Elewacja, która oczyszcza powietrze. Pierwsza realizacja w Polsce

2015-02-05 10:40
płyty elewacyjne betonowe
Autor: brak danych Płyty elewacyjne z betonu architektonicznego wyprodukowanego w technologii TX Active®

W Krakowie oddano do użytku pierwszy w Polsce budynek, którego elewację pokryto płytami z betonu architektonicznego na bazie cementu fotokatalitycznego TioCem®, wyprodukowanego w technologii TX Active®. Cement ten zastosowano w warstwie wierzchniej betonowych płyt elewacyjnych, dzięki czemu uzyskały one szczególne właściwości: samooczyszczania oraz oczyszczania powietrza wokół budynku.

Technologia TX Active® i Cement TioCem® - jak to działa?

Technologia TX Active® polega na zastosowaniu w produkcji substacji, która przyspiesza naturalny rozkład zanieczyszczeń pod wpływem promieni UV. Materiały produkowane w tej technologii nie tylko dłużej zachowują czystość, ale również mają zdolność do zmniejszania stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. W tym przypadku chodzi o specjalny cement TioCem®, zawierający dwutlenek tytanu, który pełni funkcję aktywnego fotokatalizatora usuwającego z powietrza tlenek azotu. Odbywa się to poprzez utlenianie szkodliwych tlenków do nieszkodliwych jonów azotanowych. Proces ten zachodzi pod wpływem światła słonecznego, dlatego też ten oczyszczający cement zawarty jest w wierzchniej warstwie betonu.

Płyty elewacyjne z betonu fotokatalicznego - pierwsze takie zastosowanie w Polsce

Wybór paneli elewacyjnych z betonu architektonicznego (Glass Reinforced Concrete - GRC - zbrojonego włóknem szklanym) zawierającego cement TioCem® znajduje swoje uzasadnienie w lokalizacji budynku - centrum miasta, z wzmożonym ruchem samochodowym, a tym samym emisją spalin. Dzięki zastosowaniu tej technologii elewacja budynku przyczynia się do poprawy jakości otaczającego powietrza przez zdolność redukcji w nim szkodliwych zanieczyszczeń (NOx, SOx, VOCs). Ponadto betonowe płyty elewacyjne zyskały właściowści samoczyszczania - zabrudzenia na powierzchni elewacji utleniają się, beton pokrywa się śliskim filmem wodnym, co utrudnia gromadzenie się zanieczyszczeń (także grzybów i porostów), a te ewentualnie powstające są spłukiwane z elewacji wodą deszczową. Co więcej, płyty elewacyjne z tego typu betonu mniej się nagrzewają w porównaniu z betonem tradycyjnym, co wpływa na efektywność energetyczną budynku.

Inne zastosowania betonu oczyszczającego powietrze

Wykorzystanie betonu fotokatalicznego do wykończenia elewacji jest w Polsce nowością (planowane są kolejne tego typu inwestycje). Dotychczas ukończono jednak kilka projektów nawierzchni z tego typu betonu (Nowa Sól, Zielona Góra, Chorula, Rawicz). Obecnie realizowana jest oczyszczająca powietrze betonowa nawierzchnia w Gminie Boguchwała. Dostępne są również dachówki cementowe produkowane w tej technologii. Okazuje się zatem, że betonowe powierzchnie w miastach, jak nawierzchnie, dachy, elewacje, także ekrany akustyczne, itp. mogą oczyszczać powietrze ze spalin, a przy tym czyścić się same. Czy to zwiastuje rewolucję w budownictwie?

Budynek w Krakowie z elewacją z betonu fotokatalicznego
Inwestor: S A O Investments Sp. z o.o. SKA
Producent płyt elewacyjnych: KRK 2 Sp. z o.o.
Producent betonu fotokatalicznego: Górażdże Cement S.A./HeidelbergCement Group

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej