Ocieplanie budynków włóknami celulozowymi

2009-11-04 11:30
Ocieplanie budynków włóknami celulozowymi
Autor: EKODOCIEPLENIA Celuloza wdmuchana w przegrodę pod oknem

Celulozę możemy zastosować jako ocieplenie zarówno w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, jak też w obiektach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Materiał ten jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i nie wywołuje alergii. Włókna nie sublimują nawet w wysokich temperaturach.

Celuloza wytwarzana jest z makulatury papieru gazetowego. Materiał ten zabezpiecza się odpowiednio dobranymi retardantami i impregnatami (uwodnione związki soli boru). 

Początki zastosowania impregnowanej celulozy sięgają czasów I wojny światowej. Prekursorami tej metody byli inżynierowie z USA i Kanady, którzy w okresie tuż przed II wojną światową rozpoczęli przemysłowe zastosowanie tej technologii.

Ocieplanie budynków włóknami celulozowymi
Autor: EKODOCIEPLENIA Celuloza po rozdrobnieniu w maszynie

Charakterystyka: izolacja termiczna wykonana z zastosowaniem celulozy

 • Ciągłość izolacji przy montażu każdej grubości izolacji metodą wdmuchiwania.
 • Wysoka ochrona przed wahaniami temperatury dzięki nieprzepuszczającej powietrza, włóknistej strukturze.
 • Dobra ochrona przed pożarem dzięki zdolności utrzymywania odpowiedniej temperatury (material osiąga maksymalnie 95°C w przegrodzie).
 • Ochrona przed wodą kondensacyjną dzięki sorpcji wilgoci i zdolności do transportowania jej w kierunku pomieszczenia, przy zbyt małej wilgotności lub w kierunku przeciwnym przy zbyt dużej wilgotności w przegrodzie, a za pomocą przewietrzania nadmiar odprowadzony jest do atmosfery (tzw. oddychanie celulozy).
 • Dzięki zastosowaniu soli boru do impregnacji celulozy, brak jest konieczności chemicznej ochrony drewna, zarówno przed owadami, jak i grzybami. Osusza zagrzybione podłoża i jednocześnie je konserwuje.
 • Metoda ekologiczna – celuloza powstaje z odnawiającego się surowca (makulatury).
 • Wysoka zdolność zatrzymywania ciepła w czasie upałów, a także mrozów. Rzeczywisty opór cieplny jest wyższy o około 20% od mierzonego laboratoryjnie. Badania laboratoryjne nie uwzględniają gęstości i budowy włókien, w której w bardzo niewielkim stopniu dochodzi do konwekcyjnej wymiany ciepła (infiltracja powietrza w materiale izolacyjnym).
 • Dzięki zastosowaniu urządzenia mechanicznego można wielokrotnie skrócić czas ocieplania obiektu.

Najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania ocieplenia

 • Źle dobrany materiał na etapie projektowym i zbyt cienka warstwa ocieplenia. 
 • Błędy wykonawcze:
  – brak ciągłości izolacji, która powoduje powstanie mostków termicznych
  – nie zabezpieczona izolacja termiczna przed zwierzętami i owadami
  – błędy dekarskie, jako najczęstsza przyczyna zawilgocenia izolacji termicznej
  – zastosowanie foli paroizolacyjnej o nie właściwych parametrach ( niektórzy producenci celulozy nie zalecają stosowania foli paroizolacyjnej, za wyjątkiem pomieszczeń narażonych na zwiększone działanie wilgoci, na przykład łazienki pralnie itp. )

Izolacja termiczna i jej skuteczność

Poniższy wykres przedstawia zmiana wartości współczynnika przenikania ciepła U na przykładzie różnych grubości izolacji celulozowej.

Ocieplanie budynków włóknami celulozowymi
Autor: brak danych

Najlepszy efekt izolacyjności termicznej osiągany jest przy grubości warstwy 30 cm. W krajach o wysokiej świadomości ekologicznej i ekonomicznej stosowana jest warstwa włókien wynosząca co najmniej 42,5 cm.

Izolacja celulozowa pomimo wahań wilgotności i temperatury powietrza na zewnątrz, zachowuje swoje własności izolacyjne aż do wilgotności na poziomie 12%.
Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla celulozy wynosi 0,042–0,037 W/(mK).
Gęstość materiału, zależnie od zastosowania wynosi średnio od  25–64 kg/m3.

Według badań jednego z producentów celulozy wilgotność tego materiaw przegrodzie w zależności od wilgotności powietrza na zewnątrz waha się jak na wykresie poniżej.

Ocieplanie budynków włóknami celulozowymi
Autor: brak danych

Dla porównania dobrze wysuszony parkiet układany w mieszkaniach ma deklarowaną wilgotność 8–10%.
Wniosek – celuloza jest bardzo odporna na pochłanianie wilgoci z powietrza.

Poniższy wykres przedstawia zużycie energii potrzebnej do wyprodukowania 1 jednostki różnych materiałów wykorzystywanych do izolacji termicznej.

Ocieplanie budynków włóknami celulozowymi
Autor: brak danych

Sposoby wykonania izolacji z wykorzystaniem włókien celulozowych

 1. Metoda luźnego nadmuchu:
  – na otwarte powierzchnie poddasza które nie jest użytkowane,
  – w przestrzeń stropodachu wentylowanego.
 2. Metoda wdmuchiwania pod ciśnieniem:
  – w przegrody zamknięte ścian i sufitów,
  – w przestrzenie wewnątrzstropowe.
 3. Metoda natrysku na mokro:
  – na sufity i ściany,
  – w pomieszczeniach gdzie pragniemy doskonałej akustyki.

Zastosowanie włókien celulozowych jako izolacji

Izolacje celulozowe sprawdzają się w konstrukcjach drewnianych poprzez zachowanie jednorodności środowiska, tak w budownictwie szkieletowym, jak i budowie przegród z bali.
W budownictwie murowanym również mamy podobne wykorzystanie tego materiału – do izolacji ścian, stropów, stropów wentylowanych, przestrzeni połaci dachowych. Metoda ta polecana jest szczególnie w miejscach trudno dostępnych (np. skomplikowane połączenia elementów więźby dachowej, przewody wentylacyjne lub do rekuperacji wewnątrz połaci dachowej – stropowej). Doskonale tłumi dźwięki przy zastosowaniu w ścianach (nawet w ściankach działowych)  i stropach. W przypadku remontu miejsc, w których została zniszczona stara izolacja termiczna, można wdmuchać pod ciśnieniem celulozę dla przywrócenia poprzedniej funkcji przegrody. Jeśli materiałem izolacyjnym była celuloza można ją użyć ponownie, nawet  gdy była zawilgocona.

W jakich przypadkach nie należy stosować celulozy?

Materiału tego nie należy używać w elementach konstrukcji bezpośrednio narażonych na parcie hydrostatyczne. Celulozy nie można stosować również jako materiału bezpośrednio narażonego na działanie czynników atmosferycznych, musimy ją zabezpieczyć np.: tynkiem, deskami szalunkowymi lub elewacyjnymi.

Wady izolacji z celulozy

Wadą niewątpliwie jest to, że nie da się jej samemu wykonać, można jedynie zatrudnić  firmę specjalizującą się w wykonywaniu tego typu ocieplenia. Ponadto, cena produktu nie jest niska.

Ocieplanie budynków włóknami celulozowymi
Autor: EKODOCIEPLENIA Podłoga ocieplona celulozą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej