System TL5

2007-05-31 14:29

Jest to generacja sprzętu oświetleniowego, który spełnia zapotrzebowanie rynku na: energooszczędne świetlówki o niewielkich rozmiarach, mniejsze oprawy, dające większą swobodę w zakresie projektowym oraz wysokiej jakości optykę i elektronikę oświetleniową.

System oświetleniowy TL5 firmy Philips

 Sumaryczne ograniczenie zużycia energii w stosunku do rozwiązań opartych o świetlówki standardowe może sięgać nawet 70%. Firma osiągnęła taki standard stosując nowe, bardziej efektywne świetlówki, udoskonalone elementy optyczne opraw, zoptymalizowane wartości strumienia świetlnego oraz systemy automatycznego sterowania oświetleniem. Przy wysokiej skuteczności świetlnej sięgającej nawet 104 lm/W świetlówki TL5 w oprawach o wysokiej sprawności pozwalają znacząco zredukować moc zainstalowaną.
Instalacje tego typu umożliwiają radykalne obniżenie wszystkich kosztów związanych z całoroczną eksploatacją kompletnego systemu oświetlenia, zarówno kosztów energii, jak i kosztów zakupu nowych lamp i ich wymiany.
Dodatkowym czynnikiem energooszczędnym jest utrzymywanie stałego strumienia świetlnego świetlówek w czasie eksploatacji (spadek strumienia świetlnego po 10 000 godzin pracy wynosi 5%, w systemie standardowym - 16%), dzięki czemu możliwe jest stosowanie niższych wartości współczynnika zapasu przy projektowaniu oświetlenia.
Ważną cechą proponowanych przez firmę nowych rozwiązań jest możliwie wysoki komfort dla użytkownika. Elementy optyczne OLC stosowane w oprawach systemu TL5 zapewniają wysoki komfort pracy wzrokowej, optymalną sprawność oświetlenia przy równoczesnym ograniczeniu olśnienia. Jest to połączenie komfortu i funkcjonalności w dziedzinie oświetlenia.
Standardem w nowym systemie jest stosowanie elektronicznych układów stabilizacyjno-zaponowych wysokiej częstotliwości. Związane z tym zalety poza energooszczędnością to: brak tętnienia źródeł światła (brak efektu stroboskopowego), natychmiastowy bezmigotliwy zapłon, cicha praca, mniejsza o 25% emisja ciepła, zwiększenie o 50% trwałości świetlówek, praca pod napięciem stałym 220V (układy oświetlenia awaryjnego) oraz możliwość ściemniania opraw świetlówkowych.

Philips System TL5
Autor: brak danych

Charakterystyka:

  • średnica 16 mm,
  • skuteczność świetlna do 104 lm/W,
  • oddawanie barw Ra = 85,
  • znikoma zawartość rtęci,
  • zapłon w temperaturze od - 15oC do +50oC,
  • maksymalny strumień świetlny w temperaturze panującej wewnątrz oprawy 35oC,
  • stała luminacja niezależnie od mocy (długości) świetlówek 1,7 cd/cm2 dla serii HE.

Nowe oprawy TBS515 TL5
Dobrym rozwiązaniem oświetleniowym pomieszczeń biurowych jest nowa produkowana w Polsce oprawa TBS515 TL5. Nowa rodzina opraw charakteryzuje się podobnie jak wszystkie oprawy TL5 niewielkimi rozmiarami (wysokość: 54 mm), wysoką sprawnością, dużym komfortem pracy oraz atrakcyjnym i nowoczesnym wzornictwem. Oprawa jest przeznaczona do montażu w stropach podwieszanych 600 mm oraz stropach o ukrytych profilach.
TBS515 została opracowana z myślą o łatwej instalacji: źródła światła i rastry dostarczane są razem z oprawą, a instalacja w stropie podwieszanym przebiega bez potrzeby demontażu rastrów.
Istnieje możliwość wyboru jednego z trzech rastrów:

  • C7/60, D7/60, C6, D6 - rastry OLC zapewniające doskonałe ograniczenie luminancji
  • MD - wybitnie dekoracyjny raster z zielonkawego półprzeźroczystego tworzywa

Oprawy TBS515 TL5 znajdą zastosowanie przede wszystkim w małych i dużych pomieszczeniach biurowych, biurach o planie otwartym (tutaj szczególnie zalecamy optyki OLC), w salach konferencyjnych i pracowniach komputerowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej