Celsius Plus - gazowy podgrzewacz do wody

2007-11-09 12:19

W połowie października 2004 r. Junkers wprowadził do oferty nowe urządzenie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w instalacjach domowych - gazowy przepływowy podgrzewacz wody WTD 14 AM1 (o mocy nominalnej 23,8 kW).

W urządzeniu zastosowano szereg rozwiązań, które ułatwiają obsługę, między innymi nowy sposób regulacji temperatury c.w.u. Podstawową cechą, która odróżnia ten ogrzewacz od "term" dostępnych na rynku, jest sposób regulacji temperatury ciepłej wody użytkowej. Klasyczne urządzenia tego typu, popularne "termy gazowe", podgrzewają wodę przy zastosowaniu automatyki mechanicznej bez żadnych czujników temperatury. Układ regulacyjny jest tak skonstruowany, że temperatura wody wypływającej jest zależna nie tylko od wykonanych nastaw, ale i od temperatury wody wpływającej (zimnej).
Mniej zaawansowane technicznie urządzenia nie mają nawet automatycznej modulacji; mały strumień przepływającej wody osiąga wyższą temperaturę, a kiedy strumień wody się zwiększa - temperatura spada.
Urządzenia z automatyczną modulacją utrzymują stałą temperaturę ciepłej wody w określonym zakresie przepływu, ale pod warunkiem utrzymywania stałej temperatury na wejściu. Konstrukcja elementów regulacyjnych pozwala na podgrzewanie wody o nastawiony przyrost temperatury (ΔT), a nie do konkretnej temperatury. Jeśli temperatura wody wejściowej zmieni się (lato, zima), to temperatura wody wyjściowej również zmieni się o taką samą wartość. Należy wówczas skorygować nastawioną temperaturę lub moc urządzenia (dodatkowy suwak, pokrętło).
Nowe podgrzewacze działają na zupełnie innej zasadzie - mają wbudowane dwa czujniki temperatury: na wejściu wody zimnej i na wyjściu wody ciepłej. Dodatkowa turbinka mierzy przepływ strumienia wody. Układ elektroniczny analizuje odczytane informacje (temperatura wejściowa, wyjściowa, rzeczywisty przepływ, temperatura nastawiona) i natychmiast reguluje moc palnika w taki sposób, aby temperatura ciepłej wody była dokładnie zgodna z oczekiwaniami użytkownika. Nie ma przy tym znaczenia zmiana ciśnienia lub temperatury wody w sieci wodociągowej. Urządzenie zawsze precyzyjnie wyreguluje moc, aby uzyskać zadaną temperaturę.

Priorytet temperatury

Częstym problemem w urządzeniach przepływowych jest utrzymanie wyższego poziomu tej temperatury, gdy użytkownik zwiększy przepływ ciepłej wody. Dla urządzenia o mocy np. 24 kW, maksymalny możliwy do ogrzania strumień wody o temp. 60oC (temp. wody wejściowej = 10oC ; ΔT = 50 K) wynosi ok. 6,9 l/min. Każde zwiększenie strumienia wody ponad tą wartość powoduje zmniejszenie temperatury wody. Urządzenie pracując na maksymalnej mocy nie jest w stanie ogrzać zwiększonego strumienia wody o tak duże ΔT, stąd obniżenie temperatury. Zamontowanie stałego ogranicznika przepływu np. do 7 l/min rozwiązałoby problem dla temperatury 60oC, ale niepotrzebnie ograniczałoby strumień wody, gdyby użytkownik nastawił temperaturę np. 40oC - moc urządzenia wystarczyłaby do ogrzania strumienia 11,5 l/min (dla ΔT = 30 K).
Przed takim dylematem stoją często producenci urządzeń przepływowych - czy ważniejsze jest zagwarantowanie wysokiej temperatury kosztem maksymalnego przepływu (mały strumień, duże ΔT), czy też wykorzystanie pełnej mocy urządzenia również przy niższych temperaturach (duży strumień, małe ΔT), ale bez gwarancji "trzymania" wyższych temperatur (gdy jest zbyt duży przepływ).
Zjawisko takie nie występuje w przypadku Celsius Plus. Na przewodzie wejściowym wody zimnej w urządzeniu zamontowany jest specjalny regulator przepływu z siłownikiem. Regulator jest przeznaczony do automatycznego sterowania przepływem wody przepływającej przez urządzenie. Jego zadaniem jest automatyczne dopasowanie ilości przepływającej wody do możliwości (maksymalnej mocy) urządzenia. W przypadku nastawienia przez użytkownika wyższej temperatury, regulator zapewnia stałą temperaturę wody - w razie potrzeby następuje proporcjonalne ograniczenie przepływu strumienia. Kiedy temperatura wody wejściowej jest wyższa (np. latem lub po wstępnym podgrzaniu) urządzenie przepuszczai większą ilość wody i może wykorzystać w pełni moc palnika także w większych zakresach przepływu. W każdym przypadku mamy gwarancję utrzymania nastawionej temperatury wody.

Wyświetlacz LCD

Urządzenie jest wyposażone w panel obsługi z przyciskami programowania i dodatkowo w wyświetlacz LCD, na którym pokazywana jest temperatura ciepłej wody oraz komunikaty serwisowe. Obsługa panela jest bardzo łatwa.

Pilot zdalnego sterowania

Nowym rozwiązaniem jest dostarczany w zestawie bezprzewodowy, wodoodporny pilot zdalnego sterowania.
Przy jego pomocy, bez podchodzenia do urządzenia, nawet biorąc prysznic można zdalnie nastawiać i regulować temperaturę ciepłej wody. Pilot również został wyposażony w wyświetlacz, na którym pokazywana jest temperatura rzeczywista i zaprogramowana ciepłej wody. Temperaturę można nastawiać z dokładnością do 1 K w zakresie od 35 do 60oC.
Do jednego urządzenia można zaprogramować do 6 pilotów. Zasięg pilota wynosi ok. 30 m (do 3 kondygnacji). Przed pierwszym użyciem pilota należy go aktywować, tj. zaprogramować jego współdziałanie z jednostką sterującą. Czynność tą należy wykonać w bezpośredniej bliskości pilota i urządzenia, co gwarantuje przypisanie danego pilota tylko do jednego urządzenia. Dzięki temu wyklucza się sytuację, w której aktywowany pilot zakłóca działanie innego podgrzewacza, np. u sąsiada.

"Priorytet"

Funkcja umożliwia zaprogramowanie priorytetowego wyświetlacza do ustawiania temperatury wody - może to być wyświetlacz na urządzeniu lub na jednym z pilotów. Tylko jeden wyświetlacz może być w danej chwili aktywny. Na pozostałych, nieaktywnych wyświetlaczach pojawia się wówczas symbol "kluczyk", co wskazuje na stan zablokowania danego panela obsługi. Podczas pracy urządzenia (np. podczas natrysku) funkcji "Priorytet" nie można zmienić.

Wspomaganie systemów solarnych

Podgrzewacz może wspomagać podgrzewanie ciepłej wody użytkowej np. w układach solarnych. Temperatura ciepłej wody z układów solarnych nie jest stabilna - zależy m.in. od pory dnia, pory roku i intensywności nasłonecznienia. Dzięki ciągłej kontroli rzeczywistej temperatury wody wyjściowej i możliwości automatycznej modulacji mocy, podgrzewacze mogą uzupełniać system solarny.
Jeśli system solarny chwilowo nie wystarcza do osiągnięcia temperatury zadanej, kocioł podwyższa temperaturę strumienia wody do wartości właściwej. Gdy temperatura ciepłej wody z układu solarnego jest już wystarczająca, palnik nie włącza się - woda przepływa przez urządzenie bez dogrzewania.

Bezpieczeństwo - zamknięta komora spalania

Podgrzewacz został wyposażony w wiele urządzeń służących bezpieczeństwu: czujniki NTC, które w sposób ciągły mierzą temperaturę wody, regulator temperatury wody, jonizacyjną kontrolę płomienia, presostat kontrolujący drożność przewodów powietrzno-spalinowych i czujnik przegrzewu, umieszczony na wymienniku.
Zamknięta komora spalania zapewnia pełną niezależność pracy urządzenia od ciągu kominowego oraz od powietrza w pomieszczeniu.

Podstawowe dane techniczne

Model Celsius Plus
Typ WTD 14 AM1
Zakres mocy (kW) 7,0 - 23,8
Sposób zapłonu automatyczny zapłon elektroniczny (bez płomyka dyżurnego)
Min. ciśnienie wody potrzebne do uruchomienia urządzenia (bar) 0,3
Max. ciśnienie wody (bar) 12
Min. przepływ konieczny do uruchomienia urządzenia (l/min) 3,2
Max. Przepływ (l/min) płynna modulacja
Średnica przewodu powietrzno-spalinowego (mm) 80/110
Wymiary wys. x szer. x głęb. (mm) 700 x 388 x 220
Celsius Plus - gazowy podgrzewacz do wody
Autor: BOSCH
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej