Oświetlenie na szynie. Jakie ma zalety, jak właściwie zamontować? Zobacz inspiracje

2020-10-31 16:47
oświetlenie na szynie w kuchni
Autor: Kanlux Nowoczesne i modne oświetlenie na szynie. Sprawdza się chociażby w kuchni, ale tak naprawdę jest uniwersalne. Aranżacja z wykorzystaniem oświetlenia na szynie Kanlux ACORD

Coraz częściej widujemy systemy oświetlenia na szynach w biurach, firmach, instytucjach, sklepach, a ostatnio też w mieszkaniach. To bardzo nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie o minimalistycznym wyglądzie. Dowiedz się, czym jest oświetlenie na szynie oraz co warto wiedzieć o systemie zanim podejmiemy decyzję o jego montażu.

Spis treści

  1. Czym jest oświetlenie na szynie?
  2. Rodzaje listew do oświetlenia na szynie
  3. Zalety oświetlenia na szynie
  4. Oświetlenie na szynie - trendy i inspiracje
  5. Gdzie montować szyny?
  6. Montaż listew na suficie krok po kroku

Czym jest oświetlenie na szynie?

W dużym skrócie to zazwyczaj aluminiowa listwa zamontowana bezpośrednio do sufitu lub podwieszona do niego za pomocą specjalnych adapterów, linek i wsporników. W listwie ukryte są kable, które łączy się z przewodem zasilającym. W taką listwę wpinane są dedykowane do systemu lampy i reflektorki. Można je w prosty sposób przesuwać wzdłuż listwy w dowolne miejsce, możliwa jest też zmiana kierunku padania światła.

Oświetlenie na szynie
Autor: Getty Images Oświetlenie na szynie daje możliwość doświetlenia dużych i ciemnych pomieszczeń

Rodzaje listew do oświetlenia na szynie

  • jednofazowe - szynę taką można podłączyć tylko do jednego przełącznika. Obsłuży ona około 16A. Jeżeli chcemy zainstalować wiele reflektorów ten typ listwy może się nie sprawdzić. Szyny te umożliwiają włączanie i wyłączanie wszystkich reflektorów na raz.
  • dwufazowe - dzięki nim można stworzyć dwa niezależne obwody. Polecane do stosowania wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności rozbijania sterowania oświetleniem na 3 fazy.
  • trzyfazowe - dzięki nim możemy stworzyć trzy niezależnie od siebie działające obwody i włączać te lampy, które aktualnie są nam potrzebne. Listwa taka obsłuży trzykrotność mocy szyny jednofazowej. Umożliwia montaż dużo większej ilości lamp. Polecana do większych pomieszczeń.

Zalety oświetlenia na szynie

Przede wszystkim oświetlenie na szynie daje możliwość zastosowania tylu źródeł światła ile aktualnie potrzebujemy w danym pomieszczeniu. Wystarczy wypiąć lub wpiąć reflektorek z aluminiowej szyny. Ponadto reflektory można łatwo przesuwać po szynach i umieszczać je w dowolnym miejscu, a także kierować strumień światła w konkretny punkt. Oświetlenie na szynie może być głównym źródłem światła, ale może też jedynie uzupełniać system oświetlenia pomieszczenia. Minimalistyczny wygląd szyn i reflektorków harmonizuje z wieloma innymi oprawami, nadając jednocześnie nowoczesny charakter wnętrzu.

Wybór opraw oświetleniowych dostępnych na rynku daje możliwość zastosowania systemu w wielu różnych aranżacjach, od klasycznych po nowoczesne. Szyny dostępne są w różnych kolorach, można je montować nawierzchniowo, podwieszać, a także wbudować w sufity podwieszane. Natomiast oprawy oświetleniowe mogą mieć dodatkowo różne kształty, rozmiary i barwę światła - od ciepłej, przez naturalną, do chłodnej.

Ważne

Trzeba podkreślić, że reflektorki LED to również oszczędność energii elektrycznej (zużywają 80% mniej energii od halogenów).

Oświetlenie na szynie - trendy i inspiracje

Gdzie montować szyny?

Szyny montowane na suficie pozwalają optycznie dzielić pomieszczenie, wydzielać strefy użytkowe oraz dokładnie oświetlić tylko wybrane fragmenty pomieszczenia (np. stół czy strefę roboczą w kuchni). Dlatego też na początek musimy zaplanować, które strefy mieszkania mają być doświetlone, a które pozostać w cienieniu. Kiedy już wiemy gdzie zamontować listwę możemy przystąpić do montażu, który w praktyce nie różni się od mocowania typowej oprawy oświetleniowej.

Montaż listew na suficie krok po kroku

  • przygotować śruby i kołki, ołówek, śrubokręt, wiertarkę
  • wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za przewód do którego będziemy montować listwę
  • przyłożyć szynę do sufitu i zaznaczyć za pomocą ołówka miejsca, w których będzie trzeba wywiercić otwory (można zamontować jedną lub więcej szyn, które łączy się ze sobą za pomocą odpowiednich łączników)
  • podłączyć przewody za pomocą kostki elektrycznej, a następnie dokręcić śruby śrubokrętem
  • nałożyć na listwę reflektorki, a następnie włączyć bezpieczniki i zobaczyć swoje dzieło.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej