Świetlówki kompaktowe - zielone światło dla przyrody

2007-11-20 11:39

Efekt cieplarniany zaczyna coraz częściej być postrzegany jako realne zagrożenie. Tymczasem do jego ograniczenia może w prosty sposób przyczynić się każdy z nas. Wystarczy zwykłe żarówki wymienić na świetlówki kompaktowe

Globalne ocieplenie
Efekt cieplarniany to naturalne zjawisko wynikające z zatrzymania promieniowania słonecznego przez obecne w atmosferze gazy. Niestety, wraz z rozwojem przemysłu, emisja gazów cieplarnianych znacznie wzrosła. Zachwiało to równowagę w przyrodzie. Największy udział w tym zjawisku ma dwutlenek węgla (CO2), powstający w wyniku spalania paliw, takich jak ropa naftowa czy węgiel. Skutki globalnego ocieplenia są proste do przewidzenia - zmiany klimatyczne, zmiany w ekosystemie czy wynikające z topnienia lodowców niebezpieczne podnoszenie się poziomu wód. W związku z tym, konieczne stało się radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla. Jedną ze skutecznych metod, i na dodatek prostą w realizacji, jest upowszechnienie energooszczędnych źródeł światła.

Świetlówka w służbie ekologii
Mniejsze zużycie energii elektrycznej w prosty sposób przekłada się na ograniczenie emisji gazów powstających przy jej wytwarzaniu. Wykorzystywanie w domu urządzeń energooszczędnych przyczynia się więc do ochrony środowiska. W przypadku oświetlenia sztandarowym produktem są świetlówki kompaktowe. Od 1985 roku, kiedy firma OSRAM jako pierwsza zintegrowała świetlówkę kompaktową z elektronicznym układem zasilającym, mogą one z powodzeniem zastępować tradycyjne żarówki. W zwykłej żarówce jedynie 5% energii elektrycznej przetwarzane jest na światło, pozostała jej część "ucieka"  w postaci ciepła. Świetlówki kompaktowe na światło przetwarzają 25% energii elektrycznej. Zastąpienie dotychczasowej żarówki świetlówką kompaktową o pięciokrotnie mniejszej mocy oznacza o 80% niższe zużycie energii elektrycznej. Taka zamiana oznacza nie tylko oszczędność na kosztach energii, ale również wielokrotnie rzadszą konieczność wymiany źródła światła.

Korzyść dla przyszłych pokoleń
W skali globalnej najistotniejsze są jednak korzyści dla środowiska naturalnego. W przypadku świetlówki energooszczędnej o mocy 20 W, oszczędność energii elektrycznej wynikająca z jej pełnego wykorzystania (15 000 godzin pracy) wyniesie ok. 1 MWh. Przekłada się to na redukcję emisji CO2 do atmosfery o niemal pół tony! Gdyby każdy konsument w Europie wymienił tradycyjne żarówki na świetlówki kompaktowe, emisja dwutlenku węgla zmniejszyłaby się w skali roku o 57 milionów ton. Przy założeniu, że drzewo rocznie absorbuje 20 kg CO2, jest to ilość pochłaniana w ciągu roku przez niemal 3 miliardy drzew! Jednocześnie, jest to redukcja zanieczyszczeń porównywalna z efektem zatrzymania na rok wszystkich samochodów w Hiszpanii. Należy zaznaczyć, że świetlówki kompaktowe, to nie jedyne źródła światła, których stosowanie przyczynia się do ograniczenia efektu cieplarnianego. Energooszczędne źródła światła, takie jak świetlówki liniowe, znajdują szerokie zastosowanie w biurach, a lampy sodowe w oświetleniu zewnętrznym. Natomiast w tzw. oświetleniu dekoracyjnym coraz większą popularność zdobywają  diody (LED) - to wyjątkowo energooszczędne źródła światła. Wraz z rozwojem technologii LED oświetlenie w naszych domach czeka kolejna rewolucja.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej