Quantum Glass, czyli szyby produkujące prąd. Polska firma uruchomiła ich produkcję

2021-12-20 9:07
Quantum Glass
Autor: Getty Images Nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne Quantum Glass w przyszłości będą mogły zastąpić szyby zespolone przy budowie m.in. szklanych elewacji

Quantum Glass to nowoczesne szyby, które wytwarzają prąd, a przy tym są przezroczyste i mają wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej. Tę innowacyjną technologię opracowała podkarpacka firma ML System, która 16 grudnia otworzyła pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb z powłoką kwantową. Czy będzie rewolucja w bilansie energetycznym budynków?

Ważne

Zgonie z zapowiedziami, już 16 grudnia 2021 firma ML System uroczyście otworzyła pierwszą na świecie linię produkcyjną Quantum Glass, czyli transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. ML System szacuje, że początkowy poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m² w skali miesiąca. Docelowo firma planuje produkcję około 200 tys. m² w skali roku, z wykorzystaniem trzech linii produkcyjnych. 

Spis treści

  1. O innowacyjnej szybie Quantum Glass
  2. Jak działają szyby z powłoką kwantową?
  3. Quantum Glass w budownictwie - film
  4. O firmie ML System

O innowacyjnej szybie Quantum Glass

Quantum Glass to pierwsze na świecie rozwiązanie, gdzie z pozoru zwykła szyba, oprócz podstawowej funkcji jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych oraz doświetlenie wnętrz budynków, jest też aktywnym elementem generującym ekologiczną energię ze słońca. To nowoczesne, przezroczyste ogniwa fotowoltaiczne, które będzie można montować wszędzie tam, gdzie dziś montuje się zwykłe okna czy duże przeszklenia.

Quantum Glass z wyglądu niczym nie różni się od tradycyjnych szyb zespolonych stosowanych powszechnie w budownictwie. Różnica jest niewidoczna dla oka. Polega na tym, że tradycyjna powłoka szkła z tlenków metali  została zastąpiona powłoką z kropek kwantowych.

Nowoczesne ogniwa Quantum Glass wytwarzane są dzięki całkowicie nowej technologii produkcji. W końcowym etapie  naniesiona na szkło powłoka kwantowa zostaje zamknięta w szczelnej mikroprzestrzeni pomiędzy dwiema szybami.

Szyby Quantum Glass, oprócz generowania energii ze słońca, spełniają wymogi termiczne, akustyczne, ochrony przeciwsłonecznej oraz w znacznym stopniu ograniczają nagrzewanie pomieszczeń i przedostawanie się do nich szkodliwego promieniowania UV.

Jak działają szyby z powłoką kwantową?

Szyba Quantum Glass działa jak filtr. Przepuszcza promieniowanie świetlne w długości widzialnej, a niekorzystne promieniowanie UV oraz podczerwień, zamienia na energię elektryczną. Produkcja energii możliwa jest właśnie dzięki kropkom kwantowym, czyli małym półprzewodnikom o wymiarach od kilku do kilkunastu nanometrów (500 razy mniejsze niż bakterie), które rozmieszczone są na powłoce zamkniętej pomiędzy szybami. To właśnie te niewidoczne dla ludzkiego oka cząsteczki mają niezwykłą moc – są w stanie pochłaniać i emitować fale elektromagnetyczne w ustalonym zakresie.

Powłoka kwantowa zapewnia sprawność ogniw bez względu na kąt padania promieni słonecznych. Ogniwa te aktywne są również w pochmurne dni. Dodatkowo, potrafią wytwarzać energię nawet przy sztucznym świetle.

Obserwujemy duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej - powiedział prezes ML System Dawid Cycoń.

Quantum Glass w budownictwie - film

O firmie ML System

ML System to przede wszystkim producent i dystrybutor paneli fotowoltaicznych. W ofercie ma innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV) oraz produkty tradycyjnej fotowoltaiki, smart city, ale także specjalistyczne szkło, w tym dla branży automotive. Posiada też Laboratorium Badawczo-Rozwojowe (FCBiR) wyposażone w nowoczesne urządzenia. Umożliwia ono prowadzenie kompleksowych badań w zakresie inżynierii materiałowej, nanotechnologii oraz fotowoltaiki.

Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m². Od 2020 roku firma prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2018 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej