Oprawy typu ORT5

2007-05-31 16:15

Zakłady Sprzętu Oświetleniowego "ELGO" z Gostynina wprowadziły do sprzedaży oprawy o mieszanym rozsyle światła. Są one zwieszane na linkach. Modele te rozszerzyły rodzinę opraw ELGO-PERFECTA typu ORT5, którą dotychczas tworzyły tylko nasufitowe i zwieszane oprawy oświetlenia bezpośredniego.

Specjalna konstrukcja nowych opraw - dwa elementy optyczne w jednej obudowie (przezroczysty lub mleczny klosz kierujący część strumienia świetlnego ku górze oraz raster kształtujący z kolei w odpowiedni sposób drugą część strumienia świetlnego ku dołowi) - powoduje, że oprawy te świecą jednocześnie w górną i dolną półprzestrzeń. Takie rozwiązanie łączy w sobie zalety oświetlenia bezpośredniego i pośredniego. Jednocześnie niweluje część wad przypisywanych każdemu z nich oddzielnie. Oprawy cechuje wysoka sprawność świetlna, która pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu natężenia oświetlenia na płaszczyźnie pracy. Dzięki rozproszonemu światłu odbitemu od sufitu oświetlone przedmioty nie rzucają ostrych cieni. Uzyskane bardzo równomierne oświetlenie zbliżone jest w odbiorze do naturalnego światła. Ponadto światło emitowane ku górze optycznie powiększa pomieszczenie, nadając mu jednocześnie wrażenie przestrzenności.

ORT5
Autor: brak danych

Warto także zwrócić uwagę na inne techniczne, ekonomiczne i estetyczne aspekty zastosowań nowych opraw. Podobnie jak pozostałe oprawy z rodziny ELGO-PERFECTA, są one przystosowane do współpracy z efektywnymi źródłami nowej generacji - świetlówkami T5. Zastosowanie tego typu świetlówek (zasilanych statecznikami elektronicznymi) podnosi ekonomiczność pracy opraw i zapewnia wyższą skuteczność świetlną w porównaniu do świetlówek tradycyjnych. Wymiary świetlówek T5 są mniejsze od tradycyjnych, co daje większe możliwości w projektowaniu opraw: w doborze ich kształtu, konstrukcji i gabarytów.
Oprawy ELGO-PERFECTA typu ORT5 charakteryzuje również lekka konstrukcja i estetyczny wygląd. Obudowa jest wykonana z blachy stalowej i pomalowana farbą proszkową, boczki - ze sztucznego tworzywa. Paraboliczny raster z aluminium o wysokiej czystości (99,85 %) umożliwia uzyskanie luminancji gabarytowej, która nie przekracza 200 cd/m2 w kątach powyżej 60o, dzięki temu oprawy nadają się do oświetlenia wnętrz, w których są monitory komputerowe. Dodatkowym atutem jest łatwa obsługa i konserwacja. Raster mocowany jest w obudowie za pomocą specjalnych zamków, dzięki czemu wymiana świetlówek nie wymaga użycia narzędzi, a dodatkowe, specjalne zabezpieczenia chronią go przed uszkodzeniem.
Istotna jest także możliwość łączenia opraw w linie świetlne, w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika czy też uwarunkowań pomieszczenia.

ORT5
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej