Świetlówki kompaktowe - zielone światło dla przyrody

2007-11-20 11:39

Efekt cieplarniany zaczyna coraz częściej być postrzegany jako realne zagrożenie. Tymczasem do jego ograniczenia może w prosty sposób przyczynić się każdy z nas. Wystarczy zwykłe żarówki wymienić na świetlówki kompaktowe

Globalne ocieplenie
Efekt cieplarniany to naturalne zjawisko wynikające z zatrzymania promieniowania słonecznego przez obecne w atmosferze gazy. Niestety, wraz z rozwojem przemysłu, emisja gazów cieplarnianych znacznie wzrosła. Zachwiało to równowagę w przyrodzie. Największy udział w tym zjawisku ma dwutlenek węgla (CO2), powstający w wyniku spalania paliw, takich jak ropa naftowa czy węgiel. Skutki globalnego ocieplenia są proste do przewidzenia - zmiany klimatyczne, zmiany w ekosystemie czy wynikające z topnienia lodowców niebezpieczne podnoszenie się poziomu wód. W związku z tym, konieczne stało się radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla. Jedną ze skutecznych metod, i na dodatek prostą w realizacji, jest upowszechnienie energooszczędnych źródeł światła.

Świetlówka w służbie ekologii
Mniejsze zużycie energii elektrycznej w prosty sposób przekłada się na ograniczenie emisji gazów powstających przy jej wytwarzaniu. Wykorzystywanie w domu urządzeń energooszczędnych przyczynia się więc do ochrony środowiska. W przypadku oświetlenia sztandarowym produktem są świetlówki kompaktowe. Od 1985 roku, kiedy firma OSRAM jako pierwsza zintegrowała świetlówkę kompaktową z elektronicznym układem zasilającym, mogą one z powodzeniem zastępować tradycyjne żarówki. W zwykłej żarówce jedynie 5% energii elektrycznej przetwarzane jest na światło, pozostała jej część "ucieka"  w postaci ciepła. Świetlówki kompaktowe na światło przetwarzają 25% energii elektrycznej. Zastąpienie dotychczasowej żarówki świetlówką kompaktową o pięciokrotnie mniejszej mocy oznacza o 80% niższe zużycie energii elektrycznej. Taka zamiana oznacza nie tylko oszczędność na kosztach energii, ale również wielokrotnie rzadszą konieczność wymiany źródła światła.

Korzyść dla przyszłych pokoleń
W skali globalnej najistotniejsze są jednak korzyści dla środowiska naturalnego. W przypadku świetlówki energooszczędnej o mocy 20 W, oszczędność energii elektrycznej wynikająca z jej pełnego wykorzystania (15 000 godzin pracy) wyniesie ok. 1 MWh. Przekłada się to na redukcję emisji CO2 do atmosfery o niemal pół tony! Gdyby każdy konsument w Europie wymienił tradycyjne żarówki na świetlówki kompaktowe, emisja dwutlenku węgla zmniejszyłaby się w skali roku o 57 milionów ton. Przy założeniu, że drzewo rocznie absorbuje 20 kg CO2, jest to ilość pochłaniana w ciągu roku przez niemal 3 miliardy drzew! Jednocześnie, jest to redukcja zanieczyszczeń porównywalna z efektem zatrzymania na rok wszystkich samochodów w Hiszpanii. Należy zaznaczyć, że świetlówki kompaktowe, to nie jedyne źródła światła, których stosowanie przyczynia się do ograniczenia efektu cieplarnianego. Energooszczędne źródła światła, takie jak świetlówki liniowe, znajdują szerokie zastosowanie w biurach, a lampy sodowe w oświetleniu zewnętrznym. Natomiast w tzw. oświetleniu dekoracyjnym coraz większą popularność zdobywają  diody (LED) - to wyjątkowo energooszczędne źródła światła. Wraz z rozwojem technologii LED oświetlenie w naszych domach czeka kolejna rewolucja.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej