Imitacja deski elewacyjnej. Jak montuje się na elewacji imitację deski? Jakie ma zalety?

2019-08-08 13:51
imitacja deski elewacyjnej
Autor: Austrotherm Okładzina elewacyjna imitująca drewnianą deskę

Imitacja deski elewacyjnej coraz częściej zdobi budynki jedno- i wielorodzinne. Okładzina imitująca naturalne deski to dobry pomysł na urozmaicenie elewacji zwłaszcza większych obiektów. Zastosowanie naturalnego drewna byłoby w tym przypadku nieopłacalne. Jak wygląda montaż imitacji deski elewacyjnej? Jakie zalety ma ta okładzina?

Imitacja deski elewacyjnej - materiał

Imitację deski elewacyjnej tak naprawdę trudno odróżnić od naturalnego drewna. Powierzchnia okładziny wiernie odwzorowuje fakturę drewna.

Rdzeń profilu takiej imitacji deski elewacyjnej  wykonany jest z mocnego styropianu (polistyrenu ekspandowanego o gęstości 14-16 kg m³). Materiał jest łatwy w obróbce, deski łatwo się przycina, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Rdzeń okładziny pokryty jest specjalną masą szpachlową, która nadaje okładzinie elewacyjnej wygląd drewnianej deski - odwzorowuje kilka gatunków drewna. Materiał następnie jest barwiony.

Spód deski ma charakterystyczny rowek, wskazujący właściwy kierunek jej ułożenia na fasadzie. Dolna krawędź profilu jest delikatnie ścięta, co odcina w tym miejscu wodę spływającą po fasadzie. Dzięki temu imitacja deski elewacyjnej jest trwalsza.
Deski mają grubość 2 cm, szerokość 12 cm lub 16 cm i długość 150 cm.

imitacja deski na elewacje
Autor: Austrotherm Imitacja deski elewacyjnej to dobry sposób na urozmaicenie wyglądu budynku

Imitacja deski elewacyjnej - jakie ma zalety?

  • profil imitujący deskę elewacyjną jest elastyczny, dzięki czemu okładzina nie pęka pod wpływem naprężeń i nie wypacza się,
  • okładzina elewacyjna z imitacji deski jest łatwa w montażu, nie wymaga specjalnej konstrukcji do montażu czy dodatkowej wiatroizolacji, jak np. deski z naturalnego drewna,
  • nie wymaga żadnej impregnacji,
  • jest lekka, metr kwadratowy elewacji wykonany z tego materiału (2x12x150 cm) waży 5 kg,
  • odporna na korozję biologiczną,
  • ponieważ jest elastyczna, można ją wykorzystać także na zaokrąglone fragmenty elewacji.

Montaż imitacji deski elewacyjnej

Montaż drewnopodobnej okładziny elewacyjnej jest bardzo łatwy. Imitację deski elewacyjnej montuje się bezpośrednio do ściany otynkowanej, np. tynkiem cienkowarstwowym, również wykończonej systemem ociepleń ETICS.

Ważne jest, aby podłoże było suche, zwarte, nie miało słabo związanych fragmentów oraz oczyszczone z kurzu, pyłu i tłuszczu.

Okładzinę elewacyjną z imitacji deski przykleja się do ściany zwykłym klejem mineralnym do styropianu - klej najlepiej nanosić na całą powierzchnię dekoracji. Do montażu potrzebne są: poziomnica, paca zębata, piła, papier ścierny i masa szpachlowa.

Montaż imitacji deski elewacyjnej krok po kroku

1. Wytyczamy fragment elewacji, która ma być wykończona deskami, zaznaczając na elewacji poziome linie.

2. Przygotowujemy kolejne deski, ewentualnie docinamy na wymiar, brzegi przecieramy papierem ściernym. 

3. Przygotowujemy zgodnie z instrukcją zaprawę klejową.

4. Pacą zębatą rozprowadzamy klej na powierzchni ściany i przyklejamy kolejno desko, dociskając do podłoża. W razie potrzeby korygujemy ułożenie deski, lekko przesuwając. Wypełniamy w ten sposób wytyczony fragment fasady.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej