Szynoprzewody - oświetlenie nieograniczonych możliwości. Najnowsze oprawy do szynoprzewodów

2020-12-03 14:06 Materiał partnerski Marta Balcerowska
szynoprzewody
Autor: Kanlux Kanlux TEAR czyli system szynoprzewodów oświetleniowych. Ten rodzaj oświetlenia wykorzystywany był do tej pory w sklepach, na wystawach, ale tak naprawdę jest uniwersalny i dobrze sprawdza się również we wnętrzach mieszkalnych

Szynoprzewody dają nieograniczone możliwości kreowania oświetlenia, rozbudowy, w zależności od potrzeb. Do niedawna zastosowanie szynoprzewodów ograniczało się do butików, galerii, biur, wszędzie tam gdzie jest potrzeba zaakcentowania pewnych elementów wnętrza. Teraz szynoprzewody docenia się również we wnętrzach mieszkalnych. Ten rodzaj oświetlenia daje duże możliwości głównie dzięki oprawom do szynoprzewodów, które spełniają coraz większe wymagania techniki oświetleniowej.

Szynoprzewody są rozwiązaniem systemowym składającym się nie tylko z samych szyn, służących do budowy drogi oświetlenia, ale także opraw oświetleniowych i akcesoriów, jak chociażby łączników, którymi scala się dwa odcinki szynoprzewodu. Przykładem takiego nowoczesnego systemu szynoprzewodów jest Kanlux TEAR.

Szynoprzewody - podstawa systemu oświetlenia

Szynoprzewody to nic innego jak szyny długości 1 lub 2 m wykonane z aluminium, które kryją w sobie przewody elektryczne o napięciu znamionowym 220-240 AC. Szynoprzewody produkowane są w pierwszej klasie ochrony przed porażeniem elektrycznym. Zakres temperatury otoczenia, na którą mogą być narażone wynosi 5-25ºC, także jest to produkt wyłącznie do wnętrz. Świadczy też o tym niewysoki (20) stopień ochrony IP.

Szynoprzewody przeznaczone są do montażu natynkowego. Służą do tego specjalne otwory montażowe na spodach szynoprzewodów. Przykręca się je do sufitu wkrętami o płaskich łbach. Oświetlenie można również zawiesić pod sufitem - służą do tego zwieszaki linkowe lub prętowe z możliwością regulacji.

szynoprzewody w mieszkaniu
Autor: Kanlux Kuchnia, salon, hol, ale nie tylko - szynoprzewody efektowanie oświetlają wnętrze, a przy okazji dają możliwość wyeksponowania wybranych fragmentów pomieszczenia

Szynoprzewody trójfazowe, dwu- czy jednofazowe?

Szynoprzewody trójfazowe (trójobwodowe) są najpopularniejsze ze względu na uniwersalność zastosowania, większą sztywność i siłę nośną dla lamp czy refklktorów oraz możliwość niezależnego zarządzania scenami świetlnymi - możemy sterować lampami niezależnie od siebie – włączać i wyłączać wybrane fragmenty szynoprzewodu. Szynoprzewody jedno- czy dwufazowe nie dają takich możliwości, poza tym mają mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną, polecane są więc tylko do niewielkich realizacji i małych pomieszczeń.

szynoprzewody oświetleniowe
Autor: Kanlux Szynoprzewody oświetleniowe sprawdzają się we wnętrzach komercyjnych. Efektowanie podkreślają wybrane miejsca pomieszczenia, wiernie oddają barwy

Łączniki do szynoprzewodów

Łączniki to ważny element systemu szynoprzewodowego. Służą bowiem do łączenia poszczególnych szynoprzewodów, dzięki czemu można wydłużać linie świetlne, ale także tworzyć z szynoprzewodów bardziej rozbudowaną sieć oświetlenia. W skład systemu wchodzą najprostsze łączniki, czyli liniowe, ale także typu T, L czy X. I tak przykładowo, łącznik T służy do połączenia trzech odcinków szynoprzewodów, łącznik L pozwala połączyć dwa szynoprzewody pod kątem 90º, natomiast łącznik X łączy cztery szynoprzewody. To nie są jednak jedyne możliwości ich łączenia. Można je łączyć tak naprawdę pod każdym kątem, a służą do tego tzw. łączniki nastawne dające możliwość skrętów w poziomie (w zakresie 90-270º) oraz giętkie, umożliwiające skręty (w zakresie 0-360º) zarówno w poziomie, jak i w pionie. Te wszystkie elementy systemowe pozwalają na dowolną kreację oświetlenia i jego rozbudowę, niezależnie od wielkości pomieszczenia czy jego kształtu.

Lampy do szynoprzewodów - 2 nowe rozwiązania

Jeśli mamy już wybrane szynoprzewody i ich przebieg na suficie, pora na lampy - ich rodzaj i ilość. Pamiętajmy, że oświetlenie na szynie daje możliwość komponowania własnego systemu. Do szynoprzewodów systemu Kanlux TEAR proponowane są 2 rodzaje nowoczesnych lamp:

  • Kanlux ACORD ATL1 - zintegrowane oprawy oświetleniowe w białym lub czarnym kolorze, do wyboru.  Do wybory mamy także dwie moce (18 W i 30 W), barwę światła i kąt świecenia (standardowy to 60⁰, jednak możemy samodzielnie wymienić reflektor i zmienić kąt na 15⁰ lub 36⁰), w zależności od tego, czy potrzebujemy podświetlić jakąś większą powierzchnię czy też detal. Oprawa oświetleniowa zapewnia 50 000 godzin pracy. Markowe komponenty (LED COB i zasilacz), wysoki poziom oddawania realnych barw (CRI>90) i wyeliminowanie efektu olśnienia (UGR <19) to wyróżniki tych lamp. Do tego dochodzie jeszcze wysoki poziom CRI, który sprawia, że kolory w tym świetle wyglądają naturalnie.
Kanlux ACORD ATL1
Autor: Kanlux Oprawa oświetleniowa Kanlux ACORD ATL1
  • Kanlux ACORD ATL2 to oprawy oświetleniowe z przeznaczeniem na szynoprzewody trójfazowe. Do wyboru mamy biały lub czarny kolor obudowy oprawy. Wyróżniają się wymiennym źródłem światła o trzonku GU10, które możemy dostosować do naszych potrzeb. Tu światło dostosowujemy do własnych preferencji – możemy zamontować dowolną barwę – lub ją pomieszać w oprawach zależnie od strefy w której będą znajdowały się lampy. Możemy również użyć żarówek dostosowanych do ściemniacza lub wyposażyć oprawy w żarówki z możliwością zmiany barwy światła, czy też natężenia i to bez dodatkowego montażu ściemniacza.
Oprawa Kanlux ACORD ATL2
Autor: kanlux Oprawa Kanlux ACORD ATL2 z przeznaczeniem na szynoprzewody trójfazowe

Zobacz zalety szynoprzewodów

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej