Ściemniacz podtynkowy: osprzęt elektroinstalacyjny

2007-05-31 15:58

Jest to mechanizm ściemniacza, który zgodnie z modułową koncepcją budowy osprzętu elektroinstalacyjnego ABB pasuje do wszystkich serii osprzętu podtynkowego tej firmy t.j. alpha nea, alpha exclusive, impuls, Reflex SI, Busch-Duro SI, solo i future. Przy pomocy tego urządzenia możliwa jest regulacja natężenia oświetlenia żarowego i halogenowego zasilanego napięciem sieciowym oraz niskonapięciowych lamp halogenowych, zasilanych transformatorami konwencjonalnymi.

Firma ABB sp. z o.o. poszerzyła ofertę o ściemniacz podtynkowy - Busch-Dimmer 6520U. Aparat jest produkowany przez niemiecką firmę BUSCH-JAEGER, należącą do Grupy ABB. Jest to mechanizm ściemniacza, który zgodnie z modułową koncepcją budowy osprzętu elektroinstalacyjnego ABB pasuje do wszystkich serii osprzętu podtynkowego tej firmy t.j. alpha nea, alpha exclusive, impuls, Reflex SI, Busch-Duro SI, solo i future.
Przy pomocy tego urządzenia możliwa jest regulacja natężenia oświetlenia żarowego i halogenowego zasilanego napięciem sieciowym oraz niskonapięciowych lamp halogenowych, zasilanych transformatorami konwencjonalnymi.
Maksymalna moc źródeł światła, którą może być obciążony ściemniacz, wynosi 1000 W/VA, natomiast minimalne obciążenie konieczne dla prawidłowej pracy urządzenia to 200 W/VA. Pracuje ono w napięciu 230V / 50Hz, a zakres temperatur jego pracy wynosi od 0 do 35°C.

Zobacz także: Instalacje elektryczne

Ściemniacz przystosowany do obsługi wysokiej mocy maksymalnej mieści się w jednej standardowej puszce instalacyjnej 60, a nie w dwóch, jak w poprzednich rozwiązaniach. Wynika to z tego, że nie jest już potrzebny radiator odprowadzający ciepło. Wyeliminowanie radiatora oznacza również brak wystających części chłodzących, dzięki czemu urządzenie ma estetyczny wygląd. Ściemniacz pracuje w instalacji 2-przewodowej, co umożliwia jego szybką i łatwą instalację, np. w miejsce zwykłego wyłącznika. Aparat ten łączy w sobie dwie funkcje: ściemniacza ze sterowaniem obrotowym krokowym oraz wyłącznika schodowego sekwencyjnego. Sterowanie natężeniem światła żarówek lub lamp halogenowych przy pomocy ściemniacza 1000 W/VA odbywa się metodą nacinania fazy, co oznacza, że do przyłączonych źródeł światła doprowadzana jest jedynie moc o wartości rzeczywiście wykorzystywanej przez źródła. Umożliwia to obniżenie ilości zużywanej energii elektrycznej i jej kosztów. Projektując instalację, w której wykorzystany będzie ten ściemniacz, należy uwzględnić 20% strat mocy na konwencjonalnym transformatorze rdzeniowym w przypadku sterowania lampami halogenowymi niskonapięciowymi zasilanymi przez taki transformator. Mocowanie urządzenia w puszce instalacyjnej następuje przy pomocy wkrętów przez otwory znajdujące się w pierścieniu nośnym, lub za pomocą "łapek rozpierających".

Ściemniacz
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej