Przenośne baseny "olimpijskie"

2007-05-28 15:26

Koncern ASTRALPOOL, wprowadził na rynek kompletny system szybkomontowalnych basenów stalowych - Skypool. System projektowany jest tak, aby przy użyciu niezależnych paneli możliwy był montaż basenu o dowolnych wymiarach. Mechaniczny nacisk na ścianę basenu, zmontowaną z poszczególnych modułów, musi być rozłożony równomiernie na każdy z nich.

Zalety systemu

  1. Szybki montaż (do dwóch tygodni dla basenu olimpijskiego), a więc:

    • znaczne skrócenie procesu inwestycyjnego w porównaniu do technologii tradycyjnej;
    • obniżenie kosztów inwestycyjnych - skrócenie czasu pobytu ekipy montażowej na budowie;
    • duża dynamika zmiany przeznaczenia obiektu , np. hala sportowa może być używana jako basen olimpijski;
  2. Pełna "przywracalność" pierwotnej funkcji obiektu - po zakończeniu zawodów basen można zdemontować przywracając obiektowi jego pierwotną funkcję ,
  3. Mobilność basenu - montowany na określony czas basen, po zakończeniu zawodów, można zmontować ponownie w zupełnie innym miejscu (straty wynikające z demontażu wynoszą 20 % - koszt folii i orurowania)
  4. Możliwość okresowego wykorzystania basenu, odsprzedaży, leasingu

W skład systemu wchodzą trzy podstawowe elementy: 

  • stalowe panele stanowiące ścianę basenu;
  • rynna przelewowa;
  • konstrukcja wsporcza;

Doprowadzenie wody do basenu odbywa się poprzez dysze napływowe z ABS, wyłożenie niecki stanowi folia PCV.

Filtrowanie i uzdatnianie wody basenowej realizowane jest w kompakcie filtracyjnym Nefrona.

  A - folia 150/100
B - folia 150/100 (tor wodny)
C - folia 150/100 (antypoślizgowa)
D - spocznik
E - panel - 2 mm grubości
F - wspornik paneli
G - kanał rynny przelewowej
H - kratka rynny przelewowej
I - odwodnienie rynny przelewowej
J - dysza napływowa
K - płyta betonowa

Modele basenów technologii Skypool
System projektowany jest tak, aby przy użyciu niezależnych paneli możliwy był montaż basenu o dowolnych wymiarach. Mechaniczny nacisk na ścianę basenu, zmontowaną z poszczególnych modułów, musi być rozłożony równomiernie na każdy z nich. Dostępna szerokość paneli to 0,5 m, 0,8 m i 1,0 m.
Standardowy basen jest prostokątny i może być wykonany w każdej wymaganej wielkości, dodatkowo, na specjalne życzenie mogą być wykonane schody oraz łuki dla basenów nieregularnych montowanych np. w Aquaparkach.
Wysokość paneli zależy od rodzaju montowanego basenu i kształtuje się od 0,8 m (dla basenów dla dzieci)
do paneli o wysokości 2,00 m.
W przypadku basenów głębszych stosuje się połączenie odpowiedniej ilości paneli, tak aby uzyskać wymaganą głębokość niecki.

Zastosowanie technologii Skypool umożliwia wykonanie dwóch typów basenów:

  • basenu stacjonarnego ,
  • basenu tymczasowego.

Baseny stacjonarne

Stacjonarny basen jest kotwiony do podłoża (betonowa płyta) za pomocą specjalnych kotew zatopionych w otworach wypełnionych masami elastycznymi. Rozmiar oraz ilość kotew jest zmienna w zależności od rodzaju basenu.
W zależności od aktualnych potrzeb, basen może być wykonany w wersji wbudowanej bądź naziemnej. Nie ma w tym przypadku różnicy w instalacji, panelach, kotwach, procedurze oraz wybranych materiałach.
Jedynym dodatkowym wymaganiem dla basenów zagłębionych jest instalowanie anody magnezowej w celu zabezpieczenia struktury przed korozją.

 

Rynna przelewowa
Rynna przelewowa umieszczana jest na szczycie paneli nitami ze stali nierdzewnej. Wykonana jest z tego samego rodzaju galwanizowanej stali jak panele ścienne, grubości ścianki - 2 mm. Zastosowane na dnie rynny napinacze dają możliwość niwelowania małych wahań poziomu basenu oraz pozwalają na właściwie wymodelowanie przelewu po całym obwodzie basenu.

Nastawne wsporniki pozwalają dopaso-wać i montować panele basenu z milimetrowa dokładnością:

  • dolne - pozwalają wyregulować długość i szerokość basenu
  • wsporniki kata prostego pozwalają wyregulować prostopadłość ścian basenu

Regulacja basenu jest możliwa nawet w momencie gdy basen jest już wypełniony wodą.
Zastosowany w systemie Skypool system bezpieczeństwa zabezpiecza wsporniki przed niepożądaną ingerencją. Napinacze mogą być regulowane jedynie przy użyciu specjalnych narzędzi, a po wyregulowaniu każdy z nich musi być wyposażony w specjalne nakładki bezpieczeństwa.

 

 


Zalety urządzenia:

  • kompaktowe - zawiera wszystkie komponenty konieczne do przygotowania w odpowiedni sposób wody basenowej, po połączeniu z instalacją orurowania niecki oraz instalacją elektryczną stanowi kompletny "system technologiczny" basenu;
  • przenośne - kompakt może być transportowany w standardowych kontenerach w każde miejsce na świecie, montaż kompletnego zestawu filtracyjnego zajmuje bardzo mało czasu, a producent gwarantuje jego poprawne funkcjonowanie;
  • modułowe - dlatego że wyposażenie urządzenia może być w szybki i łatwy sposób demontowane w poszczególnych sekcjach, z tego powodu produkt może być instalowany w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem (minimalny otwór 1,7 m x 2,20 ), po umieszczeniu poszczególnych modułów we właściwym pomieszczeniu Urządzenie może być w łatwy i szybki sposób zmontowana ponownie.

Cały zestaw filtracyjno- kontrolny umieszczany jest na galwanizowanej na gorąco stalowej ramie.

Kompakt filtracyjny dostępny jest w trzech wersjach: basic (standard), automatic, ozone i plus ,opcjonalnie może być wyposażana w każde urządzenie które pomoże osiągnąć wodzie basenowej maksymalnie dobre parametry.

Do bardziej rozbudowanych wersji kompaktu Nefrona (ozone, plus) dostarczane jest oprogramowanie
MSC SOFTWARE przy pomocy którego można realizować następujące zadania:

  • automatyczna kontrola i regulacja pracy urządzeń;
  • historia poziomu wszystkich parametrów wody basenowej;
  • sygnalizacja alarmowa przekroczenia stanów dopuszczalnych;
  • przesyłanie danych do komputera basenowego.

Baseny systemu wykonane są z zachowaniem wszelkich norm i certyfikatów europejskich. Poniżej przedstawiono zestaw norm wg których wykonywane są poszczególne elementy basenu:

  • jakość i bezpieczeństwo basenu gwarantuje IDOM Engineers
  • stalowe panele wykonane są zgodnie z normą UNI EN 10142
  • proces cynkowania ogniowego przeprowadzany jest zgodnie z normami EN ISO 1461:1999 - ISO R.1461 - NF ISO 1461 - DIN 50.075/6 - BS 729 - ASTM- 153
  • producent folii przestrzega normy UNE 104303 EX
  • normy związane : UNE-EN 291; UNE-EN ISO 426; UNE-EN ISO 527-1; UNE-EN ISO 527-3; UNE-EN ISO 846; UNE-EN 53029; UNE-EN 53213-2; UNE-EN 53326; UNE-EN 53420; UNE-EN 104300; UNE-EN 104302
  • normy testowania foli - UNE 53.23-2; UNE 104303; UNE EN ISO 426; UNE EN ISO 527-1; UNE 53.326; UNE 140.302; UNE 53.028
  • certfikat wytrzymałości folii
  • certyfikat ISO 9002 07.94 dla producenta

Firma udziela na baseny - 20 lat gwarancji (na folię - 10 lat)

 

Ruchome dno i ściana

We wszystkich modelach basenów Skypool możliwe jest instalowanie "ruchomych podłóg" oraz "ruchomych ścian". Pozwala to dostosować wielkość oraz głębokości basenu do aktualnych potrzeb użytkownika.
Przesuwanie tych elementów odbywa się bądź ręcznie (system kół) bądź przy pomocy specjalnego systemu hydraulicznych podnośników ("ruchome dno")
System hydrauliczny zainstalowany w "ruchomy dnie" umożliwia również dowolne kształtowanie profilu dna basenu.

Kompakt filtracyjny Nefrona

Dysze napływowe

Wszystkie typu basenów, niezależnie od typu oraz kształtu, używają systemu który doprowadza filtrowaną wodę do dna lub ścian bocznych basenu.
Ze względu na prawidłowy rozpływ uzdatnionej wody basenowej, podobnie jak w basenach tradycyjnych zalecane jest umieszczanie dysz napływowych równomiernie w dnie basenu .

Kratka rynny przelewowej

Baseny wyposażone są w systemem przelewowy typu fińskiego. Dwie pojedyncze ceramiczne części zastosowano w celu perfekcyjnego połączenia kratki ze ścianą basenu.
Płytki są przytwierdzane do folii przy pomocy specjalnego kleju. Dostępne są w trzech kolorach białym, niebieskim oraz beżowym. Istnieje opcja wykończenia przelewu folią.

Spocznik dla pływaków

Podest dla pływaków jest bardzo użytecznym dodatkiem pozwalającym utrzymać się powyżej poziomu wody bez dodatkowego wysiłku.
W przypadku paneli o wysokości mniejszej niż 2 m, instalowany jest opcjonalnie. Panele 2,00 m i wyższe zawierają stopień w swojej konstrukcji.
Wykonany jest z tego samego materiału co panele, montowane do nich przy pomocy nitów ze stali nierdzewnej. Rekomendowane jest używanie antyposlizgowej folii do wyłożenia wierzchu stopnia. 

Folia

Materiał ten jest najlepszym sposobem na uszczelnienie tego typu basenu. Wykonana została
z wzmocnionego PVC-P o grubości 1.5 mm. folia ma wysoką rozciągliwość, odporność na rozdarcia, jest łatwa do zgrzewania, oraz odporna na odbarwienia pod wpływem promieni UV. Dostępna w szerokiej gamie kolorów. Folia jest instalowana poprzez zgrzewanie na ciepło poszczególnych części aż do uzyskania kompletnie wodoszczelnej niecki.
W celu uniemożliwienia kontaktu z woda jakiejkolwiek części paneli z których wykonana jest konstrukcja basenu, układanie folii rozpoczyna się od zewnętrznej części kanału przelewowego.
Zapobiega to również potencjalnym przeciekom powodowanym przez przesunięcia konstrukcji w wyniku niewłaściwego naciągnięcia lub połączenia paneli.

Wzmocnienie wspornikami

Baseny tymczasowe

W przypadku tego typu obiektów zaadaptowany do użytku może być praktycznie każdy. Baseny technologii Skypool w każdym rozmiarze i wielkości mogą być montowane w halach sportowych (patrz. Palau Sant Jordi - Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2003 w Barcelonie), na boiskach sportowych, na stadionach i w każdym innym tego typu obiekcie, bez dewastacji istniejącej infrastruktury, pozwalając na "odzyskanie" pierwotnego przeznaczenia obiektu po zakończeniu zawodów sportowych.
W tym przypadku , zamiast kotew, stosuje się podłużne belki które umożliwiają zmontowanie basenu w spójną całość.
Aby stawić opór naporowi wody, przeciwległe moduły połączone są pomiędzy sobą przez stalowe liny, rozmieszczone wzdłużnie i poprzecznie na dnie basenu.
W celu ukrycia lin i orurowania na dnie basenu umieszcza się 30 cm warstwę ubitego piasku. W rezultacie uzyskuje się kompletnie płaską powierzchnie jako bazę do ułożenia folii.
W tym typie basenów , stalowe liny są napinane w momencie napełnienia basenu wodą, przeciwdziałając sile naporu wody wywieranej na strukturę basenu.

Stalowe panele

Panele systemu Skypool składają się z blachy stalowej galwanizowanej o grubości 2 mm. Sztywność systemu pozwala stawić opór (naporowi wody) w basenie do 5 m głębokości. Panele zabezpieczane są przeciwkorozyjnie
w procesie cynkowania ogniowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej