Ceny wełny mineralnej - ile w 2022 kosztuje wełna do ocieplania budynków? Czy będzie drożeć?

2022-07-26 11:05
Ceny wełny mineralnej
Autor: Getty Images Ceny wełny mineralnej w 2022 roku - dynamiczne wzrosty cen wyhamowały

Ceny wełny mineralnej w 2022 poszybowały w górę. W porównaniu do 2021 roku ceny wzrosły nawet o 86%. Dynamiczne skoki cen wyhamowały nieco w lipcu 2022, ale wełna wciąż drożeje, tylko wolniej. Ile aktualnie kosztuje metr kwadratowy wełny mineralnej? Czy wełna będzie jeszcze drożeć? Dlaczego warto ocieplać wełną mineralną?

Spis treści

  1. Wełna mineralna - komfort termiczny i akustyczny
  2. Ceny wełny mineralnej 2022
  3. Wełna mineralna - dostępność lipiec 2022
  4. Czy ceny wełny mineralnej wzrosną w 2022? Prognozy
  5. Dlaczego warto ocieplać wełną mineralną?

Wełna mineralna - komfort termiczny i akustyczny

Wełna mineralna daje komfort termiczny, zapewnia odpowiednią akustykę i zwiększa bezpieczeństwo pożarowe. Może być stosowana do ocieplenia połaci dachowych, ścian, podłóg, stropów, skosów poddaszy użytkowych czy też instalacji. Izolacja z wełny mineralnej zapewnia optymalne właściwości cieplne przez cały okres użytkowania budynku, dzięki niezmienności współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ) i oporu cieplnego. Wełna to materiał, który z czasem nie zmienia swoich wymiarów i geometrii oraz nie ulega degradacji biologicznej, co zapewnia trwałe i skuteczne ocieplenie.

Przypomnijmy, że od 2021 roku każdy nowy budynek mieszkalny w Polsce musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale też muszą być w nim zastosowane urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Zaostrzone zostały też wymagania w zakresie współczynników przenikania ciepła (U) przez przegrody budowlane. Aktualnie wymagane wartości współczynnika U wynoszą:

  • 0,20 W/(m²K) - dla przegród zewnętrznych,
  • 0,15 W/(m²K) - dla dachów lub stropodachów.

Grubość izolacji powinna wynosić około 20-30 cm dla ścian zewnętrznych oraz około 30-40 cm dla dachów.

Koszt izolacji wełną mineralną w rachunkach za energię zwróci się bardzo szybko, szczególnie jeżeli budujemy dom w standardzie energooszczędnym lub pasywnym. Pamiętajmy, że dobrze ocieplony dom potrzebuje niewiele energii do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, co znacznie zmniejsza koszty jego utrzymania.

Ceny wełny mineralnej 2022

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat można było zaobserwować stałą tendencję wzrostową cen wełny mineralnej - mówi Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji. Pod koniec 2020 roku za metr kwadratowy wełny grubości 15 cm, trzeba było zapłacić średnio 35 zł. Początek 2021 roku przyniósł chwilową stabilizację cen, jednak od marca ubiegłego roku obserwujemy ciągłe wzrosty, zwykle o kilka, kilkanaście procent miesiąc do miesiąca. W połowie roku 2021 średnie ceny wełny sięgnęły 50 zł za m², na początku 2022 roku już 68 zł, a aktualnie nawet 75 zł. To w porównaniu z lipcem 2021 skok aż o 86%.

Wełna mineralna - dostępność lipiec 2022

Aktualnie na realizację zamówienia na wełnę mineralną czeka się nawet 2 miesiące, choć wiele zależy od bieżących zasobów hurtowni. Dlatego, zanim zamówimy materiał, powinniśmy zrobić rozeznanie wśród różnych dostawców.

Czy ceny wełny mineralnej wzrosną w 2022? Prognozy

Zdaniem Grzegorza Tymoszewskiego, prezesa SWE, największe wzrosty cen wełny mineralnej już minęły. Teraz materiał drożeje przeważnie o 2-3 zł na metrze kwadratowym.

Jednak producenci zapowiadają, że ceny wełny mogą w dalszym ciągu rosnąć. Na skoki cenowe i dalszą niepewność wpływają inflacja, podwyżki cen prądu, gazu i paliw, które przekładają się na wzrosty cen materiałów budowlanych i wydłużenie czasu oczekiwania na dostawę.

Dlaczego warto ocieplać wełną mineralną?

O tym, dlaczego warto ocieplać wełną mineralną, rozmawialiśmy podczas spotkania online z ekspertem MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej. Webinar poprowadził Michał Dylewski, ekspert MIWO.

Co różni wełnę mineralną od innych popularnych materiałów izolacyjnych? Dlaczego warto ocieplać dom wełną mineralną? Jakie właściwości wełny mineralnej świadczą o jej skuteczności? Odpowiedzi na te i inne pytania w materiale wideo.

Źródło: Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej