Instalacja podtynkowa dla natrysku

2009-12-10 14:53
Instalacja podtynkowa dla natrysku
Autor: Dornbracht

Niekrzyżującymi się przewodami xTool, można podłączyć do trzech zaworów z dyskami ceramicznymi oraz kartusz termostatu, przy jednoczesnym dopasowaniu całej instalacji. W przypadku bardziej rozbudowanego wyposażenia, moduł można połączyć z kolejnym zaworem podtynkowym.

Chcąc możliwie najbardziej uprościć montaż i skrócić czas instalacji podtynkowej, firma Dornbracht opracowała moduł xTool.

Nowoczesne natryski, usytuowane w ekskluzywnych wnętrzach, są często małymi oazami wellness: dysze górne, boczne i kaskadowe zapewniają pełen relaks. Aby ukryta w ścianie instalacja mogła zapewnić funkcjonalność oraz łatwą i bezpieczną obsługę, oprócz odpowiedniego rozplanowania, konieczne jest fachowe wykonanie montażu. Polega ono na precyzyjnym poprowadzeniu przewodów i rozmieszczeniu elementów podtynkowych armatury, co zapewnia harmonijne wtopienie się natrysku w całościowy obraz łazienki.

Nakładki montażowe pozwalają na łatwe mocowanie modułu wykonanego z odpornego na odcynkowanie mosiądzu, na surowej ścianie lub trawersie, jednocześnie wyznaczając pozycje montażowe zaworów oraz kartusza termostatu. Tym samym, zagwarantowane jest rozmieszczenie w poziomie lub w pionie do trzech zaworów oraz kartusza termostatu.

Gwintowane rdzenie i tuleje zaworów można dowolnie skracać do pożądanej długości. Umożliwia to dopasowanie głębokości zabudowy w promieniu do 40 mm.

Moduł zapewnia nie tylko perfekcyjny wygląd instalacji, ale również ekonomiczny montaż. Aby zapewnić prawidłowe działanie poszczególnych funkcji w dotychczasowych instalacjach, konieczne było podłączanie zaworów podtynkowych, termostatu oraz połączenie kurka czy odpływu z rurami o różnej długości. Było to czasochłonne, a dodatkowo – ze względu na krzyżujące się przewody – kosztowne. Stosując moduł, można zredukować nakłady czasowe o około 70%, ponieważ oprócz samego podzespołu konieczne jest jedynie zainstalowanie standardowych przewodów doprowadzających oraz odprowadzających.

Przy powszechnie stosowanym ciśnieniu zasilającym wynoszącym 3 bary, połączonym z wysokowydajnym kartuszem termostatu osiągnięte zostało maksymalne ciśnienie przepływu wynoszące do 50 litrów na minutę. Jest ono całkowicie wystarczające nawet przy rozbudowanych natryskach typu wellness, w których konieczne jest jednoczesne zasilenie dyszy górnej, ręcznej i czterech dysz bocznych.

Dla modułu termostatu został opracowany zestaw do montażu końcowego, który trwale chroni ściany przed wnikaniem wody, czyli zapewnia szczelność instalacji. Po montażu modułu odpowiednio dopasowany wodoodporny panel uszczelniający Kerdi osadzany jest w zaprawie. W ten sposób, w odróżnieniu od uszczelek z gumy porowatej stosowanych zazwyczaj tylko przy rozetach zaworów czy termostatów, ściany chronione są na dużej powierzchni przed wnikaniem wody, a tym samym przed uszkodzeniem.

Jednocześnie rozwiązanie to pozwala na stosowanie małych rozet maskujących, które dodatkowo podkreślają zasadniczą linię wzorniczą armatur. Rozeta maskująca termostatu mocowana jest bez użycia śrub i prawie niewidocznie chroniona jest  przed przekręceniem za pomocą bolca blokującego.

Pakiet modułu termostatu uzupełnia dwuczęściowy, łatwy do zamontowania element styropianowy służący do izolacji akustycznej i cieplnej. Dodatkowo, termostat wyposażony jest w zabezpieczenie przeciwpoparzeniowe. Ustawione jest fabrycznie na 38°C i wyregulowane przy montażu końcowym pod kątem warunków miejscowych. W przypadku, gdy konieczne będzie użycie wody o wyższej temperaturze w ramach dezynfekcji termicznej instalacji wody pitnej, można zwiększyć temperaturę ręcznie, po usunięciu blokady bezpieczeństwa.

Dzięki regulacji głębokości zabudowy istnieje możliwość użycia tego modułu ze wszystkimi liniami armatur producenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej