Perowskity w fazie ostatnich testów. Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne mają być gotowe w 2021

Dzięki perowskitom budynki mają szansę być samowystarczalne energetycznie, a perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne już wkrótce mogą pokrywać fasady biurowców. Perowskity przeszły testy praktyczne na fasadzie warszawskiego biurowca Spark. Ruszyła już pilotażowa produkcja.
Skanska i pionierskie ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu
Skanska w 2018 rozpoczęła pilotażowy program pokrywania fasad budynków perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi. Perowskity zamontowano na fasadzie warszawskiego biurowca Spark. Wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej opracowanej przez Saule Technologies ma Skanska.
Celem programu pilotażowego było sprawdzenie montażu ogniw fotowoltaicznych z perowskitów. Testy w obrębie inwestycji Spark zmierzały do wypracowania najlepszych rozwiązań pozwalających na integrację paneli z fasadą budynku bez szkody dla procesu projektowego i budowlanego. Potwierdziły one pełną integralność ogniw z fasadą.
Perowskitowe moduły fotowoltaiczne są produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii druku atramentowego. Gotowe urządzenie jest następnie integrowane z szybami zespolonymi z fasadą poprzez standardowy proces laminacji stosowany w branży budowlanej.
Testowane ogniwo perowskitowe miało wymiary 1,3 na 0,9 m. Składało się z 52 modułów fotowoltaicznych.
Pilotażowa produkcja perowskitowych paneli
Firma Saule Technologies uruchomiła już pilotażową linię produkcyjną, która pozwoli na wytwarzanie ogniw o większym formacie. Wyprodukowane na tej linii ogniwa zostaną wykorzystane do kolejnych instalacji pilotażowych. Trwają też prace nad optymalizacją linii produkcyjnej. Produkt ma być gotowy prawdopodobnie w 2021 r.
- Czytaj też: Materiały budowlane przyszłości
Czym jest perowskit?
Perowskit jest minerałem występującym w przyrodzie (np. tytanian wapnia) i ma zdolność pochłaniania światła. Ten naturalny jednak nie przewodzi prądu i nie jest atrakcyjny pod względem wykorzystania. Perowskit można natomiast wytworzyć sztucznie, w laboratorium i zmieniając nieco jego strukturę nadać mu nowe właściwości - przewodzenie prądu. To właśnie te modyfikowane perowskity są alternatywą dla krzemu - półprzewodnika stosowanego do tej pory w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa perowskitowe w przeciwieństwie do krzemowych mogą być elastyczne, częściowo transparentne i bardzo lekkie. Można dostosować kształt, kolor i wymiary modułów do konkretnego zapotrzebowania i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku. Są też tańsze w produkcji.
Metodę pozyskiwania perowskitowych modułów fotowoltaicznych z zastosowaniem druku atramentowego opracowała Polka, Olga Malinkiewicz. Polska fizyczka jest także współzałożycielką spółki Saule Technologies, która zajmuje się komercjalizacją wynalazku.
Perowskity to minerały o krystalicznej strukturze. Panele fotowoltaiczne z perowskitu, wyprodukowany jest z zastosowaniem druku atramentowego, są elastyczne, supercienkie, lekkie i przezroczyste. Ogniwa perowskitowe zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Dają możliwość pokrywania całych fasad, łącznie z oknami. Działają wydajnie na każdej powierzchni.
Polecany artykuł:

Perowskity i Seule Technologies
Saule Technologies już od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Technologia pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni. To wielka szansa m.in. dla budownictwa. Saule Technologies, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 milionów euro zespół pracuje obecnie nad prototypową linią produkcyjną.