Ściemniacz podtynkowy: osprzęt elektroinstalacyjny

2007-05-31 15:58

Jest to mechanizm ściemniacza, który zgodnie z modułową koncepcją budowy osprzętu elektroinstalacyjnego ABB pasuje do wszystkich serii osprzętu podtynkowego tej firmy t.j. alpha nea, alpha exclusive, impuls, Reflex SI, Busch-Duro SI, solo i future. Przy pomocy tego urządzenia możliwa jest regulacja natężenia oświetlenia żarowego i halogenowego zasilanego napięciem sieciowym oraz niskonapięciowych lamp halogenowych, zasilanych transformatorami konwencjonalnymi.

Firma ABB sp. z o.o. poszerzyła ofertę o ściemniacz podtynkowy - Busch-Dimmer 6520U. Aparat jest produkowany przez niemiecką firmę BUSCH-JAEGER, należącą do Grupy ABB. Jest to mechanizm ściemniacza, który zgodnie z modułową koncepcją budowy osprzętu elektroinstalacyjnego ABB pasuje do wszystkich serii osprzętu podtynkowego tej firmy t.j. alpha nea, alpha exclusive, impuls, Reflex SI, Busch-Duro SI, solo i future.
Przy pomocy tego urządzenia możliwa jest regulacja natężenia oświetlenia żarowego i halogenowego zasilanego napięciem sieciowym oraz niskonapięciowych lamp halogenowych, zasilanych transformatorami konwencjonalnymi.
Maksymalna moc źródeł światła, którą może być obciążony ściemniacz, wynosi 1000 W/VA, natomiast minimalne obciążenie konieczne dla prawidłowej pracy urządzenia to 200 W/VA. Pracuje ono w napięciu 230V / 50Hz, a zakres temperatur jego pracy wynosi od 0 do 35°C.

Zobacz także: Instalacje elektryczne

Ściemniacz przystosowany do obsługi wysokiej mocy maksymalnej mieści się w jednej standardowej puszce instalacyjnej 60, a nie w dwóch, jak w poprzednich rozwiązaniach. Wynika to z tego, że nie jest już potrzebny radiator odprowadzający ciepło. Wyeliminowanie radiatora oznacza również brak wystających części chłodzących, dzięki czemu urządzenie ma estetyczny wygląd. Ściemniacz pracuje w instalacji 2-przewodowej, co umożliwia jego szybką i łatwą instalację, np. w miejsce zwykłego wyłącznika. Aparat ten łączy w sobie dwie funkcje: ściemniacza ze sterowaniem obrotowym krokowym oraz wyłącznika schodowego sekwencyjnego. Sterowanie natężeniem światła żarówek lub lamp halogenowych przy pomocy ściemniacza 1000 W/VA odbywa się metodą nacinania fazy, co oznacza, że do przyłączonych źródeł światła doprowadzana jest jedynie moc o wartości rzeczywiście wykorzystywanej przez źródła. Umożliwia to obniżenie ilości zużywanej energii elektrycznej i jej kosztów. Projektując instalację, w której wykorzystany będzie ten ściemniacz, należy uwzględnić 20% strat mocy na konwencjonalnym transformatorze rdzeniowym w przypadku sterowania lampami halogenowymi niskonapięciowymi zasilanymi przez taki transformator. Mocowanie urządzenia w puszce instalacyjnej następuje przy pomocy wkrętów przez otwory znajdujące się w pierścieniu nośnym, lub za pomocą "łapek rozpierających".

Ściemniacz
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej