Perowskity. Pierwsza instalacja z perowskitami uruchomiona! Gdzie?

2021-09-03 15:22
ogniwa perowskitowe
Autor: Skanska Perowskity testowano na fasadzie warszawskiego biurowca Spark. Perowskity to minerały o krystalicznej strukturze. Wykonane z nich ogniwa już dorównują wydajnością ogniwom krzemowym. Panele fotowoltaiczne z perowskitu są elastyczne, supercienkie, lekkie i półprzejrzyste. Ogniwa perowskitowe zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że można je stosować praktycznie na każdej powierzchni. Ponieważ są przezroczyste, nawet na oknach

Perowskity z fazy testów wkroczyły w etap komercjalizacji. Ogniwa perowskitowe zamontowano w Lublinie, na fasadzie budynku firmy Aliplast. To pierwsze wdrożenie technologii opartej na perowskitach, dzięki którym budynki mogą być samowystarczalne energetycznie. Czym są właściwie perowskity?

Spis treści

  1. Czym są perowskity?
  2. Perowskity i Seule Technologies
  3. Fabryka perowskitów we Wrocławiu

Światowa premiera instalacji ogniw perowskitowych na fasadzie fabryki Aliplast w Lublinie to efekt współpracy firm Saule Technologies, Somfy (dostarczającej do projektu automatykę) oraz Aliplast (dostarczającej konstrukcje aluminiowe). Nastąpiła w niespełna trzy miesiące po otwarciu w maju we Wrocławiu pierwszej na świecie fabryki drukowanych, elastycznych ogniw perowskitowych Saule Technologies oraz w niecały rok po prezentacji łamaczy światła z elementami ogniw perowskitowych.

ogniwo perowskitowe
Autor: Saule Technologies Polska fizyczka Olga Malinkiewicz ze swoim wynalazkiem - ogniwem perowskitowym

Czym są perowskity?

Perowskit jest minerałem występującym w przyrodzie (np. tytanian wapnia) i ma zdolność pochłaniania światła. Ten naturalny jednak nie przewodzi prądu i nie jest atrakcyjny pod względem wykorzystania. Perowskit można natomiast wytworzyć sztucznie, w laboratorium i zmieniając nieco jego strukturę nadać mu nowe właściwości - przewodzenie prądu. To właśnie te modyfikowane perowskity są alternatywą dla krzemu - półprzewodnika stosowanego do tej pory w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa perowskitowe w przeciwieństwie do krzemowych mogą być elastyczne, częściowo transparentne i bardzo lekkie. Można dostosować kształt, kolor i wymiary modułów do konkretnego zapotrzebowania i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku. Są też tańsze w produkcji.

Metodę pozyskiwania perowskitowych modułów fotowoltaicznych z zastosowaniem druku atramentowego opracowała Polka, Olga Malinkiewicz. Polska fizyczka jest także współzałożycielką spółki Saule Technologies, która zajmuje się komercjalizacją wynalazku.

Ciekawe

Perowskity to minerały o krystalicznej strukturze. Panele fotowoltaiczne z perowskitu, wyprodukowany jest z zastosowaniem druku atramentowego, są elastyczne, supercienkie, lekkie i przezroczyste. Ogniwa perowskitowe zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Dają możliwość pokrywania całych fasad, łącznie z oknami. Działają wydajnie na każdej powierzchni.

Ogniwo fotowoltaiczne z perowskitu
Autor: Skanska Elastyczny, perowskitowy moduł fotowoltaiczny wyprodukowany z zastosowaniem druku atramentowego. Technologia pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni

Perowskity i Seule Technologies

Saule Technologies już od 2014 roku pracował nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Technologia pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni. To wielka szansa m.in. dla budownictwa. Saule Technologies, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prowadził zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 milionów euro zespół opracował prototypową linię produkcyjną.

Fabryka perowskitów we Wrocławiu
Autor: Saule Technologies Fabryka perowskitów Saule Technologies we Wrocławiu

Fabryka perowskitów we Wrocławiu

Pierwsza na świecie fabryka drukowanych, elastycznych ogniw fotowoltaicznych z perowskitu otwarta została we Wrocławiu. 20 maja 2021 wynalazczyni unikalnej metody wytwarzania ogniw perowskitowych, Olga Malinkiewicz, uroczyście przecięła wstęgę, pieczętując tym samym, przełomowe wydarzenie dla fotowoltaiki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej