Zastosowanie studni teletechnicznych do budowy kanalizacji kablowych

2011-05-27 15:52
Zastosowanie studni teletechnicznych do budowy kanalizacji kablowych
Autor: AT Solutions AT Solutions Sp. z o.o.

Studnie kablowe z tworzywa sztucznego do tej pory były stosowane na terenach przemysłowych, użyteczności publicznej (np. skrzyżowania sygnalizacji świetlnej) gdzie ich wykorzystanie jest bezwzględnie zalecane przez specjalistów. Obecnie są polecane również dla budownictwa jednorodzinnego. Główną wadą eliminującą zastosowanie do tej pory studni w budownictwie np. domków jednorodzinnych była trudność montażu, ze względu na ciężar i rozmiary prefabrykatów betonowych zazwyczaj stosowanych.

Studnie firmy AT Solutions składają się z karbowanego korpusu wykonanego z tworzywa sztucznego PP-B o średnicy 400 mm wraz z dnem PCW, oraz włazu zamykającego o klasie wytrzymałościowej A15, co zapewnia komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Rodzaj włazu można dopasować do podłoża, w którym się on znajduje. Włązy okrągłe z reguły wykorzystywane są na terenach zielonych, natomiast kwadratowe ze względu na prostotę obudowania np. kostką brukową w pieszych ciągach komunikacyjnych.
Sam montaż studni jest prosty. Ze względu na małą wagę korpusu (ok. 5 kg) można go wykonać samemu, bez użycia dodatkowego sprzętu budowlanego. Liczba otworów w ściankach bocznych na wiązki kablowe jest uzależniona od liczby kierunków w których kable mają zostać poprowadzone. Zwiększenie liczby otworów nie stanowi problemu, gdyż do stworzenia dodatkowego wystarczy standardowa otwornica.
Dzięki poprowadzeniu kanalizacji kablowej zyskuje się możliwość bezproblemowego dostępu do poprowadzonych wiązek kablowych, oraz rozbudowy instalacji elektrycznej w zależności od potrzeb inwestora.

Zastosowanie studni teletechnicznych do budowy kanalizacji kablowych
Autor: AT Solutions Studnia ST400, przekrój
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej