Trimo Urban Crash: zwycięski projekt z Polski!

2011-03-28 12:24
Trimo Urban Crash: zwycięski projekt z Polski!
Autor: brak danych I miejsce: Life Stand

Słowenia, Trebnje, 25 marca – zwycięzcami międzynarodowego konkursu dla studentów architektury i projektowania, Trimo Urban Crash, zostali studenci z Polski, Wojciech Nowak i Martynika Bielawska z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ich praca została wyłoniona na podstawie publicznego głosowania, które odbyło się za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu www.trimo-urbancrash.com oraz decyzji jury.

Drugie miejsce przyznane zostało studentom ze Słowenii a trzecie z Nowej Zelandii. Wielka ceremonia wręczenia nagród oraz inauguracja budowy zwycięskiego projektu odbędzie się w czerwcu tego roku w Fužine, największej dzielnicy mieszkaniowej Lublany.
W całym konkursie studenci z Polski wiedli niewątpliwy prym. Na oficjalnej stronie konkursu rejestracji dokonało aż 287 studentów, zajmując drugie miejsce w statystykach. Łącznie z Polski napłynęły aż 52 projekty, z których aż 4 znalazły się w finałowej trzydziestce wszystkich prac. Tegoroczne zwycięstwo jest już drugim zwycięstwem Polaków w historii konkursu i również po raz drugi autorzy projektu są studentami Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Zwycięska praca o nazwie »Life Stand« jest architektonicznym projektem o różnorodnym zastosowaniu, doskonale przystosowanym zarówno do organizacji imprez sportowych jak i kulturalnych, będąc jednocześnie wyjątkowym miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy.

Drugie miejsce w konkursie zostało przyznane studentom Matej Ramšak i Aleksij Vičič z Wydziału Architektury Uniwersytetu w Lublanie, których projekt jest formą mostu łączącą rzekę z terenem szkolnego boiska, symbolizując jednocześnie współistnienie różnych pokoleń w jednej dzielnicy Fužine.
Trzecie miejsce powędrowało do studenta wydziału Architektury w Auckland z Nowej Zelandii Gabriela Xie. Jego projekt przedstawia strukturę, której głównym celem jest umożliwienie życia społecznego i kulturalnego mieszkańcom dzielnicy, oraz stworzenie przyjemnego placu zabaw dla dzieci.
W konkursie przyznano również nagrodę za najlepsze rozwiązanie koncepcyjne. W tym roku otrzymali je studenci z Bośni i Hercegowiny, Nedim Mutevelić student architektury z Sarajewa oraz Amar Zahiragić, student wydziału Sztuk Pięknych z Sarajewa. Jury konkursu przekonał ich niezwykły projekt semantycznej gry, utworzenia niewielkich instalacji, przypominających swoim wyglądem porozrzucane po całej okolicy listy.
Miloš Florijančič, opiekun konkursu, architekt i profesor na wydziale architektury Uniwersytetu w Lublanie podkreślił, że jury konkursu szukało przede wszystkim rozwiązań oryginalnych i związanych z otoczeniem i środowiskiem.” Głównymi atutami, które zapewniały zwycięstwo w konkursie była otwartość i świeżość idei oraz jego potencjał na przyciągnięcie do siebie różnorodnych aktywności i społeczności.”

Jakie były zadania konkurswe!

Goran Vojnović, członek jury, wieloletni mieszkaniec dzielnicy Fužine powiedział:” Pomimo, iż klimat dzielnicy Fužine jest dosyć trudny do uchwycenia, to wiele prac, które otrzymaliśmy było naprawdę bardzo dobrych. Zwycięski projekt oferuje wiele możliwości i jestem pewien, że jego przyszli użytkownicy znajdą wiele innych, zaskakujących zastosowań całej instalacji.”
Patrizia Di Monte, architekt, członek jury, był wielkim zwolennikiem pracy wyróżnionej w dziedzinie najlepszego rozwiązania koncepcyjnego.” Ten projekt jest jak małe puzzle, pozwalające spacerującym po mieście ludziom stworzyć z poszczególnych elementów ich własną geografię miasta. Można to potraktować jak nowe spojrzenie na otaczający nas świat, który jest ulotny i w ciągłym ruchu – to trochę jakbyśmy patrzyli na niego z góry poprzez pryzmat Google Maps.”
Wszystkie zwycięskie projekty można obejrzeć na stronie konkursu www.trimourbancrash.com. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w dzielnicy Fužine, a jego autorzy otrzymają w nagrodę udział w letniej, mającej międzynarodowe uznanie, szkole architektury w Londynie. Wszyscy autorzy prac finałowych zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach architektury organizowanych przez Trimo w Słowenii w lecie.

Organizatorem trzeciej edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury i projektowania Trimo Urban Crash jest firma Trimo. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w październiku 2010 roku i trwała do stycznia 2011. Udział w niej wzięli studenci z 56 krajów świata, nadsyłając łącznie 363 prace.

Patron medialny; patron specjalny: VELEPOSLANIŠTVO REPUBLIKE SLOVENIJE AMBASADA REPUBLIKI SŁOWENII

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej