Łazienka dla niepełnosprawnych

2007-11-14 15:11
Łazienka dla niepełnosprawnych_3
Autor: brak danych

Osoba niepełnosprawna powinna mieć zapewniony taki sam komfort korzystania z toalety i łazienki jak pozostali użytkownicy. Fiński producent oferuje modele baterii łazienkowych, które ułatwiają niepełnosprawnym korzystanie z urządzeń sanitarnych.

Łazienka jest pomieszczeniem, z którego każdy powinien korzystać w nieskrępowany sposób. W dostosowywaniu domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej ważne jest prawidłowe wyposażenie łazienki. Musi być ona odpowiednio duża, aby wszystkie urządzenia były dostępne dla osoby na wózku inwalidzkim. Z tego względu zaleca się aby powierzchnia manewrowa dla wózka zawierała się w kole o średnicy minimum 150 cm. Niezwykle ważne jest też zainstalowanie armatury, której używanie będzie możliwe bez konieczności wstawania z wózka.

Wydłużona wylewka baterii kuchennej czy umywalkowej upraszcza korzystanie z urządzenia. Takie rozwiązanie firma Oras zastosowała w baterii umywalkowej Oras 5500E - długość wylewki w tym modelu wynosi 13 cm. Uchwyt otwierający wypływ wody jest również przedłużony, co pozwala osobie niepełnosprawnej korzystać z wody bez konieczności nachylania się nad umywalką. Podobną konstrukcję ma jednouchwytowa wannowa bateria termostatyczna Optima z przedłużonym uchwytem i wylewką o długości 20 cm. Blokada temperatury na 38oC to dodatkowe ułatwienie.

 

Łazienka dla niepełnosprawnych_1
Autor: brak danych

Dla osób niepełnosprawnych napełnianie wiaderka wodą będzie dużo łatwiejsze jeśli będzie mogła korzystać z dodatkowej rączki natryskowej. Producent proponuje wersje baterii umywalkowych w skład których wchodzi ręczny natrysk Bidetta. Oras Bidetta wyposażony jest w wąż o długości 1,5 m, Vega Bidetta 1802F można wyposażyć w przedłużony uchwyt otwierający wypływ. Przy pomocy takiej armatury osoba niepełnosprawna ma możliwość skorzystania z niej w niemal każdym miejscu łazienki bez konieczności przemieszczania się. W łazience osoby niepełnosprawnej polecanym rozwiązaniem jest bezprogowy brodzik wbudowany w podłogę, tak by osoba na wózku swobodnie mogła podjechać pod natrysk. Istotne jest też umieszczenie w ścianie siedziska kąpielowego. Bateria natryskowa, powinna umożliwiać niekłopotliwą i sprawną kąpiel. Tego typu udogodnienia zapewnia termostatyczna bateria Oras Optima z rączką prysznicową Sensiva, z blokadą temperatury do 38oC i specjalnym przedłużonym uchwytom. Dodatkowym usprawnieniem jest prosty mechanizm zastosowany w zestawie natryskowym - osoba niepełnosprawna chcąc sięgnąć po rączkę prysznicową może skorzystać ze specjalnego plastikowego uchwytu ściągającego rączkę natryskową w dół.

Łazienka dla niepełnosprawnych_2
Autor: brak danych

Najprostszym rozwiązaniem do zastosowania w łazience dopasowywanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest instalacja baterii bezdotykowych. Zamontowany w nich sensor powoduje, że woda zaczyna płynąć z wylewki w momencie, gdy w zasięgu działania sensora pojawi się obiekt. W serii Oras Electra firma proponuje cztery modele Oras Electra 6100, 6175, 6173 i 6104. Baterie dają możliwość ustawienia stałej temperatury wody. Zaletą baterii 6100 jest umieszczenie miejsca wypływu wody 16 cm nad umywalką. Jeżeli instalacja narzuca zastosowanie baterii montowanej nad umywalką, odpowiednia będzie bateria 6173, z wylewką o długości 21 cm. Bateria jest zasilana 6V baterią pozwalającą na 4-letni okres bezawaryjnej pracy. W górnej części baterii znajduje się uchwyt do regulacji temperatury, dzięki któremu nastawianie żądanej temperatury wody nie sprawia kłopotu.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej