Oświetlenie LED do kinkietów i żyrandoli

2009-12-11 7:00
Oświetlenie LED do kinkietów i żyrandoli
Autor: Philips

Diody LED z roku na rok zyskują coraz lepszą efektywność świetlną wykorzystywaną nie tylko w lampkach dekoracyjnych typu LivingColors, ale także w źródłach światła, które przypominają budową tradycyjne żarówki i pasują kształtem i trzonkiem do żyrandoli czy kinkietów.

Nowoczesne diody LED w coraz większym zakresie mogą być stosowane jako pełnowartościowe źródła światła. W przeciągu każdej dekady ledy uzyskują dwadzieścia razy lepsze parametry, dają większy strumień świetlny a przy tym emitują cieplejszą barwę światła. Ledy stają się także coraz bardziej powszechne, dostępne a ich koszt jest coraz mniejszy.

Przykładem nowoczesnej lampy ledowej, jest produkt firmy Philips – żarówka ledowa Novallure. Lampa jest dostępna w kształcie świeczki lub kulki i pasuje do wszystkich opraw z gniazdem E14. Charakteryzuje się niskim zużyciem energii, wynoszącym 2 W, dając tyle samo światła, co tradycyjna żarówka o mocy 10 W, oraz rekordowo długim okresem użytkowania: 15 tysięcy godzin, czyli 15 lat.
Konstrukcja lampy została zaprojektowana w taki sposób, aby zminimalizować straty optyczne, elektryczne i cieplne, tak aby strumień świetlny i kolor światła były takie same w każdej kolejnej żarówce. Lampy zostały stworzone po to, by podkreślać urok żyrandola czy kinkietu nie tylko wtedy, gdy lampy są zapalone, lecz również wtedy, gdy nie są. Doceniło to Stowarzyszenie Projektantów z Hongkongu przyznając Novallure srebrną nagrodę Design Award 2009 za „piękno i nostalgiczny wygląd w nowatorskim rozwiązaniu”.
Lampy są dostępne w klasycznym smukłym kształcie z soczewkami. Dają białe, skrzące światło o temperaturze barwowej 3000 K. Temperatura barwowa jest dostrzegalnym przez użytkowników parametrem, gdyż może znacząco wpływać na odbiór wizualny wnętrza, jak również nastrój osób w nim przebywających.

Oświetlenie LED do kinkietów i żyrandoli
Autor: Philips

Przed zakupem lamp ledowych należy zwrócić uwagę na parametry dotyczące strumienia świetlnego, trwałości oraz mocy żarówek: najlepsze w swojej klasie lampy mają skuteczność 40-60 lm/W, strumień świetlny (Im), oddawanie kolorów (CRI), współczynnik mocy i temperaturę barwy światła (K).

Oświetlenie wykorzystujące technologię LED, zapewnia bezpieczeństwo oraz możliwość częstego włączania i wyłączania bez wpływu na ich żywotność. Ledy odporne są na wstrząsy i nie nagrzewają się, dlatego mogą być stosowane w artystycznych, designerskich oprawach wykonanych praktycznie z każdego materiału.

Oświetlenie LED do kinkietów i żyrandoli
Autor: Philips
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej