Rozdrabniacze WC do ścieków – budowa i zasada działania

2019-07-10 12:04
obudowa rozdrabniacza wc
Autor: SFA Budowa rozdrabniacza Saniplus - widoczny zawór wlotowy zapobiega przelaniu się wody w przypadku braku prądu, w chwili spuszczania wody z przyborów typu wanna lub prysznic

Prezentowana technologia rozdrabniania ścieków opiera się na opatentowanym przez SFA systemie rozdrabniania. Ścieki dostają się do specjalnego kosza, gdzie następnie odbywa się proces ich rozdrabniania i przetłaczania do kanalizacji. Wszystkie rozdrabiacze WC wykonane są w oparciu o najnowsze technologie i materiały. Zapewniają cichą i bezawaryjną pracę przez wiele lat.

Spis treści

  1. Rozdrabniacz WC – budowa
  2. Jak działa rozdrabniacz WC?
  3. Rozdrabniacze SFA – rozwiązania techniczne

Rozdrabniacz WC – budowa

Każdy model rozdrabniacza WC czy pompy do ścieków ma odpowiednio zaprojektowaną obudowę (wielkość, kształt) z optymalnie dopasowanym silnikiem, w zależności od mocy i przeznaczenia. Obudowa rozdrabniacza jest jednocześnie zbiornikiem na ścieki, dzięki czemu ma ono większą pojemność. Zastosowanie rozdrabniaczy WC opisuje norma EN-12050- z rozszerzeniami 1, 2, 3. Silnik oraz pompa umiejscowione są pionowo – takie ułożenie ułatwia odpowietrzenie systemu. Silnik i pompa zabezpieczone są plastikową obudową z zewnątrz, a także obudową metalową od wewnątrz, wypełnioną olejem. Urządzenia wyposażone są w bimetalowy wyłącznik termiczny zabezpieczający urządzenie przed przegrzaniem.
Wloty z przyborów sanitarnych (bidet, umywalka, natrysk, wanna, pralka)znajdują się na optymalnej wysokości (licząc środek otworu), około 3,5 cm od poziomu podłoża. Pozwala to na podłączenie każdego modelu przyboru sanitarnego bez konieczności podnoszenia zabudowy np. wanny czy brodzika. Konstrukcja rozdrabniacz WC pozwala na podłączenie przyborów z dowolnej strony rozdrabniacza poprzez zastosowanie krućców dolotowych.

rozdrabniacz do sciekow sfa
Autor: SFA Rozdrabniacze z serii SANIACCESS z łatwym dostępem serwisowym
WARTO WIEDZIEĆ

W rozdrabniaczach WC ścieków ważny jest łatwy dostęp serwisowy. Inżynierowie SFA skonstruowali rozdrabniacz WC z podziałem na dwie sekcje (sekcja rozdrabniająca i sekcja systemu sterującego) z „łatwym dostępem” do każdej z nich. Pozwala to na szybkie i bezproblemowe usunięcie ewentualnego zatoru lub awarii bez potrzeby zanurzania ręki w zbiorniku. Pojęcie „łatwego dostępu” oznacza bezpośredni dostęp do wnętrza urządzenia, bez konieczności odłączenia go od przyboru łazienkowego, a usunięcie drobnej awarii trwa kilka minut.

Jak działa rozdrabniacz WC?

Rozdrabnianie ścieków odbywa się w specjalnym koszu lub na specjalnej tarczy, która jednocześnie zabezpiecza pompę przed ewentualnym zablokowaniem w przypadku większych zanieczyszczeń. Rozdrobnione nożem ścieki przedostają się przez małe otwory kosza na zewnątrz, do obudowy, gdzie mieszają się z wodą. Urządzenie załącza się automatycznie na kilkanaście sekund do chwili opróżnienia zbiornika. Gdy poziom ścieków opada, rozdrabniacz automatycznie się wyłącza.

rozdrabniacz wc
Autor: SFA Zasada działania rozdrabniacza SFA - rozdrobnione przez nóż ścieki przedostają się do obudowy, w której mieszają się z wodą

Rozdrabniacze SFA – rozwiązania techniczne

Rozdrabniacze SFA dają możliwość stosowania rur do odprowadzenia ścieków bytowych o średnicy  22, 28 do 32 mm, czyli mniejszych niż spotykane na rynku: 32 - 40 mm. Rury o mniejszych średnicach łatwiej jest ukryć w ścianie, np. pod płytą gipsowo-kartonową. Inną zaletą techniczną jest wyjście odprowadzenia ścieków w pokrywie górnej – rozwiązanie to znacznie ułatwia prace instalacyjne, montaż orurowania.

W ofercie znajduje się kilka modeli kompaktów ceramicznych z wbudowanymi fabrycznie rozdrabniaczami (w odróżnieniu do rozdrabniaczy zewnętrznych czyli przystawkowych). Montuje się je do instalacji zimnej wody ¾ inch (cala), podobnie jak pralkę czy zmywarkę. Z tego typu WC-kompaktu korzysta się tak samo jak z tradycyjnego, naciskając przycisk spłukujący. Po naciśnięciu przycisku otwiera się zawór dopuszczający wodę (jak w pralce), zawartość zostaje zassana, rozdrobniona, a następnie wypompowana. Zawór dopuszczający czystą wodę do kompaktu otwiera się ponownie celem zasyfonowania. Do WC-kompaktu z wbudowanym rozdrabniaczem dołączane są wszelkie elementy montażowe.

W ofercie SFA dostępne są także rozdrabniacze (urządzenia z linii Silence), które pracują wyjątkowo cicho. Gama tego typu rozdrabniaczy została zmodernizowana w taki sposób, że zredukowano emisję hałasu pracującego urządzenia o 10 dB w stosunku do innych urządzeń. Zmniejszenie natężenia hałasu pracy zostało uzyskane dzięki następującym rozwiązaniom:

rozdrabniacz SFA
Autor: SFA W rozdrabniaczu Silence zmodernizowano turbinę, silnik - zastosowano tu zawieszenia elastyczne, redukujące hałas jego pracy
rozdrabniacz SFA
Autor: SFA Producent zastosował też nowy kształt obudowy, dzięki czemu wyeliminowany został hałas generowany przez połączenia kosza silnika z obudową i pokrywą
budowa rozdrabniacza
Autor: SFA Wewnątrz zbiornika rozdrabniacza ścieków zastosowano maty wyciszające
pomporozdrabiacz WC
Autor: SFA W budowie rozdrabniacza producent zastosował specjalne elastyczne podstawki redukujące przenoszenie wibracji urządzenia na podłoże
rozdrabniacz do wc
Autor: SFA Odgłosy pracy rozdrabniacza tłumione są również dzięki elastycznym mocowaniom urządzenia do podłoża  

Szeroki typoszereg urządzeń SFA umożliwia dobór konkretnego rozwiązania w zależności od indywidualnych potrzeb - umiejscowienia rozdrabniacza, jego przeznaczenia i warunków eksploatacji. W pomporozdrabniaczach zastosowano rozwiązania techniczne, które usprawniają zarówno pracę samych urządzeń, jak i prace związane z ich instalacją.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej