Zestaw odgromowy Maxi Lightning

2006-07-07 15:20

Firma Ruukki Polska wprowadziła na rynek zestaw odgromowy przystosowany do pokryć z blachy Maxi Lightning. Firma zastosowała dwie uszczelki z gumy EPM (podkładkę i nakładkę). Łączą się one, podczas wkręcania elementu mocującego zwód poziomy tworząc izolację wodną i elektryczną.

Na rynku funkcjonuje wiele różnych rozwiązań montażu instalacji odgromowej do dachu budynku. Trudno jednak było znaleźć instalację dopasowaną do dachu o pokryciu blaszanym (blacha dachówkowa, blacha trapezowa). Istniała bowiem obawa o odpowiednie uszczelnienie przejścia elementu mocującego zwód poziomy. Firma Ruukki Polska wprowadziła na rynek zestaw odgromowy przystosowany do pokryć z blachy Maxi Lightning. Firma zastosowała dwie uszczelki z gumy EPM (podkładkę i nakładkę). Łączą się one, podczas wkręcania elementu mocującego zwód poziomy tworząc izolację wodną i elektryczną. Podstawowy zestaw przeznaczony jest na dach o średniej wielkości (powierzchnia ok. 120 m2). Składa się z linki stalowej o średnicy 8 mm (30 mb), odpowiedniej liczby łączników dachowych (30 szt.), łączników do mocowania na ścianie (8 szt.) oraz innych elementów ułatwiających montaż (wiertła, wkręty, nasadki, złącza krzyżowe). Zestaw uzupełniający używany jest w przypadku większych lub bardziej rozbudowanych dachów. Zawiera 10 m linki, 14 łączników dachowych, 6 łączników ściennych oraz wkręty i złącza krzyżowe. Montaż elementów zestawu pokazano na zdjęciach.  
Wiercimy za pomocą dołączonego wiertła do stali otwór w gąsiorze lub arkuszu blachy (na szczycie fali)

 
 
Układamy łącznik (dł. 22 mm) w otwór i kręcimy nim
w prawą stronę - kręcąc się łącznik zaciska się na pokryciu


 

Łączniki powinny być rozstawione co około 800 mm

 

 
Na główki łączników zakładamy dołączoną linkę stalową

 

Mocujemy linkę za pomocą załączonych śrubek używając nasadki PH2. Wkręt ma docisnąć linkę do nacięcia w drugim ramieniu łącznika

  Linka powinna być poprowadzona w dół wzdłuż krawędzi bocznych dachu. Montujemy łączniki i linkę w ten sam sposób jak na gąsiorze

Następnie linka powinna być sprowadzona z dachu aż do gruntu. Wiercimy w ścianie otwór wiertłem o średnicy 14 mm


W podobny sposób montujemy łączniki (dł. 42 mm) do ściany
i umieszczamy w nich linkę 
Należy skonsultować się z uprawnionym elektrykiem w sprawie połączenia instalacji z uziemieniem (na zdjęciu przykład połączenia)

Zestaw odgromowy pokryć z blachy może być używany wyłącznie na dachach
o pokryciu niepalnym tj. różnego rodzaju pokrycia blaszane, dachówka ceramiczna, dachówka betonowa. Wówczas można stosować tzw. zwody poziome niskie (oddalone od połaci dachu na min. 2 cm - w przypadku Maxi Lightning jest to 10 cm). Dachy palne wymagają tzw. zwodów podwyższonych (na wysokości min. 40 cm ponad pokryciem).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej