Słoneczny dach stadionu piłkarskiego w Bielefeld

2009-03-10 11:28
Stadion SchücoArena w Bielefeld
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Stadion SchücoArena w Bielefeld, Niemcy

Energia do kwadratu (Energia2) to hasło i misja firmy Schüco polegająca nie tylko na oszczędzaniu energii, ale i jej aktywnym pozyskiwaniu ze źródeł odnawialnych, np. ze słońca. Służą temu innowacyjne produkty, w tym moduły fotowoltaiczne, które zastosowano w zmodernizowanym stadionie piłkarskim w Bielefeld.

Dach słoneczny
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Stadion SchücoArena w Bielefeld (Niemcy)

Schüco współpracując z architektami, inwestorami i firmami partnerskimi na całym świecie wprowadza nowe rozwiązania służące innowacyjnemu wykorzystaniu energii zarówno w nowych budynkach, jak i obiektach modernizowanych. Stadion SchücoArena w Bielefeld (Niemcy) to przykład zastosowania nowoczesnych energooszczędnych technologii budowlanych w sektorze publicznym.

Unowocześnianie i rozbudowę stadionu ukończono w 2008 roku, gdy powstała wschodnia trybuna wraz z wbudowaną w nią przestrzenią biurową, która jest najbardziej reprezentatywnym miejscem całego kompleksu. Uwagę zwracają również dachy. Na powierzchni największego nich umieszczono instalacje solarne firmy Schüco. Moduły fotowoltaiczne znajdują się w części wschodniej oraz południowej i są w stanie zaspokoić 20% zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. Dobudowanie części wschodniej zamknęło konstrukcję zadaszenia stadionu, okalającego boisko o wymiarach 105/68 metrów.

Na granicy światła i cienia

Przezierne zadaszenie nad wschodnią trybuną stadionu zostało zaprojektowane w taki sposób, by mogło zaspokoić pozornie wykluczające się potrzeby. Z jednej strony przepuszczana ilość światła musi być wystarczająca, by zapewnić optymalne warunki do wzrostu murawy i odpowiednią widoczność, z drugiej zaś, osoby siedzące na widowni nie powinny doznawać uczucia oślepiania przez przeszkloną konstrukcję dachu. Problem ten rozwiązano poprzez stopniowe zagęszczanie modułów fotowoltaicznych od środka stadionu w kierunku miejsc siedzących i lokalizację tam modułów o większej liczbie ogniw. Na poprzecznym fragmencie zadaszenia, tuż nad murawą rozstawienie modułów jest najrzadsze, dzięki czemu nie dochodzi do jej nadmiernego zacienienia. Elementy instalacji, takie jak okablowanie modułów i przetwornic prądu ukryto w dyskretny sposób w konstrukcji zadaszenia nad piątą kondygnacją. Ryglowa budowa dachu nadaje mu stabilność i odpowiednią wytrzymałość. W rezultacie jest on w stanie znieść większe obciążenia niż w przypadku konstrukcji masztowej.

Biura na wysokości

Zaraz pod szklanym dachem, na wysokości 26 metrów nad boiskiem, znajdują się cztery pomieszczenia biurowe o powierzchni 213–1000 m2 z widokiem zarówno na murawę jak i panoramę miasta. To propozycja dla ludzi biznesu, którzy są fanami piłki nożnej. Wejście do modułów biurowych znajduje się na wielkopowierzchniowym tarasie, dzielącym trybuny na dwie części. Na tym poziomie znajduje się też Business Club oraz saloniki dla VIP-ów (o powierzchni od 89 do 335 m2).

Dach słoneczny
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Szczegół systemu fasadowego Schüco FW50+ z wbudowanym modułem PV

W fasadach samego stadionu oraz części biurowej zastosowano nowoczesne produkty energooszczędne: system Schüco FW 50+.HI o podwyższonej klasie izolacyjności termicznej, który został uzupełniony o aluminiowe okna Schüco AWS 70.HI oraz przezroczyste drzwi przeciwpożarowe Schüco Firestop II.
Podczas modernizacji stadionu w Bielefeld zamontowano w sumie ok. 4000 m2 fasad. SchücoArena z nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę architektury XXI wieku stała się sportową wizytówką miasta.

Schüco International KG specjalizuje się w produkcji i sprzedaży kompletnych systemów z aluminium, tworzywa sztucznego, okien, drzwi, fasad, ogrodów zimowych, aż po systemy solarne. Oferta firmy to zaawansowane technologicznie rozwiązania powłok budowlanych do stosowania we wszystkich typach budynków - od obiektów sportowych po budownictwo jednorodzinne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej