Będzie wielka wymiana liczników - 17 mln w 8 lat. Wymianę liczników zakłada nowe Prawo energetyczne

2021-04-26 12:13
inteligentne liczniki energii
Autor: gettyimages Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80% końcowych odbiorców energii elektrycznej w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe

Wymiana liczników to jedno z głównych założeń znowelizowanej w połowie kwietnia 2021 ustawy Prawo energetyczne. Zakłada ona, że do końca 2028 roku u co najmniej 80% końcowych odbiorców energii będą zainstalowane tzw. inteligentne liczniki, czyli urządzenia z funkcją zdalnego odczytu danych. Wymiana liczników ma zwiększyć możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania.

Spis treści

 1. Wymiana liczników w nowym Prawie energetycznym
 2. 4 etapy wymiany liczników
 3. Inteligentne liczniki, czyli jakie?
 4. Wymiana liczników to nowe standardy rynku energii
 5. Kto zapłaci za wymianę liczników?
 6. Kto pierwszy do wymiany liczników?
 7. Kiedy rozpocznie się wymiana liczników?

Wymiana liczników w nowym Prawie energetycznym

Procedowana w Sejmie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne zakłada wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania. Ważnym jej punktem jest plan modernizacji sieci energetycznych poprzez zainstalowanie u prywatnych odbiorców tzw. inteligentnych liczników, czyli urządzeń z funkcją zdalnego odczytu danych.

Ogólnopolska kampania wymiany liczników energii ma być podzielona na etapy, a zakończenie procesu planowane jest na 2028 rok. Z danych, jakie podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska wynika, że w całym kraju będzie wymienionych nawet 17 mln liczników. Korzyści z tego działania mogą odczuć zarówno konsumenci, jak i dostawcy energii. Wymiana liczników na inteligentne to również korzyści dla środowiska. 

4 etapy wymiany liczników

Zakłada się, że do 2028 ma być wymienionych ok. 17 mln liczników. Według zawartego w projekcie harmonogramu wymianę liczników podzielono na 4 etapy:

 1. do końca 2023 roku nowe liczniki otrzyma 15% odbiorców,
 2. do 2025 roku inteligentne liczniki powinno mieć już 25% odbiorców,
 3. do 2027 roku - 65% odbiorców,
 4. do końca 2028 - 80% odbiorców.

Propozycja harmonogramu jest zgodna z prawem UE, tj. załącznikiem II pkt 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i przyjęty optymalnie jako okres 8-letni, który gwarantuje przewagę korzyści nad kosztami, wynikającymi z wdrożenia inteligentnego opomiarowania.

Inteligentne liczniki, czyli jakie?

Inteligentne liczniki to systemy pomiarowe, które umożliwiają automatyczne zbieranie, przechowywanie i transfer szczegółowych danych o zużyciu w tym przypadku energii elektrycznej. Eliminują potrzebę manualnej kontroli stanu liczników, a poprzez transfer danych pozwalają na bieżąco monitorować dane na temat stanu zużycia energii. Urządzenia umożliwią płacenie za faktycznie zużytą energię.

Przewiduje się, że nowe liczniki pozwolą odbiorcom zaoszczędzić nawet do 10% wykorzystanej obecnie energii, co oznacza mniejsze rachunki za prąd. Odbiorca będzie mógł także śledzić, jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i tym samym regulować jej zużycie.

Wymiana liczników to nowe standardy rynku energii

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreśla, że wymiana liczników to złożone przedsięwzięcie inwestycyjne, organizacyjne i kosztowe dla operatorów systemów dystrybucyjnych, które jednocześnie tworzy niepowtarzalną szansę na infrastrukturalny rozwój i digitalizację systemu elektroenergetycznego.

Zaproponowane w nowelizacji regulacje korzystnie wpłyną na zarządzanie popytem na rynku energii i obniżenie szczytowego zapotrzebowania. To także umożliwienie operatorom wykonania milowego kroku w kierunku stworzenia nowych standardów rynku energii w Polsce. Korzyści z instalacji inteligentnych liczników zdecydowanie przewyższą koszty związane ich wdrożeniem, a co najważniejsze dla odbiorców, znajdą finalnie swoje odbicie w niższych rachunkach za energię elektryczną – podsumował minister Kurtyka.

Kto zapłaci za wymianę liczników?

Ministerstwo Klimatu szacuje, że koszt zakupu i montażu nowych liczników wyniesie ok. 7 mld zł. Mają go pokryć spółki energetyczne. Proces rozłożono na kilka lat, aby były w stanie go sfinansować. W długim okresie inwestycja się jednak opłaci. Dzięki niej w ciągu 15 lat odbiorcy powinni zaoszczędzić 11,3 mld zł.

Oszczędności te będą wynikać m.in. z braku konieczności zatrudniania osób zajmujących się odczytem liczników w terenie. Odbiorcy natomiast będą mogli analizować zużycie energii w przedziałach czasowych i tym samym ją regulować.

Kto pierwszy do wymiany liczników?

W pierwszej kolejności wymiana liczników będzie realizowana u odbiorców, którym kończy się termin legalizacji urządzeń. Okres legalizacyjny na liczniki elektryczne trwa 8 lub 15 lat, w zależności od rodzaju i mocy nominalnej licznika. Dla dostawców energii inteligentne liczniki nie są niczym nowym. Przykładowo, Tauron Dystrybucja zainstalował już 830 tys. liczników zdalnego odczytu. Energa ma ich ponad milion. W tym roku spółka rozpoczęła montaż kolejnych 600 tys. nowych inteligentnych urządzeń o łącznej wartości 108 mln zł. PGE Dystrybucja już od kilku lat instaluje liczniki zdalnego odczytu u klientów decydujących się na przyłączenie mikroinstalacji prosumenckich. Na koniec 2020 roku liczniki tego typu stanowiły ok. 6,4 proc., czyli ok. 350 tys. wszystkich liczników zainstalowanych w punktach poboru energii u odbiorców końcowych, przyłączonych do sieci o niskim napięciu.

Kiedy rozpocznie się wymiana liczników?

Eksperci przewidują, że, że masowa wymiana liczników u klientów rozpocznie się w ciągu kilkunastu miesięcy od uchwalenia aktów wykonawczych do ustawy i po zakontraktowaniu dostaw liczników i usług wymiany. Według wstępnych szacunków do 2028 roku będzie trzeba wymienić liczniki u 4,5 mln odbiorców.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej