Ograniczniki przepięć T1 kombinowane - kompleksowa ochrona instalacji elektrycznej

2015-09-10 10:01
ogranicznik przepięć T1 kombinowany
Autor: Hager Ogranicznik przepięć typ T1 kombinowany SPN 080

Ograniczniki przepięć typ T1 kombinowany marki Hager to kompleksowe rozwiązanie ochrony przeciwprzepięciowej w następstwie m.in. wyładować atmosferycznych czy awarii sieci elektroenergetycznej. Umożliwiają rezygnację z ograniczników typu T2 i ograniczają ilość stosowanych ograniczników T3, co oznacza duże uproszczenie projektu instalacji przeciwprzepięciowej, zachowując ten sam poziom ochrony.

Trzy stopnie ochrony przeciwprzepięciowej

Zgodnie z przepisami kompleksowa ochrona przeciwprzepięciowa powinna być zrealizowana w 3 stopniach:

  • ograniczniki przepięć typu T1 - odcinają impuls przepięciowy i odprowadzają go do ziemi już na wejściu instalacji elektrycznej do budynku,
  • ograniczniki przepięć T2 - służą do ochrony instalacji i urządzeń wewnątrz budynku,
  • ograniczniki typu T3 - chronią urządzenia RTV/AGD i inne elektroniki użytkowej. W odróżnieniu od dwóch pierwszych montowane są najbliżej chronionych urządzeń, np. w gniazdku lub listwie zasilającej. 

Ograniczniki przepięć typ T1 kombinowany

Nowe ograniczniki przepięć marki Hager typu T1 kombinowany serii SPA 201, SPA 40x i SPN 80x to rozwiązania w technologii iskiernikowej, które zapewniają trójstopniową ochronę instalacji i urządzeń przed występowaniem różnicy potencjałów, prądami zwarciowymi następczymi, a nawet bezpośrednim przepływem prądu piorunowego.
Ograniczniki T1 kombinowane zapewniają stopień ochrony T2 w instalacji elektrycznej, a w promieniu 5 m (długości przewodu) od miejsca instalacji chronią urządzenia jak ograniczniki typu T3. Oznacza to, że montując jedno urządzenie w rozdzielnicy głównej, możemy zabezpieczać również centralę alarmową, automatykę kotła c.o., domofon itp.

ogranicznik przepięć
Autor: Hager Ogranicznik przepięć T1 kombinowany SPA 201

Technologia iskierkowa

Zastosowana w kombinowanych ogranicznikach przepięć z serii SPA 201, SPA 400 i SPA 401 technologia iskiernikowa sprawia, że odprowadzają one skutecznie bezpośrednio przepływający prąd udarowy o dużej wartości nawet do 50 kA przy typie impulsu 10/350 mikrosekundy. Technologia ta pozwala jednocześnie obniżyć wartość napięcia poniżej 1,5 kV. Ograniczniki chronią również instalację przed prądem następczym, który występuje po zaniku prądu piorunowego – pozwalają skutecznie wygasić prąd o natężeniu do 25 kA. Dzięki tej funkcji możemy stosować mniejsze wkładki bezpiecznikowe i ograniczyć wielkość i koszt stosowanej aparatury zabezpieczającej. Ograniczniki z tych serii wyróżniają się ponadto dużą szybkością działania poniżej 100 nanosekund. Dzięki wbudowanym iskiernikom z dodatkowymi układami zapłonowymi przeskok między elektrodami następuje szybciej. Ze względu na swoje parametry produkty te są przeznaczone do instalacji III klasy odgromowej – znajdują zastosowanie w budynkach jednorodzinnych, wielomieszkaniowych i usługowych. Natomiast budownictwu przemysłowemu i infrastrukturalnemu dedykowane są ochronniki z serii SPN 80x z wymiennymi modułami i stykiem sygnalizującym uszkodzenie.
Ograniczniki T1 kombinowane dostępne są w wersjach dwu-, trzy- i czterobiegunowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej