Ocieplanie z Cekolem

2007-05-31 18:40

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Poznańskich Budma 2002 firma Cedat prezentowała Cekol CS - nowy system ociepleń  metodą lekką mokrą (BSO). Rozwiązanie umożliwia zmniejszenie strat ciepła w budynkach. System Cekol CS może być stosowany w budynkach nowo wznoszonych i remontowanych.

System ociepleń BSO (zwany dawniej metodą lekką mokrą) Cekol CS może być stosowany na podłożach betonowych, żelbetonowych, gazobetonowych oraz ceglanych. Przed przystąpieniem do wyknywania ocieplenia powinny zostać zakończone wszelkie procesy związane z pracami "mokrymi" wewnątrz budynku, czyli tynkowaniem lub wylewaniem posadzek.

Temperatura podłoża oraz otoczenia nie powinna być niższa niż 5oC podczas trwania prac montażowych, a w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak opady, silne nasłonecznienie lub wysoka temperatura należy zapewnić odpowiednią ochronę ocieplanym ścianom. Rozwiązanie zostało ocenione przez Instytut Techniki Budowlanej jako bezpieczne, nie rozprzestrzeniające ognia przy grubości płyt styropianowych nie przekraczającej 12 cm. System Cekol CS może być stosowany w budynkach nowo wznoszonych oraz już eksploatowanych, do ścian o różnych rozwiązaniach materiałowych.

Cechą wyróżniającą Cekol CS od innych systemów ociepleń stosowanych na rynku jest możliwość uzyskania tzw. efektu samooczyszczania poprzez dodatkowe wymalowanie białego tynku gładkiego Cekol C-35 farbą silikonową. Po dokonaniu takiego zabiegu, opady atmosferyczne z łatwością zmyją wszelkie zabrudzenia gromadzące się z czasem na elewacji. Nie jest to możliwe przy użyciu tynku zewnętrznego fakturowanego typu baranek czy kornik, na którym zanieczyszczenia są bardziej widoczne i trudniejsze do usunięcia ze względu na nierówności fakturowe. Ponadto gładki tynk jest odporny na porastanie mchem i glonami. W efekcie przedłużamy żywotność pięknej i czystej elewacji. System Cekol CS posiada Aprobatę Techniczną AT-15-4983/2001 wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej oraz Certyfikat zgodności ITB 167/2001.

Zestaw materiałów niezbędnych do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków z zastosowaniem produktów o wspólnej nazwie CEKOL:

Schemat systemu ociepleń



































 

1. Wysokoelastyczna mrozo- i wodoodporna zaprawa klejąca Cekol CS-129-S przeznaczona do przyklejania izolacji termicznych ze styropianu i wełny mineralnej do ścian, podłóg oraz stropów wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zaprawa jest zaprawą nienasiąkliwa i wodoodporna do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.

2. Biała, wysokoelastyczna, mrozo- i wodoodporna zaprawa klejąca Cekol CS-129-B może być stosowana zamiennie z zaprawą Cekol CS-129-S. Optymalnym rozwiązaniem w montażu systemu ociepleń Cekol CS jest przyklejenie styropianu szarą zaprawą Cekol CS-129-S, a następnie zatapianie siatki w białej zaprawie Cekol CS-129-B, dzięki czemu uzyskuje się podkład pod tynki szlachetne.

3. Materiał izolacyjny, płyty styropianowe PS-E FS 15 lub 20

4. Siatka zbrojąca, tkanina szklana ST 112-100/7 fabrycznie impregnowana


5. Powłoka gruntująca, emulsja gruntująca Cekol DL-80 służy do gruntowania nasiąkliwych podłoży gipsowych, betonowych, ceglanych, drewnianych i drewnopochodnych pod szpachlowanie, wyrównanie zaprawami samopoziomującymi, a także zabezpieczanie elementów metalowych przed korodującym oddziaływaniem gipsu. Można nią również zabezpieczać powierzchnie tynków przed wpływem wilgoci i działaniem czynników atmosferycznych. Emulsję DL-80 można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jest niskotoksyczna, bezzapachowa i niepalna.

6. Tynk zewnętrzny elewacyjny Cekol C-35 przeznaczony jest do prac na zewnątrz, ale może być stosowany także wewnątrz pomieszczeń mokrych. Jest to materiał wysokiej jakości, przeznaczony głównie do wygładzania i uszlachetniania zewnętrznych ścian - elewacji budynków. Zaprawa jest suchą mieszanką wysokiej jakości białego cementu, białych wypełniaczy mineralnych i środków modyfikujących, zapewniających doskonałą urabialność i przyczepność do podłoży mineralnych. Zaprawa jest podkładem pod farby emulsyjne i akrylowe, a dzięki białej barwie pozwala na ograniczenie warstw wymalowań niezbędnych dla uzyskania pełnego efektu barwnego. Tynk jest odporny na wpływ czynników atmosferycznych i nie żółknie pod wpływem światła. Po zastosowaniu zaprawy powierzchnię należy trzykrotnie zagruntować emulsją gruntującą lub pomalować, co znacznie podnosi trwałość wyprawy zewnętrznej. Tynk elewacyjny Cekol C-35 jest wodoodporny i mrozoodporny oraz bezpieczny dla użytkowników - nietoksyczny podczas prac i eksploatacji. Zaprawa może być stosowana w ciągu 3-4 godzin od momentu przygotowania. Produkt dostępny jest w trzech odmianach fakturowych - gładka, baranek, kornik.
Do poprawnego wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych budynku potrzebne są również łączniki mechaniczne (kołki do mocowania płyt styropianowych), listwy cokołowe, listwy kątowe do zabezpieczania narożników ocieplanych powierzchni oraz elementy obróbek poszczególnych miejsc. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej