Paroprzepuszczalność, czyli o dyfuzji i "oddychalności" przegród budowlanych w webinarze z ekspertem MIWO

2019-12-09 10:26
Wełna rodzaje wełny
Autor: MIWO Wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego pary wodnej (µ) w przypadku wełny mineralnej wynosi 1, czyli tyle, ile ma powietrze. Oznacza to jej pełną oddychalność. Każda wyższa wartość oporu dyfuzyjnego to coraz większy opór dla pary wodnej

Co określa paroprzepuszczalność? Kiedy występuje zjawisko dyfuzji? Dlaczego do izolacji przegród budowlanych należy stosować materiały paroprzepuszczalne i jaka jest rola wentylacji? Kiedy paroizolacja jest konieczna? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do obejrzenia webinaru, które poprowadził Robert Więcek, ekspert MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Czym jest paroprzepuszczalność?

Paroprzepuszczalność kojarzy się z tzw. ”oddychaniem ścian”. W ten obrazowy, choć nietechniczny sposób opisuje się zjawisko dyfuzji, czyli przenikania wilgoci w postaci pary wodnej przez przegrodę budowlaną (dach, ścianę), co jest spowodowane różnicą temperatur i zawartością pary wodnej w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz budynku. 

Dlatego do izolacji przegród budowlanych warto wybierać materiały paroprzepuszczalne, które nie stanowią bariery dla swobodnego przepływu pary wodnej. Dzięki materiałom paroprzepuszczalnym znacznie zmniejsza się ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów, co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Właśnie na temat „oddychania ścian” podczas webinaru mówił Robert Więcek, ekspert MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Obejrzyj webinar

Dlaczego do izolacji przegród budowlanych należy stosować materiały paroprzepuszczalne? Jaka jest rola wentylacji? Dlaczego trzeba stosować paroizolację? Jakie są właściwości wełny mineralnej w zakresie „oddychania ścian”?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej