Jak wyciszyć strop drewniany? Izolacja akustyczna stropu drewnianego typu plaster miodu

2020-01-15 11:32
strop drewniany
Autor: gettyimages Strop drewniany ma ograniczone możliwości izolacji akustycznej, przede wszystkim tłumienia dźwięków uderzeniowych

W jaki sposób wyciszyć strop drewniany, zwłaszcza że ma on ograniczone możliwości izolacji akustycznej? Sposobem na wyciszenie stropu drewnianego, szczególnie stropu z belek drewnianych, może być specjalne rozwiązanie systemowe - dźwiękoizolacyjny jastrych typu plaster miodu. Przedstawiamy sposób montażu systemu do wyciszenia drewnianego stropu.

 W artykule:

  • z jakich elementów składa się system do izolacji akustycznej stropów drewnianych,
  • w jaki sposób, krok po kroku, przeprowadzić renowację stropu, wykorzystując system bazujący na matach akustycznych typu plaster miodu
maty podłogowe
Autor: fermacell Kruszywo dokładnie wyrównuje się z krawędzią maty tekturowej. W ten sposób przygotowuje się podłoże pod płyty podłogowe

Wyciszenie stropu drewnianego

Tradycyjną metodą wyciszenia podłogi - drewnianego stropu było zastosowanie mokrej wylewki cementowej. Rozwiązanie to często jednak kolidowało z graniczną wytrzymałością stropów, niedostosowanych do tak dużych obciążeń. Prezentowany system można stosować nie tylko w przypadku stropów nowo budowanych, ale przede wszystkim do wyciszenia stropów już użytkowanych. System izolacji akustycznej stropu drewnianego składa się z:

  • maty tekturowej o strukturze plastra miodu, wysokości 30 lub 60 mm,
  • kruszywa mineralnego do wypełnienia „oczek” tekturowej maty, a tym samym do dociążenia lekkiego stropu drewnianego,
  • suchego jastrychu.

Elementy jastrychowe układane są na wypełnione kruszywem maty akustyczne. Tekturowa mata o strukturze plastra miodu z wypełnieniem z kruszywa mineralnego dociąża drewniane stropy belkowe (ok. 45 względnie 90 kg/m²), bez zagrożenia dla ich wytrzymałości. Jednocześnie, zastosowanie jej wraz z systemowymi elementami podłogowymi izolowanymi akustycznie, poprawia efekt tłumienia dźwięków mechanicznych na drewnianych stropach belkowych nawet o 34 dB.
W rozwiązaniu występują też elementy jastrychowe z fabrycznie wbudowaną dodatkową warstwą izolacji akustycznej grubości 10 mm z miękkiej płyty pilśniowej lub twardej wełny mineralnej oraz elementy z izolacją termiczną z pianki PS grubości 20–60 mm. Ich zastosowanie eliminuje, występujące w innych technologiach, czynności związane z izolacją stropów, a także zmniejsza nakłady pracy.

Wyciszenie podłogi - montaż systemu typu plaster miodu

Maty akustyczne typu plaster miodu układa się na całej powierzchni stropu. Aby osiągnąć optymalną izolacyjność akustyczną, plastry miodu muszą przylegać bezpośrednio do stropu. Wystające skrajne tekturowe paski tworzą zakładkę do łączenia kolejnych elementów. Podkład uszczelniający należy stosować tylko od strony czołowej, gdzie istnieje ryzyko wysypania kruszywa przez szpary lub otwory po sękach. Niezbędnego docinania na wymiar dokonujemy za pomocą noża monterskiego. Przewody instalacyjne przeprowadzamy przez wycięcia (maksymalna szerokość 10 cm).

Kolejnym krokiem jest wypełnienie oczek w tekturowych matach izolacyjnych kruszywem mineralnym. Najwygodniej jest rozpocząć ich wypełnianie od strony drzwi, przechodząc w głąb pomieszczenia - poruszając się już po wypełnionych elementach. Następnie kruszywo ściągamy łatą aż do wyrównania z krawędzią tekturowej maty. Uzyskujemy w ten sposób równe podłoże dla elementów jastrychowych.

Jeżeli przy modernizacji starego drewnianego stropu belkowego konieczne jest wyrównanie poziomów, można to zrobić właśnie tym kruszywem, sypiąc je na maksymalną grubość 3 mm (ponad plaster miodu). Jeśli takie wyrównanie poziomu nie jest wystarczające, należy zastosować warstwę podsypki wyrównującej (maksymalna grubość to 60 mm).

W celu zagęszczenia kruszywa, do mat tekturowych grubości 60 mm, można zastosować wiertarkę udarową (z włączonym udarem bez wiertła) oraz kawałek deski lub płyty. Dzięki wibracjom przenoszonym z wiertarki poprzez deskę na kruszywo, jego struktura się zagęści.

Następnie można montować elementy jastrychowe zgodnie z instrukcją montażu. Układa się płyty podłogowe z warstwą pilśniową (typ 2 E 31) lub elementy podłogowe z izolacją mineralną (typ 2 E 32).

System izolacji akustycznej stropów drewnianych, oparty na tekturowych matach wypełnionych kruszywem mineralnym i elementach suchego jastrychu przeznaczony jest głównie do budynków poddawanych renowacji. Maty akustyczne nie obciążają stropu, a ich montaż jest prosty. System izolacyjny znacznie poprawia komfort akustyczny w pomieszczeniach i skutecznie tłumi dźwięki mechaniczne rozchodzące się po podłodze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej