Nowoczesne oświetlenie domu – ekologicznie i ekonomicznie. LED – oświetlenie bez ograniczeń

2016-07-01 14:56
Oświetlenie LED
Autor: Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Gdziekolwiek mieszkamy i chcemy korzystać z podstawowych wygód, potrzebujemy energii w dwóch formach: cieplnej i elektrycznej. Ta druga jest elementem tzw. głębokiej termomodernizacji, czyli tej związanej z wnętrzem domu. Równie istotnej. O tym, jak i dlaczego przeprowadzić termomodernizację domu jednorodzinnego pod kątem oświetlenia, rozmawiamy z Bogdanem Ślękiem, wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu Oświetleniowego i ekspertem firmy Philips Lighting Poland.

Oświetlenie LED
Autor: Centrum UNEP/GRID-Warszawa LED – oświetlenie bez ograniczeń

Dlaczego w aspekcie termomodernizacji zmiana oświetlenia na ledowe, energooszczędne jest taka ważna?
Z wielu względów, w których jako najważniejsze wymieniłbym: energooszczędność, trwałość, troska o środowisko, ale także swoboda w zakresie aranżowania światłem. Pozostając już przy samej energooszczędności zwróćmy uwagę, że oświetlenie odpowiada średnio za 20% zużycia energii elektrycznej, a więc mówimy o konkretnych sumach, jakie możemy zaoszczędzić, już od pierwszego rachunku za energię.

A konkretnie jakie to oszczędności w kontekście energooszczędności?
Gdy w ramach termomodernizacji swojego domu zmienimy wszystkie żarówki i lampy tradycyjne na ledy, możemy się spodziewać oszczędności na poziomie 80 – 90%. Przyjmując za modelową trwałość lampy LED o bardzo dobrej jakości, wynoszącą obecnie około 15 lat, po tym czasie zaoszczędzimy tyle, by móc kupić ukochanej 750 róż, 30 butelek oryginalnego szampana czy też pojechać na 5 wycieczek do europejskich miast. Oczywiście nie musimy czekać aż tak długo, ale faktycznie, gdybyśmy na bieżąco wrzucali zaoszczędzone pieniądze do skarbonki, zebrałaby się z tego całkiem spora suma!

Tym większa, im więcej mamy w domu świateł
Dokładnie tak! W ostatnich latach zresztą nastąpiła w tym przypadku mała rewolucja. Badania konsumenckie wskazują jednoznacznie, że rośnie liczba punktów świetlnych w domach. To już nie czasy, gdy mieliśmy 5 – 6 lamp w całym mieszkaniu. Teraz zaczynamy cieszyć się domem, planować bardziej szczegółowo. Inwestujemy nie tylko w wyposażenie wnętrz, ale również odpowiednie oświetlenie i podświetlenie naszego domu. Takie, które podkreśli jego walory.

Jak przeprowadzić swoją prywatną rewolucję LED w domu?
W sumie możemy to zrobić bardzo prosto i szybko, bowiem wystarczy wymienić wszystkie tradycyjne żarówki na LED. A proste, ponieważ ledy kupimy dziś z każdym rodzajem gwintu. Możemy je zastosować zarówno w oświetleniu ogólnym, jak również użyć w miejscu pracy, gdy wykonujemy czynności wymagające więcej skupienia, a także zastosować w roli światła akcentującego, za pomocą którego możemy podkreślić piękno aranżacji naszego domu.

Żarówki LED są jednak droższe od żarowych, a więc należy się liczyć z wysokim kosztem takiej kompleksowej modernizacji oświetleniowej.
Faktycznie są droższe, jednak proszę zwrócić uwagę, że z roku na rok tanieją. Kosztują obecnie już od 20 zł. Mam tu na myśli żarówki LED sprawdzonych, znanych producentów, a nie tanie produkty z nieznanego źródła. Żarówka LED kosztująca kilka złotych najczęściej nie spełnia wszystkich wymaganych przez normy parametrów trwałości, jakości światła, jak i bezpieczeństwa. Z prostego powodu: inwestowanie w unowocześnianie technologii, stosowanie optymalnych, wymaganych przez normy komponentów czy testowanie np. trwałości LED przy pomocy specjalistycznego sprzętu, po prostu kosztuje. Kupujmy więc źródła światła sprawdzonych producentów, a będziemy się cieszyć przez kilkanaście lat trwałością i wysoką jakością światła. Poniesiemy jednorazowy koszt, jednak nasza inwestycja szybko się zwróci a zauważymy to już przy pierwszym rachunku po wymianie.

Za oświetleniem LED przemawiają także aspekty związane z zanieczyszczeniem środowiska.
By żarówki tradycyjne czy halogeny świeciły z taką samą mocą, jak LED – musimy zużyć znacznie więcej energii elektrycznej. To powoduje, że do środowiska emitowana jest znacznie większa ilość zanieczyszczeń. Mało kto wie, że przy produkcji energii, do środowiska – oprócz dwutlenku węgla – emitujemy również tlenki azotu, tlenki siarki odpowiadające za „kwaśne deszcze“, ale również niebezpieczne metale ciężkie, takie jak np. rtęć. Wymieniając oświetlenie na LED, przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska aż o 80% w stosunku do sytuacji przed modernizacją oświetlenia. Im bardziej energooszczędne lampy stosujemy, tym mniejszy jest nasz negatywny wpływ na środowisko. Technologia LED pozwoliła mam również wyeliminować najbardziej niebezpieczne substancje stosowane w starszych technologiach.

Wspomniał Pan o nieograniczonych możliwościach aranżacyjnych technologii LED.
Tak naprawdę to temat rzeka, ale najważniejsze, byśmy pamiętali, że obecnie dobrej jakości lampy LED – jeśli chodzi o parametry – w niczym nie ustępują żarowym. Przeciwnie – dają znacznie większe możliwości. Są dostępne w pełnej skali barwowej: od chłodnych, niebieskich kolorów, po ciepłe, kojące barwy. Dostępne są również w wersjach umożliwiających przyciemnienie światła do naszych indywidualnych preferencji. W dobrych, sprawdzonych produktach wysoki wskaźnik oddawania barw (od 80 CRI) sprawia, że światło „nie przekłamuje” barw otoczenia i wiernie oddaje piękno naszego domu. Prawdziwą rewolucję zapewnia natomiast system inteligentnego oświetlenia, sterowanego za pomocą smartfona.

Czy jest możliwa aranżancja wnętrz za pomocą światła LED?
Tak! I to od razu w skali 16 mln kolorów – jeśli sięgnie się po najbardziej nowoczesne z dostępnych na rynku rozwiązań! W tak zaawansowanej technologii dostępne są zarówno LEDowe zamienniki żarówki, jak i nowe oprawy oświetleniowe LED. Nie dość, że jest ona energooszczędna to jeszcze pozwala swobodnie sterować światłem. Możemy je dopasować do rytmu swojego dnia: ustawić chłodną barwę na pobudkę, a wieczorem ciepłą i wyciszającą. Możemy też ustawiać przeróżne sceny świetlne, które przypominają nam ulubione krajobrazy: czy to będzie zachód słońca, lawendowe pole czy też efekt zorzy polarnej. Albo podkreślić odpowiednią barwą wybrane elementy wnętrza. Możemy też korzystać z szeregu aplikacji, dzięki którym światło będzie się zmieniało w rytm muzyki lub współgrało kolorystycznie z grą czy filmem. Do systemu można podłączyć nawet 50 lamp i żarówek LED naraz, co pozwala swobodnie zarządzać całym domowym oświetleniem przy pomocy urządzenia mobilnego. W przypadku tak nowoczesnej technologii ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia. Po raz pierwszy żyjemy więc w czasach, w których możemy korzystać z oświetlenia bez żadnych ograniczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej