Światło w szpitalu

2008-10-23 14:02

Proces humanizacji szpitali we współczesnej architekturze zmienił sposób ich postrzegania, już nie tylko jako "leczącej maszynerii" ale również integralnej części architektury miejskiej.

Światło w szpitalu

i

Autor: Archiwum serwisu

Oświetlenie pomieszczeń szpitalnych powinno stanowić całościową koncepcję dostosowaną do różnorodnych funkcji przestrzeni.

Przykład oświetlenia holu wejściowego szpitala.

Oświetlenie szpitala

i

Autor: Archiwum serwisu Cztery warianty oświetlenia korytarza szpitalnego: połączenie rozproszonego światła ogólnego z akcentującym dekoracyjnym na ścianach.
Oświetlenie szpitala

i

Autor: Archiwum serwisu Pokój pacjenta: oprawę Stillos, która zawiera moduł techniczny dla 2 łóżek, zastosowano w połączeniu z kinkietami Picasso, Targetti A2
Oświetlenie szpitala

i

Autor: Archiwum serwisu Pokój pacjenta: nad łóżkami zastosowano moduł CAL Z Targetti A2 łączący oświetlenie z funkcjami medycznymi
Oświetlenie szpitala

i

Autor: Archiwum serwisu Oświetlenie pokoi zabiegowych wymaga zastosowania opraw o wysokiej sterylności - na zdjęciu CR1 Targetti A2

Szpital tworzy skomplikowany system przestrzeni o różnorodnym przeznaczeniu funkcjonalnym i odmiennych typach użytkowników. Pierwszym zadaniem projektanta oświetlenia jest zdefiniowanie funkcji poszczególnych pomieszczeń szpitalnych a następnie dopasowanie oświetlenia do rodzaju ich relacji z odbiorcą. Odpowiednio dobrane i zróżnicowane oświetlenie powinno ułatwiać pierwszy kontakt ze szpitalem poprzez eliminowanie barier w zrozumieniu szpitalnych procesów i podpowiadanie pewnych zachowań. Szpital, pod względem funkcjonalnym, możemy podzielić na trzy podstawowe obszary:

  • pomieszczenia ogólnodostępne zewnętrzne (hol wejściowy, recepcja, korytarze, parkingi)
  • pomieszczenia wewnętrzne (pokoje pacjentów, korytarze wewnątrz oddziałów)
  • pomieszczenia hospitalizacyjne (pokoje zabiegowe, laboratoria i sale operacyjne)

Oświetlenie stref zewnętrznych

czyli parkingów, holu wejściowego, recepcji, poczekalni. Zadaniem tych obszarów jest zintegrowanie szpitala z otoczeniem miejskim i stworzenie przestrzeni pierwszego kontaktu przyjaznej dla odbiorcy. Iluminacja zewnętrzna budynku powinna podkreślać jego architekturę oraz w sposób intuicyjny kierować nowo przybyłych do holu wejściowego. Oświetlenie wewnątrz szpitala musi pomagać gościom w łatwym poruszaniu się w jego układzie. Istotny jest tu sprawnie funkcjonujący system informacji wizualnej: połączenie widocznych znaków informacyjnych z orientacją "naturalną", sugerowaną przez samą przestrzeń za pomocą zróżnicowanego natężenia i barwy światła. Tworzenie powierzchni będących kombinacją światła i lekkich półcieni zmniejsza wizualną monotonię oraz stwarza bardziej gościnną atmosferę. Delikatne światło akcentujące na ścianach ciągów komunikacyjnych dodatkowo podkreśla znaki informacyjne oraz elementy pionowe: drzwi lub windy. Strona estetyczna opraw jest tu równie ważna jak ich właściwości techniczne: w połączeniu z innymi elementami (obrazami, kwiatami) tworzą odpowiedni wystrój wnętrza.

Ważne jest aby oświetlenie pomieszczeń zewnętrznych szpitala było elementem całościowej koncepcji, komunikując poprzez odmienny kolor, barwę i natężenie światła odmienne funkcje przestrzeni.

Oświetlenie pomieszczeń wewnętrznych.

Pokoje pacjentów i korytarze wewnątrz oddziałów to pomieszczenia najbardziej zróżnicowane z architektonicznego punktu widzenia. Idealny pokój pacjenta powinien łączyć komfort pokoju hotelowego z funkcjami praktycznym w procesie leczenia, co wiąże się z umieszczeniem w nim niezbędnego sprzętu medycznego. Najważniejszym kryterium jest tu wygoda pacjenta, który powinien mieć pełną kontrolę nad oświetleniem w swoim pokoju. Przestrzeń pokoju można różnicować łącząc np. oświetlenie zamontowane przy wezgłowiu łóżka z dekoracyjnymi lampami stojącymi, lub kinkietami oraz oprawami montowanymi w suficie blisko drzwi i szaf. Należy pamiętać aby żadna z zastosowanych opraw nie oślepiała pacjenta unieruchomionego w łóżku często na długie godziny.

Oświetleniem wykorzystywanym najczęściej w pokojach pacjentów jest panel montowany u wezgłowia łóżka: moduł spełniający jednocześnie funkcje medyczne (zbiornik tlenu), sygnalizatora dla personelu, gniazdka elektrycznego i oświetlenia. Przykładem takiej oprawy jest seria CAL Z Targetti A2, która wymienione funkcje praktyczne łączy z różnymi rodzajami oświetlenia: pośrednim ogólnym, bezpośrednim do badania pacjenta lub czytania, oraz sygnalizacyjnym w nocy (łagodne rozproszone błękitne światło).

Korytarze wewnątrz oddziałów zwykle wywołują w odwiedzających uczucie dyskomfortu i wyobcowania, spotęgowane przez oprawy oświetleniowe umieszczone centralnie na suficie, niedostatecznie chronione przez osłony antyolśnieniowe. Można tego uniknąć stosując bardziej przyjazne oświetlenie pośrednie, skierowane na ściany i sufit, lub oświetlenie bezpośrednie rozproszone połączone z elementami akcentującymi w miejscach np. drzwi.

Oświetlenie pomieszczeń hospitalizacyjnych

czyli sal operacyjnych, pokoi zabiegowych i laboratoriów. Są to pomieszczenia w których są umiejscowione procesy krytyczne dla działania szpitala i wymagające zachowania szeregu surowych norm dotyczących obecności zanieczyszczeń, bakterii oraz regulacji takich parametrów jak temperatura lub wilgoć. Oświetlenie w nich umieszczone powinno zostać zaprojektowane z wielką starannością i dbałością o szczegóły, ma tu znaczenie nie tylko poziom natężenia oświetlenia ale również wysoka higiena i sterylność opraw. Oprócz konieczności zastosowania opraw spełniających surowe normy jakości, warto też zastosować oświetlenie zintegrowane z rodzajem i natężeniem światła dziennego poprzez zastosowanie dynamicznych sterowalnych systemów. Jakość oświetlenia w szpitalu to nie tylko wydajność czy łatwość konserwacji ale także możliwość zmian barwy i natężenia światła w ciągu dnia, co zwiększa poczucie komfortu, zdrowia i bezpieczeństwa.

Rozwinięta wrażliwość na jakość formy i projektu oświetleniowego oraz umiejętność nawiązywania dialogu z wieloma odbiorcami czyni z Targetti A2 idealnego partnera i konsultanta w sferze oświetlenia szpitali. Targetti A2 uczestniczy na każdym etapie tworzenia profesjonalnego oświetlenia: od identyfikacji potrzeb projektu, doboru produktów, realizacji projektu i rozwiązywaniu problemów aż do ewentualnego zarządzania i konserwacji instalacji oświetleniowej. Szeroka gama rozwiązań oświetleniowych została stworzona specjalnie dla przestrzeni, które wymagają zachowania najwyższych standardów ochrony higieny.