Energia słoneczna. Ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne będą tańsze

2012-05-11 16:34
fotka z /zdjecia/Instalacja_fotowoltaiczna_na_dachu_budynku_Reynaers_w_Duffel_mf_art.jpg
Autor: brak danych

Energia słoneczna nadal jest w Polsce mało popularna. Czy tańsze ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) zmienią tę sytuację? Mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Energia odnawialna w Europie

W najbliższych latach można spodziewać się wzrostu zainteresowania energią słoneczną. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, aż 66% mocy zainstalowanych źródeł energii odnawialnych w 2011r. w Europie to ogniwa fotowoltaiczne, kolejne miejsce zajęły elektrownie wiatrowe – 30%. Łączna moc zainstalowanych w ubiegłym roku ogniw słonecznych wyniosła 21 GW, czyli aż 47% mocy całkowitej.

W przypadku biomasy i elektrownii wodnych wykorzystujemy obecnie około 50-60% ich potencjału. Energia słoneczna to zaledwie ułamek procenta.

Energia słoneczna w Polsce

Przygotowywana przez rząd ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) może spowodować, że na naszym rynku modne i pożądane staną się rozproszone systemy fotowoltaiczne (na domach, w gospodarstwach rolnych, w małych i średnich przedsiębiorstwach) – powiedział Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Czy powierzchnia dachów w Polsce będą cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, jak na przykład w Niemczech? Nie wiadomo. Istotne jest to, że obecnie u naszych zachodnich sąsiadów albo dach się wynajmuje, albo właściciele domów zastanawiają się, jaką część dachu przeznaczyć na ogniwa fotowoltaiczne, a jaką na kolektory słoneczne.

Z danych IEO wynika, że w Polsce energia z fotowoltaiki to zaledwie 2 MW. Podczas gdy w innych krajach moce liczy się w GW.

Ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne będą tańsze

Koszty zakupu kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych są coraz niższe. W 2011 roku dało się zaobserwować znaczny spadek cen ogniw fotowoltaicznych. Stało się tak dzięki Chinom, które zostały liderem w produkcji ogniw. W tym samym czasie ceny nominalne kolektorów słonecznych spadły tylko kilka procent.

Czy to właśnie fotowoltaika będzie jedną z technologii, która w największym stopniu skorzysta na wprowadzeniu nowego systemu wsparcia dla OZE? Okaże się już w przyszłym roku, kiedy wejdzie w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej