Ocieplanie: Mocowanie płyt termoizolacyjnych

2008-07-23 13:53

Właściwie dobrana i wykonana termoizolacja zapewnia odpowiedni komfort, czyli dom ciepły zimą i chłodny latem. Ocieplenie ścian zewnętrznych w prosty sposób przekłada się na koszty ogrzewania i utrzymania budynku - przez ściany ucieka bowiem 20-30% ciepła.

Izolacja to konieczność

Od 2009 r. zaczną obowiązywać tzw. paszporty energetyczne - dla każdego wprowadzanego do obrotu domu czy mieszkania. Wystawienie takiego dokumentu wiąże się z gruntowną oceną jakości wykonania ocieplenia oraz zastosowanych materiałów, a także osiągniętych parametrów izolacyjnych. Klasa energetyczna nieruchomości będzie znacząco wpływać na jej wartość. A prawidłowe wykonanie systemowego ocieplenia (i wykończenie elewacji dobrej jakości tynkiem) pozwala na podniesienie kategorii energetycznej o jedną lub nawet dwie klasy. Przy wykonywaniu ocieplenia kluczowym zadaniem jest odpowiednie zamocowanie płyt izolacyjnych.

Dla osiągnięcia właściwego efektu niezbędne są:

  • właściwe przygotowanie podłoża,
  • wysoka jakość materiałów,
  • odpowiednia technologia.


Ocieplanie: Podłoże

Przygotowanie podłoża to pierwszy krok do wykonania dobrze funkcjonującego bezspoinowego systemu ocieplenia (BSO). Nowe i nieotynkowane ściany, wybudowane według uznanych i sprawdzonych technologii, nadają się do przyklejania płyt termoizolacyjnych bez żadnych wstępnych czynności. Wykonawca powinien jedynie potwierdzić jakość podłoża. Musi ono być równe, trwałe, stabilne, suche i czyste.
Ocieplając starsze i otynkowane budynki, podłoże trzeba najpierw sprawdzić, na przykład przyklejając na małym fragmencie ściany kawałek styropianu. Gdy po kilku dniach styropian zerwie się razem z fragmentami podłoża, oznacza to, że trzeba je naprawić, zanim przystąpi się do mocowania płyt izolacyjnych. Ściany należy oczyścić z kurzu, pyłu, nalotów, plam, wykwitów, łuszczących się farb i innych zabrudzeń, wyrównać, zreperować uszkodzone miejsca, wysuszyć, a na koniec, jeśli to konieczne, zagruntować.

Ocieplanie: Jakość materiałów

Producenci tynków opracowali systemy BSO przygotowane do wykorzystania zarówno styropianu, jak i wełny mineralnej. Wybór materiału izolacyjnego w konkretnym układzie ociepleniowym należy do projektanta i inwestora. Uniknie się w ten sposób przykrych niespodzianek, jakich można się spodziewać stosując zły materiał izolacyjny. Wysoka jakość materiałów izolacyjnych przekłada się na trwałość i bezpieczeństwo ocieplenia.
Do mocowania płyt ze styropianu używa się zapraw klejących. Dobrej klasy klej pozwala zamocować płyty bez łączników mechanicznych nawet do wysokości kilku kondygnacji. Przy montażu wełny obowiązkowo należy zastosować zaprawę klejącą i kołki, które są podstawą mocowania.
Montaż płyt termoizolacyjnych musi się odbywać z zachowaniem technologii prowadzenia prac ociepleniowych, bo nawet najlepszej jakości materiały są w pełni skuteczne tylko wtedy, kiedy są prawidłowo nałożone na ścianę.

Ocieplanie: Mocowanie płyt

Mocowanie płyt izolacyjnych należy wykonywać zgodnie z instrukcją producenta. Klej nakłada się na płyty, nigdy na podłoże, i w taki sposób, by nie dostał się między boczne krawędzie płyt. Często rozprowadza się zaprawę na całej powierzchni płyty za pomocą pacy zębatej. Jednak najpopularniejsza jest metoda "ramki i placków": polega ona na tym, że na obwodzie płyty nakłada się pas kleju szerokości 3-5 cm, a w środku - od 4-6 placków. W ten sposób pokrywa się klejem ok. 40% powierzchni płyty, co jest wystarczające do trwałego jej umocowania. Wszelkie ubytki i szpary pomiędzy płytami oraz zagłębienia po montażu kołków uzupełnia się odpowiednio dociętymi klinami z materiału izolacyjnego - nigdy klejem ani inną zaprawą.
Płyty układa się rzędami, od dołu do góry. Na początek trzeba zastosować listwę cokołową, która poziomuje i stabilizuje pierwszą warstwę płyt. Poszczególne rzędy muszą być ułożone z przesunięciem, na przykład o połowę długości płyty. Przy oknach i drzwiach należy zachować odpowiedni układ płyt - krawędzie płyt nie mogą leżeć na przedłużeniu otworów. Powinny też dobrze przylegać do podłoża - są wówczas zabezpieczone przed uszkodzeniem, a ściany zyskują lepszą odporność mechaniczną.
Nieprzestrzeganie technologii montażu styropianu (lub wełny mineralnej) może spowodować pęknięcia płyt i uszkodzenie ocieplenia oraz pogorszyć zarówno izolację jak i wygląd elewacji budynku.

 
Przygotowanie podłoża

 
Sprawdzenie jakości podłoża

 
Mocowanie płyt styropianowych

Na podstawie poradnika Dryvit Systems.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej