Rola oświetlenia w tworzeniu przyjaznego środowiska pracy. Zasady doboru oświetlenia biurowego

2020-12-03 10:33 Materiał partnerski Paweł Wiśniewski
oprawy kanlux
Autor: Kanlux Oprawy Kanlux ALIN LED polecane do nowoczesnej przestrzeni biurowej

Przed branżą oświetleniową stoją nowe wyzwania. Od kiedy wiemy coraz więcej o wpływie oświetlenia na ludzki organizm, samopoczucie, motywację do pracy, oprawy oświetleniowe stały się ważnym elementem w projektowaniu przestrzeni biurowej. Jakie wymagania powinny spełniać biurowe oprawy oświetleniowe?

Funkcje opraw biurowych

Oprawy oświetleniowe w biurze są nie tylko ważnym elementem aranżacji wnętrza. Dzięki nowoczesnym źródłom światła w technologii LED można też znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej w budynkach biurowych. Jednak od momentu odkrycia zależności między oddziaływaniem światła dziennego na człowieka, a jego rytmem dziennym projektanci oświetlenia biurowego muszą się mierzyć z nowym zadaniem - tworzeniem takiego oświetlenia, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego, czyli zdrowego, funkcjonalnego, zapewniającego komfort pracy.

oprawy oświetleniowe kanlux
Autor: Kanlux Oprawy Kanlux ALIN LED dają możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Wykorzystano w niej same markowe komponenty - sprawdzony zasilacz marki OSRAM, wysokiej jakości moduł LED. Pewność niezawodności potwierdzona jest 5-letnią gwarancją

Wytyczne przy projektowaniu oświetlenia

Niezależnie od tego, czy jest to biuro typu open space, czy niewielki gabinet lub też sala konferencyjna, przy projektowaniu oświetlenia w każdym z tych pomieszczeń należy stworzyć odpowiednie warunki pracy. Wziąć pod uwagę zarówno indywidualne potrzeby pracowników, jak i ogólną atmosferę. Nowoczesne oświetlenie biurowe ma nie tylko zapewniać dobrą widoczność, być pozbawione efektu olśnienia, bezpieczne fotobiologicznie (norma PN-EN 62471) i odpowiadać specyfice pracy. Źródłom światła przypisuje się obecnie znacznie ważniejszą rolę. Zgodnie z coraz popularniejszą koncepcją HCL (Human Centric Lighting) - ma wspierać koncentrację, dbać o dobre samopoczucie, wpływać na zaangażowanie i motywację pracowników. W tym zaawansowanym podejściu ważne są takie parametry oświetlenia, jak: barwa, natężenie, jakość i skład widma, czas ekspozycji.

Nie bez znaczenia jest też możliwość zarządzania światłem, chociażby indywidualne sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji mobilnej. Są już takie rozwiązania, w których zapamiętywane są preferencje pracownika i gdy pojawia się on w biurze, oświetlenie (barwa, natężenie) automatycznie się do nich dopasowuje. Sterowanie oświetleniem może też uwzględniać porę dnia pracy, dostosowując do niego długość fali światła. I tak np. rano oświetlenie można zaprogramować w taki sposób, aby emitowało światło intensywniejsze, chłodne, o widmie z dodatkiem światła niebieskiego, które działa jak kofeina - pobudza i wzmaga koncentrację. Natomiast w miarę upływa dnia można np. zmniejszyć jego intensywność.

oprawa świetlna biurowa
Autor: Kanlux Oprawy Kanlux ALIN LED zwracają uwagę perfekcyjnym wykonaniem w najmniejszym detalu, o czym świadczy unikatowa, subtelna linia świetlna z boku oprawy

Biuro tylko z dobrze zaprojektowanym oświetleniem

Właściwe zaprojektowanie oświetlenia w biurze, spełniającego obowiązujące wymagania i trendy to ogromne wyzwanie dla projektantów, a przede wszystkim dla producentów oświetlenia. Na rynku stale pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie oprawy oświetleniowe przeznaczone właśnie do optymalnego oświetlenia przestrzeni biurowej. Jedną z ostatnich nowości są oprawy pochodzące z polskiej fabryki Kanlux - Kanlux ALIN LED oraz Kanlux OFIS LED. Ich różnorodność umożliwia dowolną aranżację biura - pierwszy model to prosta forma tuby zawieszona na linkach montażowych, drugi zaś to geometryczna w kształcie oprawa na- lub podtynkowa. W ich skład wchodzą lampy LED o najwyższych klasach energetycznych: A++, A+, A. Efektywność świetlna tych opraw ledowych to aż 128 lm/W. Ponieważ obie te oprawy produkowane są w Polsce, możne je przystosować do założeń konkretnego projektu, każdej inwestycji.

Ważne przy wyborze oświetlenia do miejsca pracy

Natężenie światła (Em):

  • 500 lx – stanowiska pracy, sale konferencyjne
  • 300 lx – recepcje biurowe
  • 100 lx – korytarze i szlaki komunikacyjne

Wskaźnik olśnienia (UGRL):

  • UGRL < 19 na stanowiskach pracy
  • UGRL < 22 w recepcjach
  • UGRL < 25 na korytarzach

Równomierność natężenia światła (U0):

  • 0,6 na powierzchni roboczej,
  • 0,4 na korytarzach, klatkach schodowych.

Oddawanie barw (CRI):

  • powyżej 80 przy stanowiskach pracy
oprawy sufitowe
Autor: Kanlux Efektywność świetlna opraw Kanlux OFIS LED świetlnych to aż do 128 lm/W

Prezentowane oprawy ledowe spełniają obecnie obowiązujące wymagania w sztuce projektowania oświetlenia biurowego. W zależności od tego, czy w pomieszczeniu biurowym ma liczyć się bardziej efekt wizualny czy też funkcjonalność, w oprawach Kanlux ALIN LED mamy możliwość wyboru różnych kloszy. Klosz matowy lub mikropryzmatycznym wyróżnia się efektowną linią świetlną, która nadaje oprawie niebanalnego charakteru. Z kolei klosz z rastrem eliminuje efekt olśnienia. Wnętrza lamp kryją w sobie same markowe komponenty zapewniające nie tylko najwyższą jakość światła, ale i trwałość.

Aby ułatwić dobór wybranych parametrów oprawy, jak moc, temperatura barwowa, także typ klosza, miejsce montażu, firma Kanlux opracowała specjalny konfigurator. Projektanci oświetlenia mogą w nim skomponować optymalną oprawę biurową.

Kanlux OFIS LED
Autor: Kanlux Kanlux OFIS LED - oprawy przeznaczone do montażu na- lub podtynkowego. Do wybranej mocy oprawy można dopasować dyfuzor (3 wersje do wyboru), dzięki któremu rozsył światła będzie odpowiedni dla oświetlanego pomieszczenia. Każda z opraw wyposażona jest w najlepsze, wyselekcjonowane diody LED, specjalistyczne zasilacze TRIDONIC

Producent spełnia jeszcze jedno ważne wymaganie nowoczesnego oświetlenia biurowego - możliwość sterowania. Skonfigurowanie opraw z systemem DALI oprócz zwykłego włącz/wyłącz wyposaża je w funkcję ściemniacza. Poprawia to komfort pracy, a także obniża koszty energii.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej