Stadiony na świecie. Ametystowa fasada i kolorowe elewacje wielofunkcyjnej Areny Montpellier

2012-10-15 11:44
Arena Montpellier
Autor: ArcelorMittal Construction France Arena Montpellier

Stadionów na świecie jest wiele - Arena Montpellier tylko jedna. Wyróżniają ją kolorowe elewacje i spektakularna ametystowa fasada. Na stalowe panele elewacyjne nadrukowano techniką Imageo ArcelorMittal aż 200 makrofotografii brazylijskiego ametystu. Zdjęcia pokrywają 4200 m kw. powierzchni skośnego sufitu i nadają budynkowi charakterystyczną fioletową barwę.

Arena Montpellier jest drugą największą areną sportową we Francji, zaraz po Salle Omnisports w Paryżu-Bercy. To nowe wielofunkcyjne centrum, położone w parku wystawowym Montpellier, może gościć 9 800 widzów na imprezach sportowych i 14 800 osób na koncertach lub przedstawieniach teatralnych. Na cele wystawowe oferuje natomiast aż 13 500 m2 powierzchni wystawienniczej.

Zobacz: Stadiony na świecie

Bryła stadionu to ogromny równoległościan utrzymany w jasnej kolorystyce i zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wymogami obiektu wielofunkcyjnego. Stadion cechuje wyrafinowana technologia i architektoniczna prostota formalna. Arenę Montpellier wyróżniają spośród innych obiektów sportowych spektakularne, kolorowe elewacje. Rozwiązania dotyczące okładzin fasady, elewacji i pokrycia dachu zostały opracowane wspólnie przez architektów z pracowni A+ architecture i Arval ArcelorMittal Construction France.

Elewacja frontowa Areny Montpellier jak gigantyczny ametyst

Skośny, fioletowy element fasady jest wykonany z 2 588 paneli elewacyjnych ST, dostarczonych przez firmę Arval ArcelorMittal. Są one ozdobione w nowo opracowanej technologii IMAGEO: na stalowe panele nadrukowano bez utraty ostrości łącznie 200 makrofotografii dwóch 50-kilogramowych ametystowych brył przywiezionych z Brazylii. Zdjęcia pokrywają 4200 m2 powierzchni skośnego podbicia dachu i nadają budynkowi charakterystyczny fioletowy kolor. Widoczne na zewnątrz od strony wejścia do budynku przechodzą płynnie do jego wnętrza tworząc fantastyczny rysunek sufitu areny. 

Tworząc koncepcję i układ paneli elewacyjnych, twórcy Areny Montpellier - architekci z pracowni A+ architecture, brali pod uwagę ewentualne ograniczenia wynikające z technologii produkcji i instalacji stalowych paneli elewacyjnych. Zdjęcie ametystu zostało podzielone na 22 pliki robocze, które następnie zostały zamienione na 444 pliki gotowe do druku, w celu opracowania precyzyjnego planu ich rozmieszczenia. W dalszym etapie 2 588 stalowych elementów fasady i sufitu hali ponumerowano według tego planu i zainstalowano na metalowej ramie.

Kolorowe elewacje boczne Areny Montpellier

Elewacje boczne bazują na panelach GlobalWall CIN 327 firmy Arval, zmodyfikowanych i dostosowanych do wymagań tego projektu.
Poszycie wewnętrzne składa się z perforowanych paneli Supportwall 400.90 P, warstwy izolacji akustycznej, metalowej ramy z giętych pod kątem 45 º Z-profili, dwóch warstw izolacji termicznej, falistych profili stalowych Nergal oraz 20-milimetrowej kontra-ramy tworzącej wgłębienie.
Poszycie zewnętrzne również jest wykonane z paneli elewacyjnych ST, ale zamierzony efekt plastyczny elewacji uzyskano dzięki zastosowaniu różnych rozmiarów i kolorów paneli. Zastosowano: 3 różne długości paneli, 3 różne szerokości, 7 kolorów i 2 rodzaje grubości, które zmieniły południowo-zachodnią i północno-wschodnią elewację w spektakularną "łuskę" przpominającą pokrytą łuskami skórę ryby z gatunku leszcza. "Skóra elewacji" złożona ze 126 różnych paneli elewacyjnych, podobnie jak nierówna powierzchnia łusek ryby migocze - tworzy różne cienie i odbicia światła.

Dane obiektu
Nazwa obiektu Arena Montpellier
Inwestor Enjoy Montpellier
Lokalizacja Montpellier, Francja
Architekt A+ architecture
Konstrukcja fasady ArcelorMittal Construction France
Wykonawca (fasada i dach) Soprema Entreprises
Realizacja 2006 - 2008

Arena Montpellier
Autor: ArcelorMittal Construction France Wnętrze Areny Montpellier

Na czym polega Imageo

Imageo to nazwa opracowanej przez ArcelorMittal nowej technologii zdobienia stalowych paneli elewacyjnych. Dzięki użytym w Imageo specjalnym termicznym procesom możliwe staje się dekorowanie fasad lub wnętrz budynków poprzez zamieszczanie na nich zdjęć, rysunków lub tekstów w róznym nawet najwiekszym formacie. Imageo to nowy twórczy środek wyrazu oparty na technologii Transferu Cyfrowo-Molekularnego (TNM). Dekoracje wykonuje się na indywidualne zlecenie, według unikatowych projektów plastycznych. Zwiększa on możliwości artystycznego kreowania przestrzeni.

Charakterystyka technologii Imageo

  • Podłożem dekoracji plastycznej może być stal i aluminium. Wymagane podłoże to panele stalowe, aluminiowe o grubości do 70 mm.
  • Wymiary standardowych pojedynczych elementów to: szerokość do 1800 mm, długość 2000, 3000, 4000 i 6000 mm (w Polsce na zamówienie).
  • Cała grafika może być wielokrotnością wymiarów poszczególnych paneli (są one łączone w niewidoczny sposób).
  • Istnieje mozliwość akceptacji grafiki przed zamieszczeniem jej na danym podłożu.
  • Elementy graficzne są w pełni odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
  • Aplikacje są zabezpieczone przed graffiti (specjanym pokryciem o właściwościach anty-graffiti).
  • Polimery i pigmenty użyte do dekorowania są całkowicie pozbawione metali ciężkich.
  • Firma udziela 10 lat gwarancji na aplikacje graficzne - przy założeniu przestrzegania procedur dotyczących użytkowania danej powłoki.

Imageo to technologia przyjazna środowisku naturalnemu. Dekoracje wykonane techniką Imageo są aplikowane na powierzchniach metalicznych, które w całości można poddać recyklingowi.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej