Ograniczniki przepięć T1 kombinowane - kompleksowa ochrona instalacji elektrycznej

2015-09-10 10:01
ogranicznik przepięć T1 kombinowany
Autor: Hager Ogranicznik przepięć typ T1 kombinowany SPN 080

Ograniczniki przepięć typ T1 kombinowany marki Hager to kompleksowe rozwiązanie ochrony przeciwprzepięciowej w następstwie m.in. wyładować atmosferycznych czy awarii sieci elektroenergetycznej. Umożliwiają rezygnację z ograniczników typu T2 i ograniczają ilość stosowanych ograniczników T3, co oznacza duże uproszczenie projektu instalacji przeciwprzepięciowej, zachowując ten sam poziom ochrony.

Trzy stopnie ochrony przeciwprzepięciowej

Zgodnie z przepisami kompleksowa ochrona przeciwprzepięciowa powinna być zrealizowana w 3 stopniach:

  • ograniczniki przepięć typu T1 - odcinają impuls przepięciowy i odprowadzają go do ziemi już na wejściu instalacji elektrycznej do budynku,
  • ograniczniki przepięć T2 - służą do ochrony instalacji i urządzeń wewnątrz budynku,
  • ograniczniki typu T3 - chronią urządzenia RTV/AGD i inne elektroniki użytkowej. W odróżnieniu od dwóch pierwszych montowane są najbliżej chronionych urządzeń, np. w gniazdku lub listwie zasilającej. 

Ograniczniki przepięć typ T1 kombinowany

Nowe ograniczniki przepięć marki Hager typu T1 kombinowany serii SPA 201, SPA 40x i SPN 80x to rozwiązania w technologii iskiernikowej, które zapewniają trójstopniową ochronę instalacji i urządzeń przed występowaniem różnicy potencjałów, prądami zwarciowymi następczymi, a nawet bezpośrednim przepływem prądu piorunowego.
Ograniczniki T1 kombinowane zapewniają stopień ochrony T2 w instalacji elektrycznej, a w promieniu 5 m (długości przewodu) od miejsca instalacji chronią urządzenia jak ograniczniki typu T3. Oznacza to, że montując jedno urządzenie w rozdzielnicy głównej, możemy zabezpieczać również centralę alarmową, automatykę kotła c.o., domofon itp.

ogranicznik przepięć
Autor: Hager Ogranicznik przepięć T1 kombinowany SPA 201

Technologia iskierkowa

Zastosowana w kombinowanych ogranicznikach przepięć z serii SPA 201, SPA 400 i SPA 401 technologia iskiernikowa sprawia, że odprowadzają one skutecznie bezpośrednio przepływający prąd udarowy o dużej wartości nawet do 50 kA przy typie impulsu 10/350 mikrosekundy. Technologia ta pozwala jednocześnie obniżyć wartość napięcia poniżej 1,5 kV. Ograniczniki chronią również instalację przed prądem następczym, który występuje po zaniku prądu piorunowego – pozwalają skutecznie wygasić prąd o natężeniu do 25 kA. Dzięki tej funkcji możemy stosować mniejsze wkładki bezpiecznikowe i ograniczyć wielkość i koszt stosowanej aparatury zabezpieczającej. Ograniczniki z tych serii wyróżniają się ponadto dużą szybkością działania poniżej 100 nanosekund. Dzięki wbudowanym iskiernikom z dodatkowymi układami zapłonowymi przeskok między elektrodami następuje szybciej. Ze względu na swoje parametry produkty te są przeznaczone do instalacji III klasy odgromowej – znajdują zastosowanie w budynkach jednorodzinnych, wielomieszkaniowych i usługowych. Natomiast budownictwu przemysłowemu i infrastrukturalnemu dedykowane są ochronniki z serii SPN 80x z wymiennymi modułami i stykiem sygnalizującym uszkodzenie.
Ograniczniki T1 kombinowane dostępne są w wersjach dwu-, trzy- i czterobiegunowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej