Nowy kalkulator budowlany. Kalkulator łączników SSO

2018-11-16 9:25
Łączniki do systemów ociepleń
Autor: SSO Nowy kalkulator budowlany oblicza wymaganą liczbę łączników mechanicznych przypadających na 1 m² ocieplonej elewacji

Dostępny jest nowy kalkulator budowlany - autorski projekt dra inż. Mariusza Gaczka z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej, opracowany we współpracy z ekspertami z Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). Kalkulator budowlany przeznaczony jest do prawidłowego montażu termoizolacji w systemach ociepleń. A dokładnie?

Kalkulator łączników SSO - kalkulator budowlany do systemów ociepleń

Nowo opracowany kalkulator budowlany - Kalkulator łączników SSO - służy do obliczania optymalnej liczby łączników mechanicznych oraz określa schemat ich rozmieszczenia. Co ważne, narzędzie uwzględnia m.in. wpływ działania wiatru w poszczególnych strefach fasady. Ten aspekt jest zwykle pomijany w programach wyznaczających liczbę łączników mechanicznych, a jest to kluczowy dla bezpieczeństwa i trwałości ocieplenia domu element. Kalkulator budowlany, pierwszy na polskim rynku o takim zakresie analityczno-obliczeniowym, jest wynikiem współpracy Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej z Komisją Techniczną Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

Patrz też: Ocieplenie domu wełną mineralną. Co musisz wiedzieć o wełnie, jeśli ją wybierzesz do izolacji? Zobacz FILM

Kalkulator do systemów ociepleń
Autor: SSO Kalkulator budowlany kalkulator budowlany określa też nośność systemu ociepleń i nośność mocowania mechanicznego

Kalkulator budowlany nie tylko do łączników

Oprócz obliczania wymaganej liczby łączników mechanicznych przypadających na 1 m² ocieplonej powierzchni, kalkulator budowlany określa też nośność systemu ociepleń i nośność mocowania mechanicznego. W obliczeniach może ponadto uwzględniać wpływ położenia budynku względem stron świata, ukształtowania terenu na obciążenie wiatrem, możliwość zmiany wartości współczynników ciśnienia zewnętrznego, jeśli warunki lokalizacji obiektu tego wymagają, itp. Program bierze również pod uwagę wpływ rozmieszczenia łączników na płycie izolacyjnej (położenie środkowe, wzdłuż krawędzi lub w narożu).

Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość śledzenia i bieżącej weryfikacji przez projektanta poszczególnych kroków obliczeniowych, od założeń aż po wynik końcowy. Nie jest to narzędzie intuicyjne, ale wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, wymuszając świadome podejmowanie decyzji, dając też możliwość na bieżąco analizowania ich efektów.

Trzeba wiedzieć

Kalkulator budowlany - Łączników SSO - można bezpłatnie pobrać ze strony Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń www.systemyocieplen.pl i w pełnym zakresie wykorzystywać do własnych obliczeń, na zasadach określonych we wstępie do programu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej