Uzdatnianie wody basenowej

2008-08-01 17:38

Podstawą działania każdego parku wodnego jest system techniki basenowej, odpowiedzialnej za właściwe funkcjonowanie wszystkich atrakcji wodnych: basenów, zjeżdżalni, jacuzzi itp. Tu zaś najważniejszy jest system uzdatniania wody basenowej, dzięki któremu regulowana jest temperatura, poziom współczynnika pH, a przede wszystkim czystość wody.

Technologia wody basenowej opiera się na niemieckiej normie DIN 19643. Reguluje ona zagadnienia związane z jakością wody, jej temperaturą, szybkością filtrowania, dopuszczalną zawartością szkodliwych związków zawartych w wodzie oraz jej przejrzystością.

Przygotowanie wody basenowej przechodzi przez kilka podstawowych etapów: wytrącanie cząstek stałych (koagulacja lub flokowanie), filtracja, dezynfekcja i podgrzewanie. Woda krąży w obiegu zamkniętym, raz pobrana z sieci wodociągowej jest ciągle uzdatniana. Jedyne starty wody w trakcie obiegu związane są z jej naturalnym odparowaniem oraz płukaniem filtrów (straty wynoszą jedynie 5%).
Woda wpuszczana jest do zbiornika przelewowego, skąd systemem pomp pcha ją do filtrów. Bezpośrednio przed filtrowaniem do wody dodawany jest środek do koagulacji. Powoduje on wytrącenie zanieczyszczeń (zbijane są w tak zwane "okłaczki"), które potem zostają łatwo zatrzymane prze filtry. Kolejnym etapem jest korekta współczynnika pH oraz podgrzewanie wody. W zależności od przeznaczenia basenu temperatura wody wynosi od 26 do 32oC. Podgrzana woda poddawana jest dalej dezynfekcji za pomocą chloru gazowego. Po takim przygotowaniu woda powraca do basenu przez system dysz dennych.

Metody oczyszczania wody basenowej

Istnieje kilka metod dezynfekcji wody, jedną z nich jest technologia chloru gazowego. Łódzi aquapark jest pierwszym w Polsce, który zastosował tę metodę na tak dużą skalę.
- W polskich parkach wodnych często stosowana jest metoda ozonowania. Nie istnieje jednak technologia całkowicie pozbawiona chloru. W każdej stosuje się chlor jako środek dezynfekujący, nawet w przypadku ozonowania, ale w mniejszej ilości . Technika chloru gazowego, zastosowana w łódzkim parku wodnym, oparta jest na niemieckiej technologii. Jej główną zaletą jest wysoka skuteczność, dzięki stuprocentowej zawartości chloru doskonale zwalczane są wszelkie bakterie, a woda w basenie jest czystsza nawet od tej, którą mamy w kranach - wyjaśnia Błażej Karwowski, ekspert technologii basenowej z firmy Karwowski Consulting&Management

Chlor gazowy (w przeciwieństwie na przykład do podchlorynu sodu) charakteryzuje się wysoką trwałością oraz łatwością regulacji przy dozowaniu. Przy zastosowaniu tej metody nie wytrącają się związki wapna, które wpływają na mętnienie wody. Ze względu na zarówno polskie jak i międzynarodowe wymogi, instalacje na bazie chloru gazowego wymagają umieszczenia chlorowni w oddzielnym budynku. Po spełnieniu tego warunku stosowanie metody jest proste, skuteczne i przede wszystkim bezpieczne. Dobrze funkcjonujący system uzdatniania wody zapewnia skuteczną likwidację zanieczyszczeń prowadzących do rozwoju bakterii chorobotwórczych, dzięki czemu wpływa na poprawę komfortu pływania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej