Gdy forma ma znaczenie - domofony i wideofony dopasowane do każdej fasady

2012-03-14 17:30
Gdy forma ma znaczenie - domofony dopasowane do każdej fasady
Autor: Siedle Wolno stojąca stacja komunikacyjna Siedle Steel w budynku Holdingu SRH, Fundacji Rehabilitation Heidelberg, zapewnia szybką orientację za pomocą panela dotykowego dostosowanego gabarytami do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z kolei przycisk wywołania z pismem Braila natychmiast identyfikuje osoby niedowidzące.

Ambicją projektantów firmy Siedle jest tworzenie takich systemów komunikacji, które będą integralną częścią projektu architektonicznego. Domofony i wideofony Siedle pasują do elewacji niezależnie od tego, czy jest to muzeum, biurowiec ze szklaną fasadą, zabytkowa kamienica, elegancka rezydencja, czy budynek na osiedlu mieszkaniowym.

Projektanci Siedle potrafią dopasować system komunikacyjny do każdego budynku – jego architektury, stylu oraz rodzaju elewacji. Siedle oferuje architektom zindywidualizowane produkty będące odpowiedzią na konkretne potrzeby użytkowników. Jednocześnie forma tych nowoczesnych urządzeń (domofony i wideofony) dobrze komponuje się z różnymi rodzajami materiałów elewacyjnych.   

Szkło na fasadzie biurowca - trudny montaż

Szklane elewacje budynków dominują we współczesnej architekturze miejskiej. Ze względu na specyfikę fasady ze szkła, zaprojektowanie estetycznego wejścia wyposażonego w system komunikacyjny, jest dość trudne, dlatego warto skorzystać z gotowej propozycji firmy Siedle. Gdy elewacja wykonana jest ze szkła pancernego, doskonałym rozwiązaniem jest seria Steel, którą można zamontować na szkle bez dodatkowych ram i widocznych elementów mocujących. W takich elewacjach, właśnie ze względów bezpieczeństwa, nie powinno się tworzyć przerw na dużych powierzchniach szklanych szyb. Nie można więc zastosować panelu łączącego te elementy, ani wycinać otworów. Firma Siedle proponuje natomiast mocowanie, którego podstawą są małe, precyzyjnie wykonane otwory, nie naruszające wytrzymałości konstrukcji - szkło doskonale integruje się ze stalą szlachetną w systemie typu sandwich. Inną propozycją jest montaż systemu komunikacyjnego w metalowym profilu konstrukcyjnym.

Zabytki - sztuka znikania

Elewacje budynków zabytkowych to dla  architekta zadanie szczególne, wymagające  podporządkowania się wymogom stylu. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z zaawansowanej techniki komunikacyjnej. Klasyczna forma i szlachetne materiały – stal, mosiądz, aluminium – sprawiają, że domofony i wideofony Steel i Classic harmonijnie współgrają z różnymi stylami architektonicznymi i materiałami: elewacją kamienną, drewnianą czy też wykonaną z betonu.

Gdy forma ma znaczenie - domofony dopasowane do każdej fasady
Autor: Siedle Stacji zewnętrzna systemu Siedle Steel

Udanym przykładem harmonijnego wpisania się systemów Siedle w oryginalną elewację jest otwarty w 2009 roku budynek muzeum „Brandhorst” w Monachium. Stacje komunikacyjne Siedle wykonane ze stali szlachetnej idealnie korespondują z niezwykłą fasadą budynku wykonaną z blisko 36 tys. różnokolorowych ceramicznych sztabek. Innym przykładem dopasowania systemu Siedle do architektury obiektu jest kompleks biurowo-hotelowy Empire Riverside w Hamburgu. Na potrzeby tej elewacji firma Siedle stworzyła nowy materiał o nazwie Tombak CuZn15 Walzblank, z którego wykonała patynowany front stacji Siedle Steel idealnie pasujący do fasady .

Obiekty służby zdrowia - komunikacja do zadań specjalnych

W obiektach publicznych stosowane są najczęściej nowoczesne, wielofunkcyjne terminale komunikacyjne. Dodatkowo mogą być one wyposażone w ekrany dotykowe i przyciski wywołania z pismem Braila, identyfikujące osoby niedowidzące. System Individual pozwala na zaprojektowanie panela, na którym zestawiono dwa ekrany dotykowe zintegrowane z głośnikami w taki sposób, by z terminala swobodnie mogły korzystać także osoby poruszające się na wózkach.
Partnerem firmy Siedle w Polsce jest Grupa ANB. Więcej informacji na stronie Siedle.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej