Oświetlenie na szynie. Jakie ma zalety, jak właściwie zamontować? Zobacz inspiracje

2020-10-31 16:47 Materiał partnerski Marzena Sarniewicz
oświetlenie na szynie w kuchni
Autor: Kanlux Nowoczesne i modne oświetlenie na szynie. Sprawdza się chociażby w kuchni, ale tak naprawdę jest uniwersalne. Aranżacja z wykorzystaniem oświetlenia na szynie Kanlux ACORD

Coraz częściej widujemy systemy oświetlenia na szynach w biurach, firmach, instytucjach, sklepach, a ostatnio też w mieszkaniach. To bardzo nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie o minimalistycznym wyglądzie. Dowiedz się, czym jest oświetlenie na szynie oraz co warto wiedzieć o systemie zanim podejmiemy decyzję o jego montażu.

Spis treści

 1. Czym jest oświetlenie na szynie?
 2. Rodzaje listew do oświetlenia na szynie
 3. Zalety oświetlenia na szynie
 4. Oświetlenie na szynie - trendy i inspiracje
 5. Gdzie montować szyny?
 6. Montaż listew na suficie krok po kroku

Czym jest oświetlenie na szynie?

W dużym skrócie to zazwyczaj aluminiowa listwa zamontowana bezpośrednio do sufitu lub podwieszona do niego za pomocą specjalnych adapterów, linek i wsporników. W listwie ukryte są kable, które łączy się z przewodem zasilającym. W taką listwę wpinane są dedykowane do systemu lampy i reflektorki. Można je w prosty sposób przesuwać wzdłuż listwy w dowolne miejsce, możliwa jest też zmiana kierunku padania światła.

Oświetlenie na szynie
Autor: Getty Images Oświetlenie na szynie daje możliwość doświetlenia dużych i ciemnych pomieszczeń

Rodzaje listew do oświetlenia na szynie

 • jednofazowe - szynę taką można podłączyć tylko do jednego przełącznika. Obsłuży ona około 16A. Jeżeli chcemy zainstalować wiele reflektorów ten typ listwy może się nie sprawdzić. Szyny te umożliwiają włączanie i wyłączanie wszystkich reflektorów na raz.
 • dwufazowe - dzięki nim można stworzyć dwa niezależne obwody. Polecane do stosowania wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności rozbijania sterowania oświetleniem na 3 fazy.
 • trzyfazowe - dzięki nim możemy stworzyć trzy niezależnie od siebie działające obwody i włączać te lampy, które aktualnie są nam potrzebne. Listwa taka obsłuży trzykrotność mocy szyny jednofazowej. Umożliwia montaż dużo większej ilości lamp. Polecana do większych pomieszczeń.
oświetlenie na szynie w galeriach
Autor: Kanlux Oświetlenia na szynach czy inaczej mówiąc szynoprzewodach. Te najlepszej jakości wyróżnia wysoki poziom oddawania realnych barw (CRI>90) i brak efektu olśnienia (UGR <19)

Zalety oświetlenia na szynie

Przede wszystkim oświetlenie na szynie daje możliwość zastosowania tylu źródeł światła ile aktualnie potrzebujemy w danym pomieszczeniu. Wystarczy wypiąć lub wpiąć reflektorek z aluminiowej szyny. Ponadto reflektory można łatwo przesuwać po szynach i umieszczać je w dowolnym miejscu, a także kierować strumień światła w konkretny punkt. Oświetlenie na szynie może być głównym źródłem światła, ale może też jedynie uzupełniać system oświetlenia pomieszczenia. Minimalistyczny wygląd szyn i reflektorków harmonizuje z wieloma innymi oprawami, nadając jednocześnie nowoczesny charakter wnętrzu.

Wybór opraw oświetleniowych dostępnych na rynku daje możliwość zastosowania systemu w wielu różnych aranżacjach, od klasycznych po nowoczesne. Szyny dostępne są w różnych kolorach, można je montować nawierzchniowo, podwieszać, a także wbudować w sufity podwieszane. Natomiast oprawy oświetleniowe mogą mieć dodatkowo różne kształty, rozmiary i barwę światła - od ciepłej, przez naturalną, do chłodnej.

Ważne

Trzeba podkreślić, że reflektorki LED to również oszczędność energii elektrycznej (zużywają 80% mniej energii od halogenów).

Oświetlenie na szynie - trendy i inspiracje

Gdzie montować szyny?

Szyny montowane na suficie pozwalają optycznie dzielić pomieszczenie, wydzielać strefy użytkowe oraz dokładnie oświetlić tylko wybrane fragmenty pomieszczenia (np. stół czy strefę roboczą w kuchni). Dlatego też na początek musimy zaplanować, które strefy mieszkania mają być doświetlone, a które pozostać w cienieniu. Kiedy już wiemy gdzie zamontować listwę możemy przystąpić do montażu, który w praktyce nie różni się od mocowania typowej oprawy oświetleniowej.

oświetlenie na szynie w biurze
Autor: Kanlux Oświetlenie na szynie polecane jest m.in. do biur, do oświetlania stanowisk pracy, sal konferencyjnych, a także ciągów komunikacyjnych

Montaż listew na suficie krok po kroku

 • przygotować śruby i kołki, ołówek, śrubokręt, wiertarkę
 • wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za przewód do którego będziemy montować listwę
 • przyłożyć szynę do sufitu i zaznaczyć za pomocą ołówka miejsca, w których będzie trzeba wywiercić otwory (można zamontować jedną lub więcej szyn, które łączy się ze sobą za pomocą odpowiednich łączników)
 • podłączyć przewody za pomocą kostki elektrycznej, a następnie dokręcić śruby śrubokrętem
 • nałożyć na listwę reflektorki, a następnie włączyć bezpieczniki i zobaczyć swoje dzieło.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej