Izolacja Thermocel

2007-05-31 19:03
Celulozowy materiał do izolacji cieplnej
Autor: INWESTBUD s.c.

Thermocel można układać na trzy sposoby: metodą wdmuchiwania, otwartego nadmuchu lub rozpylania w mgle wodnej.

Thermocel może być stosowany do ocieplania dachów połaciowych, stropodachów wentylowanych, ścian działowych dźwiękochłonnych oraz ścian konstrukcyjnych wykonywanych w szkielecie drewnianym lub metalowym. Surowcem wyjściowym do jego produkcji jest celuloza papierowa (pozyskiwana z makulatury) z dodatkiem niewielkiej ilości świeżej celulozy.

W procesie rozdrabniania celulozy papierowej wyodrębnia się pojedyncze włókna, które następnie zwilża się środkiem antyogniowym. Środek ten nie zawiera związków boru, a jego głównym składnikiem są fosforany. Substancje zawarte w impregnacie ulegają biodegradacji, dlatego zużyty Thermocel można wyrzucić na kompostownik lub powtórnie przetworzyć. Obecność środka ogniochronnego przyczynia się również do trwałego połączenia włókien, odpornego na mechaniczne obciążenia występujące podczas układania materiału w wolne przestrzenie.

Thermocel można układać na trzy sposoby:

  • metoda wdmuchiwania: materiał otula szczelnie fragmenty instalacji, jednolicie wypełnia wszelkie przestrzenie w ścianach, stropach i dachach oraz miejscach trudno dostępnych;
  • metoda otwartego nadmuchu umożliwia szybkie wykonanie izolacji cieplnej i dźwiękowej. Ma zastosowanie zwłaszcza w czasie wykonywania izolacji nieużytkowych strychów lub części budynków w kształcie łuków;
  • metoda rozpylania w mgle wodnej stosowana jest najczęściej do wykonywania izolacji cieplnej lub dźwiękowej ścian budynków powstałych w technologii muru pruskiego. Tą metodą można nałożyć warstwę izolacji grubości do 20 cm.

Thermocel można układać zarówno na placu budowy, jak i w fabryce przy wytwarzaniu elementów domów gotowych. Podczas układania materiał rozkłada się równomiernie. Ma dużą bezwładność cieplną zdolność do pochłaniania wysokiej temperatury. Cecha ta wpływa na mikroklimat w mieszkaniu: zimą jest ciepło, a latem panuje przyjemny chłód. Materiał został sklasyfikowany przez ITB jako nie rozprzestrzeniający ognia i trudno zapalny. Współczynnik przewodności ciepła lambda wynosi 0,04 W/(mK), współczynnik oporu dyfuzji pary wodnej 1–2. Normalna wilgotność materiału w odniesieniu do suchej masy wynosi około 10%, a gęstość od 35 do 55 kg/m3.
Wyrób ma Aprobatę Techniczną Nr AT-15-3698/99.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej