Wymiana liczników energii na inteligentne ruszy w 2023

2022-03-31 16:04
inteligentne liczniki energii
Autor: gettyimages Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80% końcowych odbiorców energii elektrycznej w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe

Czeka nas kompleksowa wymiana liczników energii. Akcja wymiany liczników w całej Polsce rozpocznie się w 2023 i ma potrwać 8 lat. Liczniki będą wymieniane na inteligentne, czyli urządzenia m.in. z funkcją zdalnego odczytu danych. Wymiana liczników ma zwiększyć możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Koszt przedsięwzięcia to 9 mld zł.

Spis treści

  1. Wymiana liczników w ramach projektu Inteligentnych Sieci Energetycznych
  2. 4 etapy wymiany liczników
  3. Inteligentne liczniki, czyli jakie?
  4. Kto zapłaci za wymianę liczników?
  5. Kto pierwszy do wymiany liczników?

Wymiana liczników w ramach projektu Inteligentnych Sieci Energetycznych

Jednym z założeń nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania ( tzw. ustawa licznikowa z 20.05.2021). Ważnym jej punktem jest plan modernizacji sieci energetycznych poprzez zainstalowanie u prywatnych odbiorców tzw. inteligentnych liczników, czyli urządzeń z funkcją zdalnego odczytu danych.

Ogólnopolska kampania wymiany liczników energii miała się rozpocząć w 2022 roku, ale jak wynika z najnowszych informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, uruchomiona zostanie w 2023. Ma być podzielona na etapy, a zakończenie procesu planowane jest w 2030. Z danych, jakie podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska wynika, że w całym kraju będzie wymienionych nawet 17 mln liczników. Korzyści z tego działania mogą odczuć zarówno konsumenci, jak i dostawcy energii. Wymiana liczników na inteligentne to również korzyści dla środowiska. 

4 etapy wymiany liczników

Zakłada się, że do 2028 ma być wymienionych ok. 17 mln liczników. Według zawartego w projekcie harmonogramu wymianę liczników podzielono na 4 etapy:

  1. do końca 2023 roku nowe liczniki otrzyma 15% odbiorców,
  2. do 2025 roku inteligentne liczniki powinno mieć już 25% odbiorców,
  3. do 2027 roku - 65% odbiorców,
  4. do końca 2028 - 80% odbiorców.

Cała procedura wymiany ma zakończyć się w 2030 r.

Inteligentne liczniki, czyli jakie?

Inteligentne liczniki to systemy pomiarowe, które umożliwiają automatyczne zbieranie, przechowywanie i transfer szczegółowych danych o zużyciu w tym przypadku energii elektrycznej. Eliminują potrzebę manualnej kontroli stanu liczników, a poprzez transfer danych pozwalają na bieżąco monitorować dane na temat stanu zużycia energii. Urządzenia umożliwią płacenie za faktycznie zużytą energię.

Przewiduje się, że nowe liczniki pozwolą odbiorcom zaoszczędzić nawet do 10% wykorzystanej obecnie energii, co oznacza mniejsze rachunki za prąd. Odbiorca będzie mógł także śledzić, jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i tym samym regulować jej zużycie.

Przewiduje się, że na Inteligentnych Sieciach Energetycznych zyskają też tzw. prosumenci zbiorowi, np. wspólnoty mieszkaniowe. Jeśli zainstalują u siebie systemy fotowoltaiczne, dzięki inteligentnym licznikom będą mogły wewnętrznie rozliczać zużycie energii. Nie jest to możliwe obecnie.

Umiejętne zarządzanie siecią energetyczną jest obecnie niezwykle ważne. Będziemy mieli do czynienia z nadwyżkami energii. Chodzi o to, by tak nimi zarządzać, by móc je magazynować i przeznaczać do innych celów. Stawką jest bezpieczeństwo i niezależność systemu energetycznego państwa - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Wiceminister zapewnił, że na wprowadzeniu inteligentnych liczników skorzystają także odbiorcy prądu. Będą mogli śledzić zużycie prądu w czasie rzeczywistym, będą też rozliczani z bieżącego zużycia energii elektrycznej, będzie też automatycznie naliczana bonifikata w przypadku niewłaściwego rozliczenia, możliwe będzie korzystanie z przedpłatowej formy rozliczeń, pomiar zużycia nastąpi bez udziału inkasenta. Pojawi się też możliwość zdalnego sterowania urządzeniami domowymi - wyliczył.

Kto zapłaci za wymianę liczników?

Ministerstwo Klimatu szacuje, że koszt zakupu i montażu nowych liczników wyniesie ok. 9 mld zł. Mają go pokryć spółki energetyczne. Proces rozłożono na kilka lat, aby były w stanie go sfinansować. W długim okresie inwestycja się jednak opłaci. Dzięki niej w ciągu 15 lat odbiorcy powinni zaoszczędzić 11,3 mld zł.

Oszczędności te będą wynikać m.in. z braku konieczności zatrudniania osób zajmujących się odczytem liczników w terenie. Odbiorcy natomiast będą mogli analizować zużycie energii w przedziałach czasowych i tym samym ją regulować.

Wraz Urzędem Regulacji Energetyki rozmawiamy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by ten projekt nie tylko nie przeniósł się bezpośrednio na taryfę, na klientów, ale też znalazł możliwość finansowania m.in. z dotacji unijnych. Mamy takie informacje i przygotowujemy się do tego, by w racjonalny sposób wykorzystać dofinansowanie - poinformował Piotr Dziadzio.

Kto pierwszy do wymiany liczników?

W pierwszej kolejności wymiana liczników będzie realizowana u odbiorców, którym kończy się termin legalizacji urządzeń. Okres legalizacyjny na liczniki elektryczne trwa 8 lub 15 lat, w zależności od rodzaju i mocy nominalnej licznika. Dla dostawców energii inteligentne liczniki nie są niczym nowym. Przykładowo, Tauron Dystrybucja zainstalował już 830 tys. liczników zdalnego odczytu. Energa ma ich ponad milion. W tym roku spółka rozpoczęła montaż kolejnych 600 tys. nowych inteligentnych urządzeń o łącznej wartości 108 mln zł. PGE Dystrybucja już od kilku lat instaluje liczniki zdalnego odczytu u klientów decydujących się na przyłączenie mikroinstalacji prosumenckich. Na koniec 2020 roku liczniki tego typu stanowiły ok. 6,4%, czyli ok. 350 tys. wszystkich liczników zainstalowanych w punktach poboru energii u odbiorców końcowych, przyłączonych do sieci o niskim napięciu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej