Elewacja, która oczyszcza powietrze. Pierwsza realizacja w Polsce

2015-02-05 10:40
płyty elewacyjne betonowe
Autor: brak danych Płyty elewacyjne z betonu architektonicznego wyprodukowanego w technologii TX Active®

W Krakowie oddano do użytku pierwszy w Polsce budynek, którego elewację pokryto płytami z betonu architektonicznego na bazie cementu fotokatalitycznego TioCem®, wyprodukowanego w technologii TX Active®. Cement ten zastosowano w warstwie wierzchniej betonowych płyt elewacyjnych, dzięki czemu uzyskały one szczególne właściwości: samooczyszczania oraz oczyszczania powietrza wokół budynku.

Technologia TX Active® i Cement TioCem® - jak to działa?

Technologia TX Active® polega na zastosowaniu w produkcji substacji, która przyspiesza naturalny rozkład zanieczyszczeń pod wpływem promieni UV. Materiały produkowane w tej technologii nie tylko dłużej zachowują czystość, ale również mają zdolność do zmniejszania stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. W tym przypadku chodzi o specjalny cement TioCem®, zawierający dwutlenek tytanu, który pełni funkcję aktywnego fotokatalizatora usuwającego z powietrza tlenek azotu. Odbywa się to poprzez utlenianie szkodliwych tlenków do nieszkodliwych jonów azotanowych. Proces ten zachodzi pod wpływem światła słonecznego, dlatego też ten oczyszczający cement zawarty jest w wierzchniej warstwie betonu.

Płyty elewacyjne z betonu fotokatalicznego - pierwsze takie zastosowanie w Polsce

Wybór paneli elewacyjnych z betonu architektonicznego (Glass Reinforced Concrete - GRC - zbrojonego włóknem szklanym) zawierającego cement TioCem® znajduje swoje uzasadnienie w lokalizacji budynku - centrum miasta, z wzmożonym ruchem samochodowym, a tym samym emisją spalin. Dzięki zastosowaniu tej technologii elewacja budynku przyczynia się do poprawy jakości otaczającego powietrza przez zdolność redukcji w nim szkodliwych zanieczyszczeń (NOx, SOx, VOCs). Ponadto betonowe płyty elewacyjne zyskały właściowści samoczyszczania - zabrudzenia na powierzchni elewacji utleniają się, beton pokrywa się śliskim filmem wodnym, co utrudnia gromadzenie się zanieczyszczeń (także grzybów i porostów), a te ewentualnie powstające są spłukiwane z elewacji wodą deszczową. Co więcej, płyty elewacyjne z tego typu betonu mniej się nagrzewają w porównaniu z betonem tradycyjnym, co wpływa na efektywność energetyczną budynku.

Inne zastosowania betonu oczyszczającego powietrze

Wykorzystanie betonu fotokatalicznego do wykończenia elewacji jest w Polsce nowością (planowane są kolejne tego typu inwestycje). Dotychczas ukończono jednak kilka projektów nawierzchni z tego typu betonu (Nowa Sól, Zielona Góra, Chorula, Rawicz). Obecnie realizowana jest oczyszczająca powietrze betonowa nawierzchnia w Gminie Boguchwała. Dostępne są również dachówki cementowe produkowane w tej technologii. Okazuje się zatem, że betonowe powierzchnie w miastach, jak nawierzchnie, dachy, elewacje, także ekrany akustyczne, itp. mogą oczyszczać powietrze ze spalin, a przy tym czyścić się same. Czy to zwiastuje rewolucję w budownictwie?

Budynek w Krakowie z elewacją z betonu fotokatalicznego
Inwestor: S A O Investments Sp. z o.o. SKA
Producent płyt elewacyjnych: KRK 2 Sp. z o.o.
Producent betonu fotokatalicznego: Górażdże Cement S.A./HeidelbergCement Group

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej