektowany przez Lawrence'a Kochera i Alberta Freya.

Biurowiec Varso
Autor: Reynaers Aluminium Warszawski wieżowiec Varso oficjalnie został uznany za najwyższy budynek w Polsce. Fasada Varso Tower będzie się składała z pięciu tysięcy szklanych modułów. Nad jej montażem czuwało 25 inżynierów i 50 instalatorów. W projekcie wykorzystano profile Reynaers CW-50HI, CW-50 SC i MasterLine 8. Projekt - Hermanowicz Rewski Architekci (HRA), generalny wykonawca - HB Reavis Construction, inwestor - HB Reavis

Mocne strony aluminium

Zastosowanie aluminium w budownictwie i architekturze daje możliwości, których nie da się uzyskać z tradycyjnymi  materiałami jak cegła czy drewno. Stop aluminium jest lekki, wytrzymały (do stosowania w dowolnych warunkach klimatycznych, w zakresie temperatur od –80°C do +300°C) i odporny na korozję. Ma potencjał do formowania niemal dowolnego kształtu. We współczesnej architekturze stosuje się stopy aluminium w systemach okiennych i drzwiowych do podtrzymania nawet dużych i ciężkich przeszkleń, które zwiększają ilość przepuszczanego naturalnego światła do wnętrza.

Dzięki tym zaletom aluminiowe profile pozwalają budować coraz wyższe obiekty. Wyższe i co ważne – bardziej energooszczędne, ze zmniejszoną emisją C02. Parametry izolacyjności uzyskuje się stosując w profilach m.in. innowacyjne przekładki termiczne. Nie jest problemem uzyskanie rygorystycznych parametrów izolacyjności i energooszczędności obowiązujących w budownictwie od 1 stycznia 2021, również w budynkach pasywnych. 

No i wreszcie recykling – aluminium można poddawać niekończącemu się odzyskowi bez utraty jakości metalu. Padają jednak zarzuty, że pozyskiwanie aluminium już tak ekologiczne nie jest, a produkcja wciąż pochłania dość znaczne ilości energii. A co na to producenci?

W Reynaers Aluminium zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele dwutlenku węgla produkuje co roku przemysł budowlany. Dlatego postępując zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego z 2016 roku zobowiązujemy się do obniżenia naszej emisji CO2 o połowę do roku 2030. Udział naszych produktów wytwarzanych z materiału przetworzonego, lub pochodzącego ze zrównoważonych źródeł wzrośnie do tego momentu z obecnych 65% do 95% – wyjaśnia Radosław Klepko, Dyrektor Regionalny ds. projektów z Reynaers Aluminium.

Aluminium sprzyja odważnym projektom

Współczesna architektura odpowiada na potrzeby osób mieszkających i pracujących w nowoczesnych budynkach, a tu najważniejszym aspektem jest ich szeroko pojmowany komfort. Zastosowanie aluminiowych systemów fasadowych i okiennych pozwala na zwiększenie ilości naturalnego światła docierającego do pomieszczeń, zabezpiecza zarówno przed wychładzaniem, jak i przegrzewaniem wnętrz, chroni przed hałasem, a jednocześnie umożliwia naturalną wentylację.

Architekci przykładają też ogromną wagę do estetyki i tu również aluminium jest wdzięcznym materiałem. Pozwala na tworzenie zróżnicowanych kształtów, lekkich optycznie, a jednocześnie wytrzymałych profili. Reynaers Aluminium potwierdza zalety swoich konstrukcji systemami certyfikacji budynków, BREEAM, LEED, a przede wszystkim WELL. 

W przypadku projektów opartych na konstrukcjach aluminiowych, ich urzeczywistnienie nie jest możliwe bez współpracy producentów profili z architektami i wykonawcami. Na przykład eksperci Reynaers Aluminium dają merytoryczne wsparcie na wszystkich etapach procesu projektowego i budowlanego, wspólnie tworzone są także indywidualne rozwiązania. Przed montażem systemy są sprawdzane (w centrach badawczym w Piasecznie oraz Duffel w Belgii) pod różnymi kątami: wytrzymałości, szczelności, odporności na obciążania wiatrem. Warunki panujące podczas tego typu badań są bardziej ekstremalne niż występujące w rzeczywistości, a zatem zamówione rozwiązania są przetestowane i w pełni bezpieczne.

Browary Warszawskie, biura przy Willi
Autor: Reynaers Aluminium Browary Warszawskie to kompleks, który łączy funkcje mieszkalną, biurową, handlowo-usługową oraz rozrywkową. W sumie na działce wybudowanych zostanie pięć nowych budynków mieszkalnych i trzy biurowe. Najwyższy budynek biurowy w Browarach Warszawskich to oddany do użytku biurowiec Biura przy Willi. W jego realizacji wykorzystano indywidualne rozwiązania, które w rekordowo krótkim czasie powstały na bazie systemu MasterLine 8 firmy Reynaers Aluminium. Projekt inwestycji Browary Warszawskie - JEMS Architekci, generalny wykonawca - Echo Investment, inwestor - Echo Investment

Indywidulane podejście do aluminium – przykłady z Polski

Każdy projekt jest unikalny i wymaga indywidualnego podejścia. Dla Reynaers Aluminium przykładem tego jest Yacht Park w Gdyni, gdzie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo morza i mariny, wyzwaniem było uwzględnienie obciążeń wiatrowych oraz indywidualnie zaprojektowane okno. Z kolei do realizacji Biura przy Willi w kompleksie Browary Warszawskie firma opracowała indywidualne rozwiązanie w rekordowo krótkim czasie. Pół roku wystarczyło na zaprojektowanie, wytłoczenie i przebadanie systemu fasady elementowej, który został zastosowany w tym obiekcie.

Pokój rzeczywistości wirtualnej

Reynaers Aluminium stworzył w głównej siedzibie firmy w Duffel (Belgia) wirtualne środowisko pracy zespołowej. Pozwala na zebranie wszystkich uczestników zaangażowanych w dany projekt – klientów, architektów, inwestorów, wykonawców, inżynierów i ekspertów z Reynaers Aluminium. Mogą razem pracować, poruszając się po trójwymiarowej wersji projektowanego budynku i oceniać zastosowane w nim rozwiązania.

Tym narzędziem jest Avalon. Opiera się na zaawansowanym zestawie komputerów, które odpowiadają za zarządzanie kompleksowymi modelami architektonicznymi oraz renderowanie procesu w czasie rzeczywistym. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na wyświetlenie projektów z ponad 200 powszechnie wykorzystywanych aplikacji, jak Revit, Archicad, SketchUp oraz Navisworks. Każda modyfikacja wprowadzona w projekcie architektonicznym jest od razu widoczna w wirtualnej przestrzeni. W ten sposób można szybko i wygodnie ocenić konkretne rozwiązania i wybrać te najlepsze.

Siedziba firmy PIVEXIN Technology profile aluminiowe Reynaers
Autor: Reynaers Aluminium Zastosowanie aluminiowych systemów fasadowych i okiennych pozwala na zwiększenie ilości naturalnego światła docierającego do pomieszczeń. Na zdjęciu siedziba firmy PIVEXIN Technology projektu MUS ARCHITECTSI. W realizacji wykorzystano systemy MasterLine 8 firmy Reynaers Aluminium
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej