XXIII Międzynarodowe targi urządzeń i technologii fotowoltaicznych

2009-02-04 17:38
Moduły fotowoltaiczne
Autor: Krystyna Niesiobędzka-Pysiak Moduły fotowoltaiczne o różnym stopniu przezroczystości i w różnych kolorach

Ostatnia, dwudziesta trzecia już, światowa konferencja na temat fotowoltaiki odbyła się w Walencji. Zgromadziła 4212 uczestników z 87 krajów świata, 1078 wystawców i około 30 000 zwiedzających żywo zainteresowanych nowościami prezentowanymi na towarzyszących jej targach.

To tutaj, w Hiszpanii, światowy przemysł produkujący ogniwa fotowoltaiczne oraz urządzenia do pozyskiwania i przekształcania energii słonecznej w elektryczną spotkał się ze światem nauki w pierwszych dniach września 2008 r. W ciągu pięciu dni trwania konferencji naukowcy przedstawili wyniki swoich najnowszych badań.

Targi fotowoltaiki w Walencji
Autor: Krystyna Niesiobędzka-Pysiak Targi fotowoltaiki w Walencji, Hiszpania

Wśród wystawców byli:

  • producenci ogniw i modułów PV (fotowoltaicznych),
  • firmy oferujące całe zautomatyzowane linie montażowe,
  • producenci wszelkich komponentów do systemów PV,
  • dystrybutorzy,
  • instalatorzy systemów fotowoltaicznych,
  • inżynierowie, projektanci, konsultanci,
  • przedstawiciele R&D,
  • instytucje rządowe i finansowe.

 

Wśród dużej liczby wystawianych modułów PV dominowała tendencja do obniżenia kosztów ich produkcji oraz podniesienia wydajności w uzyskiwaniu z nich prądu elektrycznego. Zwiększenie wydajności modułów osiągnięto m.in. przez:

  • coraz powszechniejsze używanie większych ogniw o rozmiarze 6 cali (156  x 156 cm) w miejsce dotąd stosowanych - 5 cali (125 x 125 cm),
  • wykorzystywanie technologii hybrydowej w celu wychwycenia szerszego spektrum promieniowania słonecznego wraz z większym upakowaniem ogniw w module,
  • stosowanie nowych materiałów na ogniwa,
  • przeniesienie kontaktów odprowadzających prąd z powierzchni czołowej modułu krystalicznego na jego spodnią część, dzięki czemu uzyskano gładkie jednolite powierzchnie oraz ciekawy design. 

Widać było wyraźny rozwój prostszej i tańszej technologii cienkowarstwowej, w której sprawność modułów jest na razie rzędu od kilku do dziesięciu procent, ale jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi PV.  Szczególnie atrakcyjna jest w niej możliwość uzyskiwania różnorodnych barw, różnego stopnia przezroczystości oraz jednolitego harmonijnego wyglądu modułów. Są to istotne cechy z punktu widzenia zastosowań w budownictwie. 

Moduły częściowo przezroczyste
Autor: Krystyna Niesiobędzka-Pysiak Moduły PV częściowo przezroczyste
Tracer
Autor: Krystyna Niesiobędzka-Pysiak Tracer podążający za słońcem
Moduły fotowoltaiczne
Autor: Vidursolar Przekrycie wiaty z zastosowaniem modułów fotowoltaicznych

W technologii cienkowarstwowej można uzyskiwać zarówno moduły giętkie, jak i sztywne.

  • Giętkie mogą być zwijane w rolki o długości kilku metrów. Znajdują one zastosowanie na dachach, fasadach,  w turystyce, do ładowania telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych, energooszczędnych źródeł światła. Taki giętki moduł solarny można przykleić do powierzchni jachtu czy łodzi albo naszyć na torbę bądź plecak.
  • Sztywne moduły cienkowarstwowe mogą zastępować okna. Oprócz dostarczania prądu wykorzystuje się je jako przesłony ograniczające dopływ światła.

Inne proponowane rozwiązania dla budownictwa to moduły krystaliczne z regulowaną przejrzystością. Wykonuje się je przez stosowanie odstępów pomiędzy poszczególnymi ogniwami. Barwę modułom nadają specjalne, kolorowe (częściowo przezroczyste) przekładki, umieszczane pomiędzy szkłem a ogniwami. Takie moduły mogą być stosowane z powodzeniem na  fasadach budynków albo jako przesłony okienne ograniczające dostęp promieni słonecznych do wnętrza, a także jako zadaszenia, pergole, barierki balkonowe.
Producenci oferują wykonanie modułów na konkretne zamówienie klienta, proponują różnorodne wymiary, różną grubość szkła, przezroczystość, dowolny kształt i kolor. Moduły oferowane są w wielu technologiach.

Sposoby mocowania

Jednym ze sposobów mocowania modułów PV jest umieszczanie ich na trackerach. Są to urządzenia ruchome podążające za ruchem słońca, dzięki czemu uzyskuje się więcej energii i niższe koszty jej wytwarzania. Przy użyciu trackera produkcja energii może być wyższa nawet o 40% w stosunku do systemu nieruchomego. Na targach prezentowano wiele tego typu urządzeń. Były wśród nich i takie, w których zrezygnowano z podparcia modułów w jednym punkcie (na jednym maszcie) na korzyść podparcia w kilku punktach, co przekłada się na znaczne uproszczenie budowy fundamentu pod tracker oraz na oszczędność użytych do jego budowy materiałów. Dodatkowo zastosowano bezśrubowe mocowanie modułów, dzięki czemu ich montaż jest szybszy i ma zwiększoną odporność na podmuchy wiatru.
Jedną z ciekawostek targów była łódź napędzana energią słoneczną.

Następne XXIV Międzynarodowe targi urządzeń i technologii fotowoltaicznych odbędą się w Niemczech,  w Hamburgu w dniach 21-25 września 2009 r.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej