Ekrany akustyczne barierą dla hałasu. Ruukki ogłosiła wyniki konkursu na projekt stalowej bariery dźwiękochłonnej

2012-09-04 11:06
Hałas a ekrany akustyczne. Firma RUUKKI ogłosiła wyniki konkursu na pomysł stalowej bariery dźwiękochłonnej
Autor: Atsushi Takano, Arkkitehdit Nolla "Soundscape", projekt Atsushi Takano, Arkkitehdit Nolla

Firma Ruukki ogłosiła wyniki konkursu na projekt ekranu akustycznego ze stali. Zwycięskie prace zostały wybrane w Finlandii przez międzynarodowe jury, składające się z sześciu specjalistów z branży. Projekt bariery dźwiękochłonnej zapobiegającej hałasowi oceniano w dwóch kategoriach: profesjonalistów oraz studentów.

Hałas a ekrany akustyczne. Firma RUUKKI ogłosiła wyniki konkursu na pomysł stalowej bariery dźwiękochłonnej.
Autor: Atsushi Takano, Arkkitehdit Nolla "Soundscape", projekt Atsushi Takano, Arkkiehdit Nolia

Wszyscy wiemy, że hałas szkodzi i niezbędne stają się bariery dźwiękochłonne, i to nie tylko w mieście. Konkurs na projekt ekranu akustycznego ze stali firma Ruukki ogłosiła na wiosnę 2012 roku. Był to konkurs otwarty, przeznaczony dla profesjonalistów - architektów i projektantów konstrukcji oraz dla studentów. Warunkiem konkursu było jedynie, by ekran akustyczny powstał ze stali (główny materiał: stal) oraz był dostosowany do warunków klimatycznych panujacych w Finlandii i innych krajach skandynawskich. Oprócz walorów estetycznych stalowej bariery dźwiękochłonnej liczyła się także łatwość realizacji i montażu gotowego produktu.

Weź udział w konkursie Życie w Architekturze

Pierwszą nagrodę otrzymał Atsushi Takano za projekt ekranu akustycznego "Soundscape". Jury konkursu było pod wrażeniem, jak harmonijnie można wpisać w krajobraz prostą barierę dźwiękochłonną wykonaną ze stalowych rur. Dzięki delikatności ażurowej konstrukcji pomysł tej wijącej się struktury nie tylko doskonale harmonizuje z różnym krajobrazem przyrodniczym, ale może być wykorzystany także w środowisku miejskim. Zaletą tego projektu jest również troska o środowisko naturalne i wynikająca z niej możliwość całkowitego recyklingu zużytej bariery dźwiękochłonnej.

"Arché" - zwycięski projekt studencki - bazuje na istniejącym systemie Ruukki lecz poszerza znacznie jego możliwości wizualne. Jest to bardzo atrakcyjny plastycznie ekran dźwiękochłonny, dobrze prezentujący się, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ekrany akustyczne - nagrodzone prace

W konkursie wyróżniono sześć prac po trzy w każdej kategorii.

W kategorii "Profesjonaliści" nagrody otrzymały projekty:

  • "Soundscape', autor Atsushi Takano, Arkkitehdit Nolla;
  • "Smart panel", auorzy Eero Tölpt, Hans Priks, Jürgen Sarapik;
  • "waterwall noise barrier concept" autor Friends of Industry.

W kategorii "Studenci" wyróżniono następujące prace:

  • "Arché", autor Lauri Mäkinen;
  • "Sound wave", autor Ville-Pekka Säkkinen;
  • "Torus" autorzy Triin Lehmets, Kärt Milsaar, Ivo Riet.

Ograniczenie hałasu może być twórcze

– Z pomysłów, jakie otrzymaliśmy wynika, że możliwe jest nowe, bardzo innowacyjne podejście do opracowania bariery dźwiękochłonnej ze stali. Rozwiązania i pomysły konkursowe są imponujące, mają duży potencjał i dobry stosunek jakości i atrakcyjności pomysłu do kosztu jego wykonania – mówi Petri Nieminen, Wiceprezes ds. Budownictwa i Infrastruktury firmy Ruukki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej