Stadiony na świecie. Ametystowa fasada i kolorowe elewacje wielofunkcyjnej Areny Montpellier

2012-10-15 11:44
Arena Montpellier
Autor: ArcelorMittal Construction France Arena Montpellier

Stadionów na świecie jest wiele - Arena Montpellier tylko jedna. Wyróżniają ją kolorowe elewacje i spektakularna ametystowa fasada. Na stalowe panele elewacyjne nadrukowano techniką Imageo ArcelorMittal aż 200 makrofotografii brazylijskiego ametystu. Zdjęcia pokrywają 4200 m kw. powierzchni skośnego sufitu i nadają budynkowi charakterystyczną fioletową barwę.

Arena Montpellier jest drugą największą areną sportową we Francji, zaraz po Salle Omnisports w Paryżu-Bercy. To nowe wielofunkcyjne centrum, położone w parku wystawowym Montpellier, może gościć 9 800 widzów na imprezach sportowych i 14 800 osób na koncertach lub przedstawieniach teatralnych. Na cele wystawowe oferuje natomiast aż 13 500 m2 powierzchni wystawienniczej.

Zobacz: Stadiony na świecie

Bryła stadionu to ogromny równoległościan utrzymany w jasnej kolorystyce i zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wymogami obiektu wielofunkcyjnego. Stadion cechuje wyrafinowana technologia i architektoniczna prostota formalna. Arenę Montpellier wyróżniają spośród innych obiektów sportowych spektakularne, kolorowe elewacje. Rozwiązania dotyczące okładzin fasady, elewacji i pokrycia dachu zostały opracowane wspólnie przez architektów z pracowni A+ architecture i Arval ArcelorMittal Construction France.

Elewacja frontowa Areny Montpellier jak gigantyczny ametyst

Skośny, fioletowy element fasady jest wykonany z 2 588 paneli elewacyjnych ST, dostarczonych przez firmę Arval ArcelorMittal. Są one ozdobione w nowo opracowanej technologii IMAGEO: na stalowe panele nadrukowano bez utraty ostrości łącznie 200 makrofotografii dwóch 50-kilogramowych ametystowych brył przywiezionych z Brazylii. Zdjęcia pokrywają 4200 m2 powierzchni skośnego podbicia dachu i nadają budynkowi charakterystyczny fioletowy kolor. Widoczne na zewnątrz od strony wejścia do budynku przechodzą płynnie do jego wnętrza tworząc fantastyczny rysunek sufitu areny. 

Tworząc koncepcję i układ paneli elewacyjnych, twórcy Areny Montpellier - architekci z pracowni A+ architecture, brali pod uwagę ewentualne ograniczenia wynikające z technologii produkcji i instalacji stalowych paneli elewacyjnych. Zdjęcie ametystu zostało podzielone na 22 pliki robocze, które następnie zostały zamienione na 444 pliki gotowe do druku, w celu opracowania precyzyjnego planu ich rozmieszczenia. W dalszym etapie 2 588 stalowych elementów fasady i sufitu hali ponumerowano według tego planu i zainstalowano na metalowej ramie.

Kolorowe elewacje boczne Areny Montpellier

Elewacje boczne bazują na panelach GlobalWall CIN 327 firmy Arval, zmodyfikowanych i dostosowanych do wymagań tego projektu.
Poszycie wewnętrzne składa się z perforowanych paneli Supportwall 400.90 P, warstwy izolacji akustycznej, metalowej ramy z giętych pod kątem 45 º Z-profili, dwóch warstw izolacji termicznej, falistych profili stalowych Nergal oraz 20-milimetrowej kontra-ramy tworzącej wgłębienie.
Poszycie zewnętrzne również jest wykonane z paneli elewacyjnych ST, ale zamierzony efekt plastyczny elewacji uzyskano dzięki zastosowaniu różnych rozmiarów i kolorów paneli. Zastosowano: 3 różne długości paneli, 3 różne szerokości, 7 kolorów i 2 rodzaje grubości, które zmieniły południowo-zachodnią i północno-wschodnią elewację w spektakularną "łuskę" przpominającą pokrytą łuskami skórę ryby z gatunku leszcza. "Skóra elewacji" złożona ze 126 różnych paneli elewacyjnych, podobnie jak nierówna powierzchnia łusek ryby migocze - tworzy różne cienie i odbicia światła.

Dane obiektu
Nazwa obiektu Arena Montpellier
Inwestor Enjoy Montpellier
Lokalizacja Montpellier, Francja
Architekt A+ architecture
Konstrukcja fasady ArcelorMittal Construction France
Wykonawca (fasada i dach) Soprema Entreprises
Realizacja 2006 - 2008

Arena Montpellier
Autor: ArcelorMittal Construction France Wnętrze Areny Montpellier

Na czym polega Imageo

Imageo to nazwa opracowanej przez ArcelorMittal nowej technologii zdobienia stalowych paneli elewacyjnych. Dzięki użytym w Imageo specjalnym termicznym procesom możliwe staje się dekorowanie fasad lub wnętrz budynków poprzez zamieszczanie na nich zdjęć, rysunków lub tekstów w róznym nawet najwiekszym formacie. Imageo to nowy twórczy środek wyrazu oparty na technologii Transferu Cyfrowo-Molekularnego (TNM). Dekoracje wykonuje się na indywidualne zlecenie, według unikatowych projektów plastycznych. Zwiększa on możliwości artystycznego kreowania przestrzeni.

Charakterystyka technologii Imageo

  • Podłożem dekoracji plastycznej może być stal i aluminium. Wymagane podłoże to panele stalowe, aluminiowe o grubości do 70 mm.
  • Wymiary standardowych pojedynczych elementów to: szerokość do 1800 mm, długość 2000, 3000, 4000 i 6000 mm (w Polsce na zamówienie).
  • Cała grafika może być wielokrotnością wymiarów poszczególnych paneli (są one łączone w niewidoczny sposób).
  • Istnieje mozliwość akceptacji grafiki przed zamieszczeniem jej na danym podłożu.
  • Elementy graficzne są w pełni odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
  • Aplikacje są zabezpieczone przed graffiti (specjanym pokryciem o właściwościach anty-graffiti).
  • Polimery i pigmenty użyte do dekorowania są całkowicie pozbawione metali ciężkich.
  • Firma udziela 10 lat gwarancji na aplikacje graficzne - przy założeniu przestrzegania procedur dotyczących użytkowania danej powłoki.

Imageo to technologia przyjazna środowisku naturalnemu. Dekoracje wykonane techniką Imageo są aplikowane na powierzchniach metalicznych, które w całości można poddać recyklingowi.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej